۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
انعقاد تفاهم نامه «حمايت از توسعه ثبت اختراع بين المللي»
دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي تفاهم نامه اي با عنوان «حمايت از توسعه ثبت اختراع بين المللي» را با دكتر مهدي الياسي معاون سياست­ گذاري و توسعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري امضا كرد.
دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي تفاهم نامه اي با عنوان  «حمايت از توسعه ثبت اختراع بين المللي» را با دكتر مهدي الياسي معاون سياست­ گذاري و توسعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري امضا كرد.

 

دكتر رنجبر در اين نشست با قدرداني از حمايت هاي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از دانشگاه آزاد اسلامي، تصريح كرد: حمايت معنوي همواره مهم­ تر از حمايت مادي است و بدون شك با اجرايي شدن اين تفاهم نامه ها، اتفاقات خوبي براي دانشگاه آزاد اسلامي در ارتقاي علمي رقم خواهد خورد.
 

وي با اشاره به امضاي تفاهم نامه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در راستاي حمايت از ثبت پتنت ها گفت: مقرر شده براساس اين تفاهم نامه؛ 90درصد حمايت از ثبت پتنت ها توسط دانشگاه آزاد اسلامي و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري صورت گيرد كه از اهميت بالايي برخوردار است.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: اجرايي شدن اين تفاهم نامه، به محققان، پژوهشگران و اساتيد دانشگاه كمك مي كند تا در اين حوزه و براي ثبت پتنت هاي خود دغدغه نداشته باشند.

دكتر رنجبر با اشاره به امضاي تفاهم نامه «همكاري با متخصصان و كارآفرينان ايراني خارج از كشور» گفت: يكي از سياست هاي دانشگاه آزاد اسلامي، ارتقاي كيفيت علمي دانشگاه است. بر اين اساس و با اجرايي شدن اين تفاهم نامه، مي توانيم از توان و پتانسيل كارآفرينان خارج از كشور در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استفاده كنيم. اين موضوع به ارتقاي كيفيت علمي دانشگاه نيز منجر خواهد شد. 
 

فرهنگ و منطق حمايت از ثبت پتنت در دانشگاه نهادينه شود

همچنين دكتر مهدي الياسي معاون سياست­ گذاري و توسعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز در اين جلسه با تأكيد بر اينكه يكي از حلقه هاي مفقوده در حوزه علم و فناوري كشور، نظام مديريت مالكيت معنوي است، گفت: يكي از اهداف انعقاد تفاهم نامه حمايت از توسعه ثبت اختراع بين المللي ، تقويت مالكيت معنوي در كنار رشد علمي در دانشگاه است.

وي با بيان اينكه همواره يك عدم توازن بين دو شاخص مهم تعداد مقالات معتبر و تعداد پتنت ها وجود دارد، خاطرنشان كرد: اميدواريم با اينگونه تفاهم نامه ها، گام مهمي در راستاي ايجاد توازن بين اين دو شاخص برداريم و تعداد پتنت هاي ثبت­ شده و تجاري سازي آنها ارتقا يابد.


 

دكتر الياسي ادامه داد: يكي ديگر از اهداف امضاي اين تفاهم نامه اين است كه ثبت پتنت در مسير ارتقاي اساتيد و فارغ التحصيلي دانشجويان وزن بيشتري پيدا كند.

معاون سياست­ گذاري و توسعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در پايان ابراز اميدواري كرد كه فرهنگ و منطق حمايت از ثبت پتنت در دانشگاه نهادينه شود تا در آينده شاهد توازن خوبي بين تعداد مقالات و اختراعات باشيم.

گفتني است تفاهم نامه همكاري با متخصصان و كارآفرينان ايراني خارج از كشور با اهداف استفاده از ظرفيت علمي و پژوهشي متخصصان و كارآفرينان ايراني خارج از كشور در مراكز علمي، فناوري و صنعتي كشور، ترغيب، تسهيل و ايجاد انگيزه براي بازگشت دانش آموختگان و متخصصان خارج از كشور، ارتقاي سطح علمي و پژوهشي پايگاه تخصصي «همكار» و... بين دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي و دكتر علي مرتضي بيرنگ قائم­ مقام در اموربين ­الملل و رئيس مركز تعاملات بين­المللي علم و فناوري معاونت علمي و فناوري رياست­ جمهوري امضا شد.

همچنين تفاهم نامه حمايت از توسعه ثبت پتنت در راستاي حمايت از پژوهشگران، فناوران و شركت هاي دانش بنيان و با هدف توسعه علم، فناوري و نوآوري در سطح ملي بين دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي و دكتر مهدي الياسي معاون سياست­ گذاري و توسعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به امضا رسيد. 
 

 
 

 

 

 

 
 

 
تاریخ:
1397/09/05
تعداد بازدید:
27
منبع:
rvp
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal