معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
دكتر ولايتي: دانشگاه آزاد اسلامي بايد مويّد كشور، عقيده، اسلام و انقلاب باشد
رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين دانشگاه مي تواند با مشاركت حوزه هاي علميه در علوم انساني اسلامي پيشگام باشد و اين همكاري منجر به تأليف كتب مي شود.
 
 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي در چهاردهمين همايش سراسري معاونان آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي كه در واحد تبريز برگزار شد، گفت: جلسه امروز مهم است، از اين جهت كه بعد از تحول اخير در دانشگاه و در شهر تبريز مهد علم برگزار مي شود. آذربايجان سابقه درخشاني در علم و دانش دارد، اميدوارم تحولاتي كه در اين همايش به آنها اشاره شده است، از آذربايجان آغاز شود.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ممكن است سؤال شود كه ما از يك سال و نيم گذشته به دنبال چه هستيم؟ گفت: در گام اول، برنامه ما تسهيل مسير دانشگاه آزاد اسلامي است، البته مسيري كه از قبل وجود داشت، خوب بود، اما مطلوب نبود، هر چند خدماتي كه دانشگاه آزاد اسلامي تاكنون در حوزه آموزش عالي داشته را نمي توان فراموش كرد.

دكتر ولايتي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي اكنون به جايي رسيده كه كميت بايد تبديل به كيفيت شود، اظهار داشت: مقدمه تبديل كيفيت آغاز تغيير در دانشگاه آزاد اسلامي بود كه ظرف يك سال گذشته تحولات در اين دانشگاه صورت گرفت، اما اين تحولات مطلوب و نهايي نيست.

وي با اشاره به حضور افراد برجسته و با سابقه علمي در رأس دانشگاه آزاد اسلامي، تاكيد كرد: دكتر طهرانچي عضو هيأت امنا و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي از متخصصان فيزيك هسته اي كه در كشور بي نظير و در دنيا جزو دانشمندان كم نظير هستند، يا دكتر رنجبر كه از متخصصان حوزه بيوفيزيك و دكتر پورعباس استاد تمام رياضي هستند و ديگر اساتيدي كه هر كدام داراي جايگاه ارزنده اي در سطح علمي و اجرايي هستند و بر اين اساس، مي توان گفت همه اعضاي هيأت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي استاد تمام هستند و چنين مجموعه مديريتي در هيچ مؤسسه آموزش عالي از زمان راه اندازي دارالفنون تاكنون كمتر وجود داشته است.

دكتر ولايتي با بيان اينكه در دانشگاه آزاد اسلامي شوراي مشورتي تشكيل شده و با دقت موضوعات مورد بررسي و توجه قرار مي گيرد، گفت: معاونان دانشگاه آزاد اسلامي همه افراد شناخته شده، متدين و انقلابي هستند كه ما قدردان اين نعمت الهي هستيم كه چنين جمعي در دانشگاه آزاد اسلامي شكل گرفته است.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: همان طور كه اشاره شد، ما بايد همواره در حركت باشيم، چرا كه حيات دانشگاه آزاد اسلامي به حركت آن بستگي دارد و توقف به معناي مرگ است. قرار ما در دانشگاه آزاد اسلامي بر اين است كه دائم در حال حركت و پيشرفت باشيم و هر سال نسبت به سال گذشته بهتر باشد.

وي با اشاره به تغيير رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: هيأت امناي دانشگاه به اتفاق آراء به اين تحول رأي دادند كه اين تغيير به هيچ وجه نفي كسي نيست. دكتر رهبر زحمات زيادي در دانشگاه آزاد اسلامي كشيدند و اين تغيير مديريت مانند دوي امدادي است كه مشعل مديريت اكنون به دكتر طهرانچي سپرده شده است.

دكتر ولايتي در تبيين معناي تحول در دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: تحول به معناي خروج از روزمرگي است و اين تحول در دانشگاه آزاد اسلامي بايد منجر به پژوهش و ابداع در رسيدن به درجه اجتهاد در حوزه هاي تخصصي شود.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي با تأكيد بر لزوم تأليف كتاب از سوي اعضاي هيأت علمي و محققان دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: يكي از مواردي كه در هيأت مميزه ارتقاي اعضاي هيأت علمي بايد مورد توجه قرار گيرد، موضوع تأليف كتاب است كه متأسفانه به اين موضوع توجه كمتري شده و فعاليت اعضاي هيأت علمي بيشتر به سمت نوشتن مقالات و ترجمه كتب رفته و تأليف كتاب به حاشيه رفته است، بنابراين دانشگاه آزاد اسلامي بايد در تأليف كتاب پيشتاز باشد.

وي با انتقاد از وضعيت فرهنگي در دانشگاه آزاد اسلامي در دوره هاي گذشته، گفت: متأسفانه وضع فرهنگي در دانشگاه آزاد اسلامي مطلوب نبود و اكنون وضعيت بهتر شده، اما همچنان به آنجايي كه بايد باشد، نرسيده و جاي كار دارد، چرا كه بنده اعتقاد دارم، اگر ما دانشجويان را از خانواده هايشان تحويل مي گيريم، نتوانيم آنها را نسبت به اسلام معتقدتر كنيم، حداقل آنها در دانشگاه و در موضوعات ديني و عقيدتي عقب افتادگي نداشته باشند.

دكتر ولايتي با بيان اينكه وضعيت علوم انساني ما نسبت به ساير علوم وخيم تر است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي مي تواند با مشاركت حوزه هاي علميه در علوم انساني اسلامي پيشگام باشد و اين همكاري منجر به تأليف كتب مي شود.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: بايد ارزش هاي اسلامي همچون علم، معرفت، اخلاق، سلوك اسلامي، پايبندي به معارف اسلامي و ايراني و ... در دانشگاه آزاد اسلامي تبيين شود تا از مواردي كه با ارزش هاي نظام مغايرت دارد، پيشگيري شود.

وي با تأكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بايد تقويت كننده هويت اسلامي و ايراني باشد، گفت: تا جايي كه بنده اطلاع دارم، تاكنون ما كتابي درباره هويت اسلامي و ايراني تأليف نكرده ايم كه مي توان در اين زمينه كتاب هايي تأليف كرد و «هويت» به گونه اي در دانشگاه آزاد اسلامي تدريس شود كه در دانشجويان احساس همبستگي ديني و ملي وجود داشته باشد.

دكتر ولايتي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بايد مويّد كشور، عقيده، اسلام و انقلاب باشد، گفت: پيشنهاد بنده اين است كه هر استان يكي از افراد صاحب نام خود را به عنوان امير فرهنگي معرفي كند تا همه واحدها فعاليت هاي فرهنگي خود را زير نظر اين شخصيت فرهنگي پيش ببرند تا بتوانيم مشعل دار احياي تمدن اسلامي باشيم.

تاریخ:
1397/06/05
تعداد بازدید:
31
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal