۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ بهمن
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد: آمار كسب‌وكار با وجود رشد علمي رضايت‌بخش نيست
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ايران از نظر رشد علمي در رتبه 16 و از نظر نوآوري در رتبه 75 جهاني قرار دارد، تاكيد كرد: با توجه به جايگاه ايران در رشد علمي و نوآوري، آمار كسب‌وكار كشورمان رضايت‌بخش نيست و اكنون در جايگاه 120 جهان قرار دارد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، دكتر بيژن رنجبر در مراسم اختتاميه رويداد آموزشي و تجربي ايده تا عمل دانشگاه آزاد اسلامي با محوريت حوزه سلامت كه به همت حوزه علوم پزشكي و واحد تهران غرب برگزار شد، با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي اكنون به سمت تبديل‌شدن به دانشگاه تقاضامحور و تحول‌گرا حركت مي‌كند، گفت: اين دانشگاه با توجه به اينكه هنوز وارد نسل سوم دانشگاه‌ها نشده است، گام‌هاي خود را براي ورود به نسل چهارم برداشته است و تلاش دارد فعاليت‌هاي خود را در قالب حل مشكلات كشور تعريف كند.

وي تاكيد كرد: بايد تلاش كنيم تا بتوانيم مسائل مربوط به اقتصاد نفتي و معضلات اجتماعي را برطرف كنيم به طوري كه پيشرفت علم و فناوري منجر به حل و فصل نيازهاي كشور شود و فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي به سمت توليد ثروت پيش برود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ايران از نظر رشد علمي در رتبه 16 و از نظر نوآوري در رتبه 75 جهاني قرار دارد، گفت: با توجه به جايگاه ايران در رشد علمي و نوآوري، آمار كسب‌وكار كشورمان رضايت‌بخش نيست و اكنون در جايگاه 120 جهان قرار دارد. به اين معناست كه ما رشد علمي داريم اما اين رشد به معناي پيشرفت علمي با همه مولفه‌هاي آن نيست و ما نيازمند تحول در نظام يادگيري و آموزش هستيم.

تمركز دانشگاه‌ها بايد بر نيازمندي و تقاضاهاي كشور باشد

رنجبر با اشاره به اينكه تمركز دانشگاه‌ها بايد بر نيازمندي و تقاضاهاي كشور باشد، خاطرنشان كرد: براي تحقق اين موضوع، بايد بازنگري و بازمهندسي در رشته‌هاي تحصيلي و تخصصي صورت گيرد و به سمت تاسيس رشته‌هاي جديد، جذب نوآوران خبره، رهبران نوآور و مهارت‌آموزي برويم.

وي با تاكيد بر لزوم تحول در نظام پژوهش و فناوري گفت: تحقيقات و پژوهش‌هاي دانشگاهي بايد مبتني بر بازار و فروش فناوري باشد و براي اين كار نيازمند تغيير بودجه‌ريزي پژوهشي و تامين زيرساخت هاي لازم هستيم.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي افزود: يكي از اولويت‌هاي معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي، حمايت حداكثري از استارت‌آپ‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان، هسته‌ها و واحدهاي فناور است و برگزاري اين رويداد، در قالب اجراي اين سياست‌هاست‌.

رنجبر خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي پتانسيل بالايي در جذب ايده‌ها و راه‌اندازي شركت‌هاي دانش بنيان دارد به طوري كه در در هجدهمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش، فناوري و فن‌بازار كه همزمان با هفته پژوهش در نمايشگاه بين‌المللي تهران برگزار شد، از ميان 1100 محصول دانشبنيان دانشگاه آزاد اسلامي، 160 محصول در معرض نمايش قرار گرفت كه همه اين محصولات به فروش داخلي و خارجي رسيده بودند و غرفه دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان غرفه برتر اين نمايشگاه انتخاب شد.

وي با بيان اينكه در دانشگاه آزاد اسلامي با دانشجويان تيزهوش و پتانسيل بالا مواجه هستيم، گفت: با همت مديران اين دانشگاه، ميتوانيم به نقطه‌اي برسيم كه سال 1404 دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب هر متقاضي ورود به دانشگاه باشد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين مراسم، گفت: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مي‌تواند با حمايت از ايدهها و شركتهاي دانشبنيان دانشگاه آزاد اسلامي كه در حوزه IT فعاليت مي‌كنند، به روند تبديل ايده به محصول و رشد شركت‌هاي دانش‌بنيان كمك شاياني داشته باشد.

تاریخ:
1396/12/20
تعداد بازدید:
39
منبع:
ana
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal