۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
تهيه پيوست كارآفريني، اقتصادي و درآمدزايي در دانشگاه آزاد اسلامي/ سياست‌ها را به سمت تجاري‌سازي فعاليت‌هاي پژوهشي سوق دهيم
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ازتهيه پيوست كارآفريني، اقتصادي و درآمدزايي براي برنامه هاي راهبردي معاونت پژوهش و فناوري واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر كشور خبر داد.
پانزدهمين گردهمايي معاونان پژوهشي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي
 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر بيژن رنجبر در پانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه هر ساله هفته پژوهش از 21 تا 27 آذر ماه برگزار مي شود، گفت:‌ امروز در هفته پژوهش به نام روز پژوهش، فناوري،‌ مهارت و كارآفريني نامگذاري شده است.

وي با بيان اينكه گراميداشت هفته پژوهش در سطح واحدهاي دانشگاهي، استانها و ملي برگزار شده است،‌ گفت:‌ در واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامي برنامه هاي متنوعي از قبيل سخنراني هاي علمي، كارگاه هاي آموزشي، تقدير از پژوهشگران برتر در حوزه هاي مختلف،‌ نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و شركت در نمايشگاه سراسري پژوهش، فناوري و فن بازار برگزار شده است.

دكتر رنجبر با اشاره به برگزاري هجدهمين نمايشگاه پژوهش، فناوري و فن بازار، اظهار داشت:‌ اين نمايشگاه سراسري در مقايسه با سال گذشته ارتقا ويژه اي داشت و به معناي واقعي يك فن بازار بود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه اين دانشگاه به دليل كمبود فضا تنها موفق به ارائه 160 محصول از هزار و 100 محصول پژوهشي در اين نمايشگاه شد، خاطر نشان كرد:‌ دانشگاه آزاد اسلامي در هجدهمين نمايشگاه پژوهش،‌ فناوري و فن بازار در 6 حوزه تخصصي شامل تجهيزات ساخت و توليد مكاترونيك 45 محصول،‌ صنايع شيمايي و نانو 30 محصول،‌ نرم افزار و كامپيوتر 28 محصول،‌ كشاورزي و صنايع غذايي 27 محصول‌، مهندسي پزشكي 21 محصول و عمران و سازه بتوني 9 محصول ارائه كرده است.

وي افزود:‌ اولويت و ملاك اصلي كميته محتوا و انتخاب محصول،‌ معرفي محصولات تجاري شده در طول يك يا دو سال گذشته بوده است.

دكتر رنجبر به بازديد دكتر فرهاد رهبر از هجدهمين نمايشگاه پژوهش،‌ فناوري و فن بازار اشاره و تصريح كرد:‌ رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در بازديد سه ساعت خود از اين نمايشگاه از 160 محصول ديدن كرد و با پژوهشگران و محققين گفت وگو كرد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت:‌ هفت نفر از پژوهشگران و فناوران برتر واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي جهت معرفي به وزارت علوم و تحقيقات و فناوري انتخاب شدند كه يك نفر از اين پژوهشگران از واحد خوراسگان از سوي اين وزارتخانه به عنوان فناور نمونه كشوري انتخاب شد كه جاي تبريك به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي دارد.

وي ادامه داد:‌ گردهمايي معاونان پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي يكي از مهم ترين و كليدي ترين برنامه هاي مانور و نمايش هفته پژوهش در سراسر كشور است.

دكتر رنجبر با اشاره به وضعيت موجود علم و فناوري كشور، گفت:‌ رتبه جهاني رشد علمي كشور 4، توليد علم 16، رتبه هاي اقتصادي و صنعتي به ترتيب 74 و 97، كسب و كار 118 و نوآوري 120 است كه اين آمارها نشان مي دهد رشد و توليد علمي با كسب و كار و نوآوري متوازن جلو نمي رود و فعاليتها و توليدات علمي دانشگاه ها منجر به كسب و كار نمي شود.

وي با بيان اينكه دانشگاه ها بايد متخصصيني تربيت كنند كه وارد بازار كار شوند، افزود:‌ اصلاح ارتقاء جايگاه فعاليت هاي پژوهشي در نظام ارتقاء‌ اساتيد و نظام ارزيابي دانشجويان،‌ ارتقاء‌ الگوهاي حمايتي از گروه هاي دانش بنيان و فعال در حوزه هاي اصلي و مهم،‌ تقويت و ارتقاء‌ الگوهاي حمايتي از بازار يابي و فروش محصولات از جمله راهكاري برون رفت از مشكلات پژوهشي و بهبود وضعيت كسب و كار است.

دكتر رنجبر با اشاره به اينكه دانشگاه استنفورد يك دانشگاه خصوصي و هلدينگ بزرگي در آمريكاست،‌ گفت:‌ منابع درآمدي اين دانشگاه شامل 29 درصد از تحقيقات حمايت شده، 20 درصد درآمد سالانه،‌ 18 درصد ارائه خدمات درماني، 3 درصد هدايا، 10 درصد از آزمايشگاه ها،‌ 9 درصد ساير درآمدها و تنها 11 درصد از شهريه است.

وي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي 50 درصد ظرفيت آموزش عالي كشور را برعهده دارد، خاطر نشان كرد:‌ بايد سياستهاي دانشگاه آزاد اسلامي را به سمت تجاري سازي فعاليت هاي پژوهشي سوق دهيم.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: با پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري به اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي ايران دست خواهيم يافت.

گفتني است در اين همايش روساي واحدها، معاونان پژوهش و فناوري واحدهاي دانشگاهي در سراسر كشور و مديران كل سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي حضور داشتند.

تاریخ:
1396/09/28
تعداد بازدید:
49
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal