۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
شانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري و معاونان علمي و ششمين جشنواره فرهيختگان
ويژه هفته پژوهش و فناوري
 
 
 
 
 
 
 
پيام رياست محترم هيأت موسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي
به  مناسبت  ششمين جشنواره فرهيختگان
 
 باسمه تعالي

دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگ‌ترين دانشگاه حضوري جهان بازوي تو انمند علمي براي نظام مقدس جمهوري اسلامي محسوب مي شود و مشابه آن با چنين وسعت، ظرفيت و سير صعودي كه در ارتقاي كيفيت دارد، وجود ندارد. اين دانشگاه قادر است در حل مسائل و مشكلات كشور در كنار ساير اركان نظام فعاليت كرده و در جهت توسعه و پيشرفت كشور و مواجهه با مشكلات و تنگناها و ارائه راه حل‌هاي مناسب و كارآمد، گام‌هاي اساسي بردارد. دانشگاه آزاد اسلامي در علم، اخلاق، معنويات و سياست بايد از جايگاه شايسته اي برخوردار باشد. بايد روحيه اميد و تحول‌خواهي را بين استادان و دانشجويان تقويت كرد و در جهت منويات و انتظارات مقام معظم رهبري از جامعه دانشگاهي به منظور تحقق اهداف نظام گام برداشت. رهبر معظم انقلاب سالهاست كه مطالبات خودشان از دانشگاه ها را بيان مي كنند و ما اميدواريم كه دانشگاه آزاد اسلامي كه مولود انقلاب اسلامي است در اين مسير پيشتاز باشد. انتظاري كه از دانشگاه ها و مراكز آموزشي كشور وجود دارد، اين است كه دانشگاه آزاد اسلامي و ساير دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي انسان­هاي فرهيخته تربيت كنند. ما با توكل به ذات احديت و تكيه بر توان دانشجويان، استادان و كاركنان دانشگاه آزاد ‌اسلامي كه حقيقتاً سرمايه‌هاي كشور هستند و با مديريت كارآمد و انقلابي و با بهره­گيري از ظرفيت هاي نرم­افزاري و سخت­افزاري گسترده اين دانشگاه در سطح كشور مي توانيم زمينه بسط و توسعه تمدن‌سازي اسلامي ايراني را فراهم آوريم.

موفقيت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي بدون تلاش و فعاليت بدنه علمي آن امكان‌پذير نيست و نخواهد بود و ضروري است مسئولان دانشگاه با پياده‌سازي سيستم مناسب شناسايي نخبگان در عرصه‌هاي مختلف پژوهش و فناوري ضمن فراهم كردن بستر فعاليت‌هاي پژوهشي آنان از حمايت‌هاي مادي و معنوي اين عزيزان دريغ نكنند. جشنواره فرهيختگان كه به صورت سالانه در دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي‌شود يكي از راه‌هاي شناسايي و تشويق نخبگان است.

در پايان ضمن تشكر از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي براي برگزاري اين رويداد باشكوه، براي تمامي منتخبان، آرزوي موفقيت روز‌افزون در خدمت‌گذاري به اسلام و كشور عزيز  دارم.

خداوندا! دانشي ده كه در زندگي دنيا، سرمايه طاعت و بندگي و در آخرت، مايه سربلندي شود. انشاء الله

 

دكتر علي‌اكبر ولايتي

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي


 
 
 
 
 
 
پيام دكتر طهرانچي
 رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي 
به  مناسبت هفته پژوهش و فناوري 
و برگزاري ششمين جشنواره فرهيختگان
 
 باسمه تعالي
دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يكي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي و نهاد برآمده از مردم به عنوان يك كنشگر فعال در عرصه جهاد علمي كه دانش، تزكيه نفس و اخلاق‏مداري را سرلوحه برنامه‏ هاي خود قرار داده است. اثربخشي اين دانشگاه مرهون سرمايه انساني ازجمله اعضاي هيات علمي توانمند، متعهد و نخبه است و حمايت از اين نخبگان در سرلوحه كار دانشگاه آزاد اسلامي قرار دارد. همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند  «پيشرفت علمي دشمن دارد و تا نفس دارم ذره‌اي از مراقبت نخبگان و پيشرفت علمي كشور كوتاه نمي‌آيم» ما نيز به عنوان سربازان رهبر معظم انقلاب بايد در اين راه تلاش و كوشش كنيم، چرا كه دشمنان قسم خورده ايران اسلامي هزينه‌هاي هنگفت و برنامه‌هاي بيشماري دارند تا حتي يك نفر از لشكر علمي كشورمان را كم كنند.  از اين رو بايد به صورت علمي و با توجه به تمامي امكانات به مقابله با جهان شبكه‌اي دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران پرداخته و در آستانه چهل سالگي انقلاب اسلامي همچون گذشته، آن ها را مايوس كنيم. 
در دوره‌هاي تمدني غرب، دانشگاه چهره‌هاي گوناگوني از جمله دانشگاه كلاسيك در دوره انقلاب صنعتي و دانشگاه اجتماعي در دوره جنگ سرد داشته است، اما در عصر حاضر و جهان شبكه‌اي امروز، دانشگاه جلوه ويژه‌اي پيدا كرده است، دانشگاه آزاد اسلامي بايد در عصر جديدي كه همان جهان شبكه‌اي است و تحت عنوان عصر دانايي مطرح مي‌شود در حوزه علم به صورت جدي وارد شود. ما بايد الگوي جديد داشته باشيم. دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يك دانشگاه اجتماعي با دانشگاه‌هاي ديگر تفاوت اساسي دارد، اين دانشگاه تاكنون كلاس‌محور بوده است، استاد در اولويت دوم قرار داشته است. بديهي است دوران اين دانشگاه كلاس‌محور به پايان رسيده است و بايد تحول ايجاد كرد. دانشگاه بايد شبكه‌محور باشد و بديهي است كه براي آن برنامه داريم كه مهم ترين آن انجام پژوهش هدفمند در قالب سامانه پژوهش يكپارچه اثرگذار شبكه‌اي است كه رونمايي از آن در آذر ماه آغاز حركتي است كه با قوت به سوي اهداف پيش بيني شده به حركت در مي آيد. نقش استادان و نخبگان براي رسيدن به اين اهداف بسيار كليدي است، بنابراين وظيفه مسئولين دانشگاه شناسايي اين عزيزان در راستاي حمايت از آن ها و ايجاد بستر مناسب فعاليت مي باشد.
ضمن عرض تبريك به كليه برگزيدگان جشنواره، از تمامي دست اندركاران اين جشنواره سپاسگزاري كرده و آرزوي موفقيت روزافزون براي اين عزيزان داشته و از آن ها مي خواهم با تمام توان و همچنين تلاش مضاعف ما را در ايجاد شبكه گسترده علمي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ياري نمايند كه در اين صورت مي توان انتظار داشت كه در افق 1404، اين دانشگاه انتخاب اول داوطلبين ادامه تحصيل در بين دانشگاه هاي كشور باشد.
                     
    با آرزوي توفيق الهي  
                                    
     محمدمهدي طهرانچي 
     رييس دانشگاه آزاد اسلامي 
 
 
 
 
 
دكتر رنجبر در جشنواره فرهيختگان:

پژوهش در دانشگاه آزاد با اجراي طرح پايش كاربردي‌تر مي‌شود

 معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي گفت:‌ با اجراي طرح پايش در سال‌هاي آتي جشنواره فرهيختگان رنگ و بوي ديگري دارد و طرح‌هاي پژوهشي كاربردي‌تر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، ششمين جشنواره فرهيختگان و شانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيات موسس و هيات امنا، دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور صبح امروز در سازمان مركزي برگزار شد.

دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم گفت:‌ ايجاد بستري مناسب براي تكريم مقام والاي نخبگان عرصه علم و فناوري، شناسايي و معرفي پژوهشگران و فناوران،‌ كشف استعدادهاي برتر در زمينه هاي مختلف،‌ ايجاد انگيزه در مخترعان و طراحان كسب و كار، گسترش تجارب علمي در سطح دانشگاه، فراهم سازي فضاي پرشور و رقابتي بين پژوهشگران از اهداف اين گردهمايي است.

وي ادامه داد: پرونده برگزيدگان جشنواره فرهيختگان در سه سطح واحدهاي دانشگاهي،‌ استان ها و سازمان مركزي در 22 محور پژوهشي زير نظر شوراي سياستگذاري جشنواره فرهيختگان مورد بررسي قرار گرفت كه در نهايت 60 پژوهشگر، كارآفرين، فناور و دست اندركاران امور پژوهشي منتخب شدند.

دكتر رنجبر با بيان اينكه 33 واحد دانشگاهي از 18 استان و دو واحد جامع مستقل انتخاب شدند، افزود:‌ هشت نفر از واحد نجف آباد، 5 نفر از واحد قزوين، سه نفر از بين واحدهاي اصفهان، اراك، شيراز، يزد، همدان و دو نفر از بين واحدهاي تهران جنوب،‌ تهران پزشكي، علوم و تحقيقات،‌ لاهيجان،‌ بندرعباس و اهواز به عنوان پژوهشگر، كارآفرين، فناور و ... برگزيده شدند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت:‌ در ششمين جشنواره فرهيختگان 7 پژوهشگر، ‌8 كتاب، 6 مقاله، 5 مجله، 5 طرح برون دانشگاهي، 5 ثبت اختراع، يك رساله دكتري،‌ دو پايان نامه كارشناسي ارشد،‌ يك معاون پژوهش و فناوري،‌ دو كارآفرين،‌ يك مركز تحقيقاتي،‌ يك مركز رشد،‌ يك واحد دانشگاهي برتر در طرح پايش،‌ 5 واحد دانشگاهي نمونه برگزيده شدند.

دكتر رنجبر افزود:‌ برگزيدگان جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي نمونه كوچكي از فرهيختگان و نخبگان اين دانشگاه هستند.

وي در ادامه با تاكيد بر اينكه اجراي طرح پايش تحول بزرگي در آموزش عالي كشور است، خاطرنشان كرد:‌ براساس خواسته دكتر طهرانچي، طرح پايش بايد به يك گفتمان غالب و روزمره آموزشي و پژوهشي در دانشگاه ها تبديل شود.

دكتر رنجبر با بيان اينكه با اجراي طرح پايش در سال هاي آتي جشنواره فرهيختگان رنگ و بوي ديگري دارد و طرح هاي پژوهشي كاربردي تر خواهد شد، ادامه داد:‌ معاونان پژوهش و فناوري بايد به جد طرح پايش را در واحدهاي دانشگاهي پياده سازي و اجرا كنند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينكه براساس چالش ها و نيازهاي كشور، نظام موضوعات در اين دانشگاه تعريف شده، تاكيد كرد:‌ بايد پايان نامه هاي كارشناسي ارشد و رساله هاي دكتري به سمت حل معضلات و مشكلات جامعه سوق پيدا كنند و پژوهشگران طرح هاي خود را براساس چالش هاي كشور انجام دهند.

وي با قدرداني از حمايت هاي دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي و دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي،‌ افزود:‌ اميدوارم شبكه فرهيختگان را در راستاي سياست هاي اصولي دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر پژوهش هاي هدفمند ايجاد كنيم.

 
دكتر ستاري در ششمين جشنواره فرهيختگان:

جهت گيري دانشگاه آزاد در زمينه پژوهش اتفاق بزرگي است/حمايت جدي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از دانشگاه آزاد

 
معاون علمي و فناوري رئيس جمهور گفت: حركت جديدي كه در زمينه پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شده، اتفاق و رخداد بزرگي است و جهت گيري جديد اين دانشگاه درست و صحيح است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، ششمين جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيأت مؤسس و هيات امنا و دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي امروز در سازمان مركزي برگزار شد.

دكتر سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در اين مراسم با بيان اينكه شكستن ذهنيت هاي اشتباه و تغيير تفكر سنتي كار سختي است، گفت: حركت جديدي كه در زمينه پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شده، اتفاق و رخداد بزرگي است و جهت گيري جديد اين دانشگاه درست و صحيح است.

وي با قدرداني از دكتر طهرانچي به خاطر مسير جديدي كه در پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد كرده، خاطر نشان كرد: با جهت گيري جديد قطعاً اتفاقات خوبي در اين دانشگاه به وقوع مي پيوندد و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به طور جدي از اين دانشگاه حمايت مي كند، چرا كه اين جهت گيري، يك حركت اجتماعي سودمند است.

وي ادامه داد: تمام تلاش معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اين است كه امكانات و نيروي انساني خود را در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي قرار دهد.

دكتر ستاري با بيان اينكه در گذشته برخي از مسيرهاي پژوهشي را به اشتباه طي كرده ايم، اظهار داشت: ساختار كلي اقتصاد كشور و محيط كسب و كار آلوده به پول نفت است.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور خاطر نشان كرد: بروكراسي، دولت بزرگ، قوانين ضد توسعه و ... سبب ايجاد محيطي مي شود كه در آن كارآفرينان قادر به كار كردن نيستند و صاحبان ايده و طرح هاي پژوهشي سركوب مي شوند.

وي با تأكيد بر اينكه دولت به تنهايي قادر به حل مشكلات نيست و مردم نيز بايد در تمامي زمينه ها مشاركت داشته باشند، افزود: معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري توانسته در 5 سال گذشته محيطي فراهم كند تا كارآفرينان و فناوران مشغول به كار شوند و حاصل اين تلاش ها تأسيس بيش از سه هزار شركت دانش بنيان و نزديك به 6 هزار استارت­آپ است كه خوشبختانه مدير عامل 400 شركت، بانوان توانمند كشور هستند.

دكتر ستاري با طرح سؤالي مبني بر اينكه چرا همچون گذشته قادر به تربيت نخبگان و انديشمنداني در سطح حافظ، مولانا و ... نيستيم، گفت: زيرا محيط يا اكوسيستمي كه افراد در آن پرورش يابند و استعدادهاي نهفته خود را شكوفا كنند، در حال حاضر وجود ندارد.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه مشكل پژوهش كشور بودجه نيست، ادامه داد: نيازمند نگاه جدي در حوزه پژوهش و آموزش هستيم و نوع نگاه به حوزه پژوهش بايد متحول شود، با توجه به اينكه نيروي انساني فوق العاده اي داريم.

وي با بيان اينكه آن چيزي كه باعث ايجاد اقتصاد دانش بنيان و مبدأ حركت مي شود، محيط است، خاطر نشان كرد: اگر بتوانيم محيطي ايجاد كنيم كه تمام عناصر اكوسيستم و عوامل كسب و كار وجود داشته باشد و مردم حاصل فعاليت هاي پژوهشي را در زندگي روزمره خود احساس كنند، به موفقيت دست پيدا كرده و از خروج نخبگان از كشور جلوگيري كرده ايم.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه دانش و تكنولوژي خريدني نيست، بلكه يادگرفتني است، افزود: خروجي فعاليت هاي پژوهشي براي مردم بسيار مهم است و آنها بايد ببينند كه تكنولوژي توسط فرزندان اين كشور ساخته شده است.

دكتر ستاري با اشاره به اينكه بايد ايده هاي دانشجويان در دانشگاه ها تجاري شود، تصريح كرد: دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي موفق هستند، زيرا پول شهريه خود را پرداخت مي كنند و متكي به توانايي هاي خود هستند. بايد محيطي فراهم كنيم تا ضمن بروز خلاقيتشان، اعتماد به نفس آنها را افزايش دهيم. 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1397/10/4
تعداد بازدید:
51
منبع:
rvp
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal