۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ آبان
قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
نشست خبري معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در آستانه هفته پژوهش
عاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري ششمين جشنواره فرهيختگان و گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري در هفته نخست دي ماه خبر داد.
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري ششمين جشنواره فرهيختگان و گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري در هفته نخست دي ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، در اولين روز از هفته پژوهش نشست خبري دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي صبح امروز در سالن كنفرانس باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران (ايسكانيوز) برگزار شد.

دكتر رنجبر در اين نشست با اشاره به اعلام ستاد ملي هفته پژوهش و فناوري كشور درخصوص شعار هفته پژوهش، گفت: «پژوهش هدفمند، فناوري ارزش‌آفرين، در خدمت توليد ملي» شعار هفته پژوهش سال 1397 است.

وي با اشاره به تشكيل ستاد هفته پژوهش و فناوري در دانشگاه آزاد اسلامي، تصريح كرد: برنامه ريزي و سياست گذاري هاي اصلي به منظور برگزاري باشكوه هفته پژوهش و فناوري و بخشنامه هاي مربوط به آن، به واحدهاي دانشگاهي ابلاغ شده است.

دكتر رنجبر، تقدير از پژوهشگران برگزيده واحدها و استان ها در گروه هاي آموزشي مختلف، برگزاري و شركت در نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري استان ها، برگزاري مسابقات و جشنواره هاي علمي و پژوهشي در سطح واحدها، برگزاري كارگاه هاي پژوهشي در سطح كارگاه ها و... را اهم برنامه هاي هفته پژوهش و فناوري در واحدها و مراكز استان هاي دانشگاه آزاد اسلامي نام برد و افزود: همچنين به مناسبت اين هفته، استارت‌آپ ها و رويدادهاي مرتبط با فناوري، سخنراني هاي تخصصي در سطح واحدها و مراسم هاي متنوع پژوهشي در سطح مدارس سما برگزار مي شود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي به برنامه هاي ملي ستاد هفته پژوهش و فناوري در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي اشاره و تصريح كرد: انعقاد تفاهم‌نامه همكاري با كانون پتنت ايران، انعقاد تفاهم‌نامه همكاري با معاون بين‌الملل معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، طرح پايش، برگزاري جشنواره انرژي و مواد، برگزاري فن بازار حوزه بهداشت و سلامت، برگزاري مسابقات رباتيك آسيا و اقيانوسيه از جمله برنامه هاي دانشگاه آزاد اسلامي در سطح سازمان مركزي بوده است.

 

وي ادامه داد: سي و سومين اجلاس اتحاديه بين‌المللي مؤسسات آموزش عالي جنوب شرق آسيا (آسايهل)، ششمين جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي، نمايشگاه دستاوردهاي فناورانه و برگزاري شانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري از ديگر برنامه هاي ملي ستاد هفته پژوهش و فناوري در دانشگاه آزاد اسلامي بود.

دكتر رنجبر خاطرنشان كرد: در راستاي حمايت از پژوهشگران، فناوران و شركت هاي دانش بنيان و با هدف توسعه علم، فناوري و نوآوري در سطح ملي، تفاهم‌نامه همكاري بين معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با عامليت كانون پتنت ايران و معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي منعقد شد.

وي ترويج و فرهنگ‌سازي به منظور توسعه ثبت اختراع بين‌المللي توسط اعضاي هيأت علمي و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي، توانمندسازي اعضاي هيأت علمي و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه مالكيت فكري و ثبت اختراع بين‌المللي، جهت‌دهي به ارتقاي ثبت پتنت هايي با قابليت تجاري سازي در جهت خلق ثروت از دانش و فناوري در دانشگاه آزاد اسلامي و ايجاد زيرساخت ها، سازوكارها و حمايت هاي لازم جهت تجاري سازي و فروش اختراعات دانشگاه را از اهداف انعقاد اين تفاهم‌نامه عنوان كرد.


 

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: در راستاي حمايت هاي مالي هر يك از طرفين متعهد شدند، مبلغ 3 ميليارد تومان را در سال اول جهت حمايت از ثبت اختراعات دانشگاه كه طي مراحل مختلف و توسط كانون انجام مي شود، به صورت فصلي و پس از ارائه گزارش مالي عملكردي به حساب كانون نزد صندوق غيردولتي توسط فناوري نانو واريز كنند.

حضور نخبگان خارج از كشور در واحدهاي منتخب دانشگاه آزاد اسلامي

دكتر رنجبر با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي به منظور استفاده از ظرفيت ها و توان علمي نخبگان ايراني خارج از كشور، تفاهم‌نامه همكاري ديگري با معاون بين‌الملل معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري منعقد كرده است، گفت: جذب نخبگان و فراهم كردن شرايط مطلوب به منظور بهره‌گيري از دانش علمي آنها از مهمترين اهداف اين تفاهم‌نامه است.

وي افزود: در گام نخست، حضور نخبگان خارج از كشور در واحدهاي منتخب دانشگاه آزاد اسلامي از جمله واحد علوم و تحقيقات، نجف‌آباد و قزوين برنامه‌ريزي شده است.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي، طرح پايش (پژوهش اثرگذار يكپارچه شبكه‌اي) به منظور ايجاد شبكه تحقيق را از اولويت هاي دانشگاه آزاد اسلامي برشمرد و گفت: با رونمايي از اين طرح، پشتوانه نرم‌افزاري ايجاد شد تا همه اساتيد و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي، صنعتگران و پژوهشگران در سراسر كشور بتوانند در قالب نظام موضوعات به يكديگر متصل شوند.

وي خاطرنشان كرد: طرح پايش كار خود را با 9 برنامه علمي آغاز كرده و تعداد اين برنامه ها به 40 برنامه ارتقا خواهد يافت. يكي از ويژگي هاي اين طرح اين است كه صنعتگران و متخصصان در حوزه هاي مختلف كاري مي توانند در كنار اساتيد دانشگاهي به عنوان استاد مشاور به دانشجويان و پژوهشگران كمك كنند. طرح پايش، سامانه يكپارچه‌اي است كه تمامي پروپوزال هاي دانشگاه آزاد اسلامي در آن ارائه و موضوعاتي كه اولويت كشور است، به اساتيد و دانشجويان معرفي مي شود.


 

دكتر رنجبر به برگزاري جشنواره انرژي و مواد توسط واحد تهران جنوب با حضور واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان تهران، اشاره كرد و گفت: در اين جشنواره آثار مرتبط با مواد و انرژي در زمينه هاي مختلف مانند اختراع، طرح هاي پژوهشي، پايان‌نامه ها، طراحي ها و دست‌ساخته ها، عكس ها و ساير موارد مرتبط به معرض نمايش درآمد.

وي با بيان اينكه نخستين فن بازار حوزه بهداشت و سلامت از سلسله فن بازارهاي تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي با ارائه بيش از صد محصول از 33 واحد دانشگاهي برگزار شد، تصريح كرد: در اين فن بازار با حضور سرمايه‌گذاران حوزه سلامت، گام هاي مهمي براي تجاري‌سازي و توليد انبوه محصولات برداشته شد و تفاهم‌نامه همكاري و قراردادهاي سازنده‌اي نيز منعقد شد.

برگزاري مسابقات رباتيك بين‌المللي آسيا و اقيانوسيه در دانشگاه آزاد

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري مسابقات رباتيك بين‌المللي آسيا و اقيانوسيه خبر داد و گفت: اين رقابت ها با حضور كشورهاي روسيه، استراليا، آلمان، هلند، فرانسه، انگلستان و كشورهاي حوزه آسيا در جزيره كيش برگزار شد.

وي ادامه داد: بيش از 250 تيم در 22 ليگ مختلف از دانشگاه هاي كشور، 230 تيم از مدارس كشور و بيش از 50 تيم خارجي از 16 كشور در اين رويداد علمي بزرگ حضور داشتند.

دكتر رنجبر اظهار داشت: شركت‌كنندگان در بخش دانشجويي اين دوره از مسابقات در ليگ هاي ربات امدادگر واقعي، ربات خانگي، ربات صنعتي، ربات فوتباليست سايز كوچك، ربات پرنده، ربات زيردريايي و... و در بخش دانش‌آموزي در ليگ هاي ربات فوتباليست وزن آزاد، شبيه‌ساز و... با يكديگر رقابت كردند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه هدف از اين مسابقات ترويج دانش هوش مصنوعي است، گفت: در ليگ فوتباليست هاي سايز متوسط تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين با برد تيم ژاپن، قهرمان شد و در ليگ ربات هاي صنعتي تيم هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين، دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرمان و تيم سنگاپور به ترتيب در جايگاه ها اول تا سوم قرار گرفتند.

سي‌وسومين اجلاس اسايهل 2018 به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي

وي با بيان اينكه سي‌وسومين اجلاس اتحاديه بين‌المللي مؤسسات آموزش عالي جنوب شرق آسيا (اسايهل) به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين برگزار شد، خاطرنشان كرد: اين اجلاس با محوريت نقش دانشگاه هاي خصوصي و غيرانتفاعي در گسترش و ارتقاي آموزش عالي، روش هاي آموزشي و بازخوردهاي آن در آموزش عالي، توسعه و بهبود كيفيت برنامه درسي با رويكردهاي نوين و بررسي روش هاي آموزشي در رشته هاي خاص برگزار شد.

دكتر رنجبر ادامه داد: در اين اجلاس اعلام شد كه با توجه به نقش دانشگاه هاي خصوصي در توسعه آموزش عالي كشورهاي عضو، دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يكي از اعضاي انجمن همواره در تلاش بوده تا نقش اساسي خود را در اين زمينه ايفا كند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: هدف دانشگاه آزاد اسلامي براي ميزباني سي و سومين اجلاس آسايهل اين بود كه چهره واقعي و روشني از جمهوري اسلامي ايران را نشان داده و در كنار آن زمينه هاي همكاري دانشگاه هاي كشور با دانشگاه هاي خارجي را فراهم كند.

شناسايي، انتخاب و معرفي برترين هاي پژوهش و فناوري دانشگاه

وي با بيان اينكه ششمين جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي در هفته اول دي ماه سال جاري برگزار مي شود، گفت: معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي به منظور ترويج و گسترش فرهنگ خلاقيت و نوآوري، شناسايي، تشويق و ايجاد انگيزه در پژوهشگران و فرهيختگان، افزايش سطح مهارت هاي فن آفرينان و نيز تقويت انگيزه علمي و پژوهشي و آگاهي جامعه از فعاليت پژوهشگران، مخترعان و نوآوران هر ساله جشنواره اي با عنوان جشنواره علمي، پژوهشي و فناوري در سه شاخه هيأت علمي، دانشجويي و دانش آموزي به صورت ملي برگزار مي كند.

دكتر رنجبر ادامه داد: هدف از برگزاري جشنواره فرهيختگان، شناسايي، انتخاب و معرفي برترين هاي پژوهش و فناوري دانشگاه شامل كتاب، مجله علمي، مقاله، طرح پژوهشي، مركز تحقيقات، مراكز رشد، شركت هاي دانش بنيان، معرفي و تقدير از پژوهشگران برگزيده، واحدهاي دانشگاهي، نخبگان و كارآفرينان برتر است.


 

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: همچنين نمايشگاهي از آخرين دستاوردهاي علمي پژوهشي و فناورانه دانشگاه همزمان با هفته پژوهش و فناوري از ديگر برنامه هاي معاونت علمي و پژوهشي است كه در اين نمايشگاه توليدات علمي و محصولات واحدهاي دانشگاهي، مراكز رشد و شركت هاي دانش بنيان به نمايش عموم گذاشته مي شود.

برگزاري شانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري

وي همچنين از برگزاري شانزدهمين گردهمايي سراسري معاونان پژوهش و فناوري به منظور ابلاغ سياست هاي كلان حوزه پژوهش و فناوري خبر داد و گفت: در اين گردهمايي با تشكيل كميسيون هاي تخصصي 4 گانه شامل كميسيون پايش، كميسيون امور پژوهشي، كميسيون كارآفريني، تجاري سازي و در نهايت كميسيون مراكز تحقيقاتي و ارتباط با صنعت به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مرتبط پرداخته مي شود.

راه اندازي صندوق پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي

دكتر رنجبر با تأكيد بر اينكه صندوق پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي به زودي راه اندازي خواهد شد، گفت: همچنين فراصندوق پژوهشي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي كه با مشاركت بنياد بركت و معاونت علمي و فناوري ايجاد مي شود، در سازمان بورس ثبت شده و قرار است از VC ها حمايت كند.

وي با بيان اينكه در ساختار سازماني دانشگاه آزاد اسلامي شاهد تغييراتي خواهيم بود، گفت: اين دانشگاه با ساختار كنوني نمي تواند به اهداف خود دست يابد. دانشگاه در حال حاضر به صورت آموزش محور و كلاس محور است كه ادامه راه با اين ساختار منجر به تحول نخواهد شد.

دكتر رنجبر ادامه داد: معاونت هاي آموزشي و پژوهشي در دانشگاه آزاد اسلامي ادغام خواهد شد و با اين اقدام دانشگاه آزاد اسلامي در آموزش عالي كشور به عنوان يك الگو مطرح مي شود.


 

وي درباره تشكيل ستاد هفته پژوهش و فناوري در سطح استان ها و واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ستاد هفته پژوهش و فناوري در واحدهاي دانشگاهي با عضويت رئيس واحد، معاون پژوهش و فناوري يا معاون علمي واحد، معاونان و سه تن از اعضاي هيأت علمي واحد به همراه مسئول روابط عمومي واحد تشكيل مي شود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: ستاد هفته پژوهش و فناوري در استان ها با عضويت دبير هيأت امناي استان، رئيس شوراي پژوهش و فناوري استان، دو تن از رئيسان واحدهاي دانشگاهي استان و يك يا سه تن از معاون پژوهش و فناوري يا معاونان علمي آن استان تشكيل مي شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا تحريم در انجام فعاليت هاي پژوهشي در دانشگاه آزاد اسلامي اثرگذار بوده است يا خير؟، گفت: مشكل خاصي نداريم و همواره به فعاليت هاي علمي و تحقيقاتي خود ادامه مي دهيم و نشاني از تحريم ها وجود ندارد. 
تاریخ:
1397/09/24
تعداد بازدید:
127
منبع:
rvp
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal