۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ مرداد
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
دانشگاه آزاد اسلامي مي‌تواند 60 درصد پژوهش كشور را برعهده بگيرد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، دكتر فرهاد رهبر در مراسم تكريم و معارفه معاونان سابق و جديد پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي كه صبح امروز برگزار شد، گفت: ما به آقاي موسي‌خاني گفتيم يا معاونت پژوهش را انتخاب كن يا رياست واحد قزوين را، چرا‌كه سال تحصيلي جديد در پيش است و نياز به يك رئيس تمام وقت دارد، آقاي موسي‌خاني به من گفتند من بچه‌اي را بزرگ كرده‌ام كه بايد آن را به سرانجام برسانم. من از اين تعصبش به قزوين قبطه خوردم و تصميم گرفتيم كه آقاي موسي‌خاني تمام وقت در واحد قزوين فعاليت كند.

او ادامه داد: در مدت كوتاهي كه دكتر موسي‌خاني در معاونت پژوهش بودند همان پشتكاري را داشتند كه در اين سال‌ها در خدمت دانشگاه آزاد بودند، دكتر رنجبر به عنوان معاون پژوهشي جديد نيز مسير ايشان را ادامه خواهند داد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دكتر رنجبر جزو برترين‌ها در حوزه علم و فناوري و پژوهش هستند و مسئوليت اجرايي در دانشگاه تربيت مدرس نيز داشتند به همين دليل با وجود دو بال علم و تجربه‌اي كه در ايشان سراغ داشتيم و با مشورتي كه با دوستان كرديم، ايشان را به معاونت پژوهشي دانشگاه دعوت كرديم كه البته ايشان هم با اشتياق آن را پذيرفتند.

رهبر تاكيد كرد: ‌كار دانشگاه يك كار تيمي است. اگر همه عزيزان در قسمت‌هاي مختلف با يكديگر همكاري نكنند نمي‌توان موفقيتي بدست آورد و كارهاي بزرگي را انجام داد.

او افزود: متاسفانه امر پژوهش در كشور تا‌كنون مغفول مانده است. زماني برنامه‌ريزي شد كه سه درصد توليد ناخالص ملي در پژوهش صرف شود، بعدا اصلاح شد و به 4 درصد رسيد، اما با اين وجود متاسفانه امروز بودجه پژوهش كشور كمتر از نيم درصد است، اگر كيفيت هزينه كرد اين بودجه را نيز بسنجيم اوضاع بحراني‌تر از آني است كه ما تصور مي‌كنيم. زماني آموزش در كشور مساله بود و كار وزارت علوم در پيشبرد آموزش عالي بر زمين مانده بود. دانشگاه آزاد اسلامي با وجود حمايت‌هاي حضرت امام و مقام معظم رهبري و ابتكار آيت‌الله هاشمي به جايگاه امروز رسيد و كار ملي بر زمين مانده آموزش را به دوش كشيد و اكنون نيمي از آموزش عالي به دانشگاه آزاد اسلامي اختصاص دارد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: امروز مساله ملي بر زمين مانده پژوهش است، با عزمي كه در شما سراغ دارم و تجربه‌اي كه در حل مساله آموزش داشتيد بايد كاري كنيم كه پژوهش در جايگاه واقعي خود قرارگيرد، دانشگاه آزاد اسلامي پتانسيل‌هاي زيادي دارد كه قبلا در آموزش مورد استفاده قرار گرفت امروز نيز بايد در پژوهش از آنها بهره گرفته شود. بايد بدون شعار بتوانيم به اين سمت حركت كنيم، به جرأت مي‌توانم بگويم كه دانشگاه آزاد اسلامي مي‌تواند 60 درصد پژوهش كشور را برعهده بگيرد.

رهبر در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ديگر درآمد زيادي در آموزش به دست نمي‌آيد، بلكه درآمد در پژوهش است. البته براي رسيدن به هدف مورد نظر نياز به برنامه‌ريزي داريم و از دكتر رنجبر مي‌خواهم كه از نظرات ارزشمند دكتر موسي‌خاني و سايريني كه در حوزه پژوهش در دانشگاه آزاد فعاليت داشتند، كمك بگيرد، ما 30 هزار عضو هيات علمي داريم كه اگر 10 درصد آنها ظرفيت پژوهش داشته باشند به عدد 3 هزار عضو هيات علمي فعال در حوزه پژوهش مي‌رسيم اين تعداد يك لشگر است و مي‌توانند موضوعات پژوهشي را در حوزه‌هاي مختلف دنبال كنند.

او گفت: اينكه عضو هيات علمي ما ثروتمند باشد براي ما افتخار است و بتواند از راه پژوهش درآمد كسب كند براي دانشگاه آزاد اسلامي يك هدف مهم است در ذيل اين رويكرد دانشگاه آزاد اسلامي نيز منفعت خود را مي‌برد، بايد فرآيندها اصلاح شوند و به سمت دانشگاه نسل سوم پيش برويم، ما از توليد مقاله عبور كرده‌ايم و بايد برنامه‌ريزي كنيم كه مديريت دانش در هر نقطه از كشور پيش برود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: ما در پژوهش محافظه كارانه عمل كرده‌ايم چرا كه توليد علم داشتيم ولي جرأت علمي نداشتيم، توليد بايد با جرأت تلفيق شود تا نتايج خوبي به دست آيد. حتما مي‌توانيم ظرف مدت كوتاهي برنامه‌ريزي كنيم و از امكانات بلااستفاده دانشگاه به نفع پژوهش استفاده كنيم، ‌اين را به عنوان يك مصوبه مي‌گويم پژوهش بايد از همه امكانات دانشگاه استفاده بهينه كند، كار ستاد همين است كه مديريت دانش داشته باشد.

او در پايان همچنين از دكتر موسي‌خاني بار ديگر تشكر و به حضور رئيس كميسيون عمران مجلس اشاره كرد و گفت:‌ حضور ايشان در اين جلسه نشان مي‌دهد كه چقدر پژوهش براي مجلس مهم است، ايشان به درستي به اين نتيجه رسيده‌اند كه نفع حوزه انتخابي‌شان اين است كه از دانشگاه آزاد كمك بگيرد و پژوهش را در آن منطقه فعال كند، ايشان همواره همراه علم و پژوهش بودند و ما از اين رويكرد ايشان قدرداني مي‌كنيم.

منبع: خبرگزاري آنا

تاریخ:
1396/06/29
تعداد بازدید:
14
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal