۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ آبان
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
دكتر طهرانچي در همايش معاونان آموزشي خبر داد: راه‌اندازي 40 سراي تخصصي نوآوري آزاد تا پايان سال جاري/ ايجاد صندوق حمايت از فناوري
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي از راه‌اندازي 40 سراي تخصصي نوآوري آزاد در 40 واحد دانشگاهي تا پايان سال جاري خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر محمدمهدي طهرانچي سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي در چهاردهمين همايش سراسري معاونان آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي، از راه‌اندازي دبيرخانه برنامه علمي در دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و گفت: دبيرخانه برنامه علمي در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به منظور هم‌افزايي براي حل مسائل از سوي دانشجويان تحصيلات تكميلي با نظام‌بندي موضوعات از مهرماه امسال آغاز به كار مي‌كند.

 
 

وي با بيان اينكه كشور ما با مسائل مختلفي مواجه است، تصريح كرد: حل يك مسأله، نياز به بررسي ابعاد گوناگون آن دارد. به عنوان مثال در مسأله آب نياز به علوم مهندسي، تاريخ، علوم انساني، علوم اجتماعي و... داريم كه براي حل اين مسأله هر يك از واحدها مي‌توانند تشكيل زيرگروه‌هاي مختلفي را براي بررسي و ارائه راهكار در دستور كار قرار دهند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه براساس طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامي، نظام پايان‌نامه در اين دانشگاه بي‌برنامه نخواهد بود، گفت: اگر به دنبال تحول هستيم، تحول سازماني بايد با خواست و اراده جمعي همراه باشد.

راه‌اندازي صندوق حمايت از فناوري

دكتر طهرانچي با تأكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي مي‌خواهد با اشتغال دانش‌بنيان، اميد را به سطح جامعه بياورد، از راه‌اندازي صندوق حمايت از فناوري در اين دانشگاه خبر داد و افزود: اين صندوق با در نظر گرفتن زيست‌ بوم فناوري تشكيل خواهد شد و سازوكار آن به گونه‌اي است كه باعث روان شدن فعاليت‌هاي دانش‌بنيان شود.

تبديل استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي به يك قطب تخصصي

وي با بيان اينكه هر يك از استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي تبديل به يك قطب تخصصي خواهد شد، تأكيد كرد: ما در دانشگاه آزاد اسلامي ستادسالاري نداريم، بلكه به روساي استان‌ها و واحدها اختيار مي‌دهيم و بر اجراي وظايف آنها نظارت مي‌كنيم و مسئولان هم بايد نسبت به عملكرد خود پاسخگو باشند.

استاد تمام دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به طرح آمايش دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: ما در اجراي اين طرح تلاش داريم استان‌ها متناسب با موضوعاتي كه درگير آن هستند، فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي داشته باشند. به عنوان مثال قرار نيست علوم دريايي را به تبريز بياوريم يا موضوعات مربوط به كوير را در واحد بوشهر بررسي كنيم.

هويت امروز دانشگاه آزاد اسلامي به آساني به دست نيامده است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه اين دانشگاه تا سال 1404 بايد انتخاب اول دانشجويان و پژوهشگران باشد، بر حفظ هويت دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد و افزود: اگر كسي با تقلب علمي هويت دانشگاه آزاد اسلامي را خدشه‌دار كند، هم با شخص متخلف و هم با معاون آموزشي آن واحد بايد برخورد جدي شود، چرا كه هويت دانشگاه آزاد اسلامي به آساني به دست نيامده و اين دانشگاه از افتخارات جامعه اسلامي محسوب مي‌شود.

دكتر طهرانچي ادامه داد: همه برنامه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي ايجاد تمدن نوين اسلامي است كه به عقيده ما ايجاد اين تمدن تنها نسخه مقابله با تمدن شبكه‌اي غرب است و اين موضوع به طور جدي در دستوركار دانشگاه آزاد اسلامي قرار دارد.

وي با بيان اينكه تمامي واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامي را در يك سطح مي‌بينيم، گفت: ما فقط يك مدرك دانشگاه آزاد اسلامي داريم و تفاوتي ندارد كه دانش‌آموخته در مركز آموزشي تحصيل كرده باشد يا در واحد جامع. آنچه براي ما مهم است، دانشي است كه دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي آموخته است كه سطح اين دانش نبايد در واحدها و مراكز متفاوت باشد و همه دانشجويان ما بايد از سطح علمي بالايي برخوردار باشند.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي به رابطه آموزش و اشتغال در دانشگاه اشاره و تصريح كرد: همانطور كه دانشگاه آزاد اسلامي 100هزار دانشجو در يك رشته تحصيلي دارد، اين قابليت را دارد كه 100 هزار متخصص براي حل يك مسأله تربيت كند.

وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي در دوره‌اي به يك باره از كارشناس محور بودن به حوزه تحصيلات تكميلي ورود كرد. آيا در آن دوره خودمان را براي گذر آماده كرده بوديم؟ يكي از ضعف‌هاي آموزش عالي در لايه سياست‌گذاري است. به عنوان نمونه ما برنامه‌اي براي پايان‌نامه‌ها نداريم، چرا كه يك دانشجوي دكتري 20 تا 24 واحد پايان‌نامه دارد، اما ما چه برنامه‌اي براي 3 سال تحصيل اين دانشجو داريم؟

دكتر طهرانچي ادامه داد: اكنون به جاي برنامه آموزشي، برنامه علمي براي دانشگاه آزاد اسلامي تدوين كرده‌ايم كه در اين برنامه‌هاي علمي، هم موضوعات آموزشي و هم پژوهشي لحاظ شده است.

حل مسأله، موضوع اصلي در انجام پژوهش است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه يكي از برنامه‌هاي ما تبديل دانشگاه آزاد اسلامي به دانشگاه آموزشي تربيتي و در مرحله بعد تبديل به دانشگاه پژوهشي است، تاكيد كرد: پژوهش معلق و منزوي به هيچ وجه در دستور كار قرار ندارد، بلكه حل مسأله موضوع اصلي ما در انجام پژوهش است و زماني كه ما مي‌گوييم دانشگاه، منظورمان آموزش، تربيت و پژوهش است.

وي با انتقاد از نبود تربيت هويتي در دانشگاه‌ها گفت: هر دانشگاهي بايد جوان خود را با عشق به هويت اسلام و ايران تربيت كند، همانطور كه اميرالمومنين(ع) در نامه 31 نهج‌البلاغه مي‌فرمايد «دل جوان چونان زمين كشت‌ نشده است كه هر بذري در آن افكنند، مي‌پذيرد. من نيز پيش از آنكه دلت سخت شود و خردت (به امور دنيا) مشغول شود، به ادب‌آموزي‌ات پرداختم...».

موارد آموزشي و اساتيد را با معيارهاي فرهنگي پيش ببريد

دكتر طهرانچي خطاب به معاونان آموزشي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: همه شما نسبت به مسائل فرهنگي هم مسئول هستيد و نبايد فكر كنيد كه فقط معاون فرهنگي مسئول امور فرهنگي است و نيازي نيست شما به اين موضوعات ورود كنيد، بلكه بايد موارد آموزشي و اساتيد را با معيارهاي فرهنگي پيش ببريد.

استاد تمام دانشگاه شهيدبهشتي با بيان اينكه ما در تربيت و علم‌آموزي صاحب سبك و تمدن هستيم، خاطرنشان كرد: غرب هر چقدر هم شكوه و عظمت ما را نبيند، به اين نكته اذعان دارد كه اگر ايران نبود، مدرنيته شكل نمي‌گرفت، پس چرا با بي‌برنامگي كاري كنيم كه جوانان مان لطمه ببينند.

وي با بيان اينكه دانشگاه در ايران سوغاتي غربي‌هاست و نهاد برآمده از مدرنيته در عين تهديد بودن، مي‌تواند فرصت هم باشد، اظهار داشت: كلاس‌محوري ركن دانشگاه آزاد اسلامي بوده و اينگونه تصور مي‌شد كه اگر كلاس درس ايجاد شود، به وظيفه خود عمل كرده‌ايم، اما سؤال اينجاست كه چه برنامه‌اي براي جوانان داشته‌ايم؟ جواناني كه قرار است سه سال از دوره سوم تربيت خود را نزد ما بگذرانند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه تربيت جوانان در سه دوره هفت‌ ساله شكل مي‌گيرد، تصريح كرد: هفت سال اول كودك به تربيت خانواده‌محور بستگي دارد و هفت سال دوم مربوط به تأديب و آموزش مي‌شود، اما هفت سال سوم كه دوره تربيت اجتماعي و دوران وزارت نام دارد، مربوط به تربيت و رشد جوان مي‌شود و در اين دوره است كه دختران و پسران وارد دانشگاه مي‌شوند، اما ما براي تربيت آنها برنامه‌اي نداشتيم.

دكتر طهرانچي ادامه داد: زماني مي‌گفتند ايران همه‌ چيز دارد، اما دانشگاه ندارد. با تأسيس دانشگاه، كساني كه عالم بودند به دنبال مدرك رفتند و به مرور مدرك‌گرايي شكل گرفت و به همين دليل است كه مقام معظم رهبري مي‌فرمايند «مسير دانشگاه كج نهاده شده است يا دانشگاه با فرهنگ غلط به ايران آمد.»

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با انتقاد از افزايش آمار طلاق در ايران، گفت: ما موضوع حل مسأله محور را مطرح كرده‌ايم و اكنون يكي از مسائل جامعه، طلاق است كه دامن گير جوانان شده و جوان نمي‌تواند در حوزه فردي و خانوادگي حل مسأله كند و اين به معناي آن است كه ما حل مسأله را به او آموزش نداده‌ايم.

وي با بيان اينكه امروز پرسشي مطرح است كه دانشگاه آزاد اسلامي به كجا مي‌رود؟ تصريح كرد: اين روزها صحبت از رسالت بزرگ و پيچ تاريخي است، چرا كه دشمنان مي‌خواهند جوانان ما را نااميد كنند و اميد را از مردم گرفته و به خيال خودشان با تحريم‌ها ريشه ملت ما را خشك كنند؛ زهي خيال باطل، چرا كه ما هستيم، دانشگاه هست و با تمام توان با نگاه تحولي و تلاش كارها را پيش خواهيم برد.

دكتر طهرانچي ادامه داد: اميرالمومنين(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايند «العلم السلطان...» يعني علم اقتدار است و اين نگرش يك اعتقاد استراتژيك است. اگر همراه علم شويم، مي‌توانيم پيروز شويم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه رسالت ما ايجاد تمدن نوين اسلامي است، گفت: هدف دشمن نااميد كردن جوانان ماست، اما زماني كه رهبر معظم انقلاب مي‌فرمايند «تا نفس دارم، اجازه نخواهم داد اين اتفاق بيفتد»، پس ما بايد همت و تلاش خود را بيشتر كنيم تا مانع ايجاد يأس و نااميدي در بين جوانان شويم.

وي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بيش از 5 ميليون فارغ‌التحصيل دارد، تصريح كرد: انتظار اين است كه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي منشأ اثر باشند. براي اين كار دانشگاه بايد چهار ركن را رعايت كند كه شامل تربيت نيروي انساني، حل مسأله، افزايش دانش مستند و تعالي فردي و اجتماعي و فضاي عمومي است.

وظيفه دانشگاه تربيت قوه عاقله است

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه وظيفه دانشگاه تربيت قوه عاقله است، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري سه ركن اساسي را براي دانشگاه‌ها مشخص كرده‌اند كه شامل درگير شدن دانشگاه‌ها با مسائل كشور، حل‌ مسأله محور بودن و تربيت فرهنگي، اخلاقي و هويت دانشجويان و صيرورت دائمي در محيط دانشگاهي است.

دكتر طهرانچي در پايان با بيان اينكه برنامه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي خلق و آفرينش آينده است، گفت: نگاه ما در دانشگاه آزاد اسلامي تحولي است و تلاش داريم آينده جديدي پيش روي كشور خلق كنيم.

تاریخ:
1397/06/05
تعداد بازدید:
34
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal