۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور
قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
قائم مقام رياست دانشگاه آزاد: دانشگاه "حكمت بنيان" قلب تپنده الگوي اسلامي ايراني پيشرفت است

قائم مقام رياست دانشگاه آزاد با تاكيد بر آنكه نظام آموزش عالي مطلوب بايد نخبه محور و مبتني بر نوآوري باز باشد، خاطرنشان كرد: همگرايي حوزه و دانشگاه و تولد "دانشگاه حكمت بنيان" قلب تپنده الگوي اسلامي ايران پيشرفت است.

به گزارش ايسنا، دكتر بيژن رنجبر در همايش تخصصي طرح تحول در علوم، مهندسي و كشاورزي كه امروز در هتل فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد ابتدا به موضوع توسعه كمي آموزش عالي در ايران، فرصت‌ها، تهديدها و نقاط قوت و ضعف آن پرداخت و گفت: دانشگاه‌هاي ما درون مايه غربي دارند. دانشجويي كه از واحد علوم و تحقيقات فارغ التحصيل مي‌شود چه تفاوتي با فارغ التحصيل دانشگاه استنفورد دارد؟ دانشجويان ما بايستي رويكرد توحيدي داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه بعضي جاها توسعه كمي شتابزده و ناهمگون در آموزش عالي داشته‌ايم، گفت: از جمله فرصت‌هايي كه آموزش عالي ما در همين برهه داشته رشد سريع مقالات علمي، ارتقاي جايگاه علمي ما در سطح ملي و جهاني، تعادل در بازار كار، تامين نيازهاي تخصصي و كاهش مهاجرت نخبگان است.

قائم مقام رياست دانشگاه آزاد در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي همچنين به بيان تهديدهاي احتمالي توسعه كمي و شتابزده آموزش عالي پرداخت و گفت: برخي از اين تهديدها مي‌تواند كاهش كيفيت و بهره وري پايين اعضاي هيات علمي، تنزل تربيتي دانشجويان، رواج مدرك گرايي، تنزل دانش مهارتي باشد. بنابراين براي اينكه به يك نظام آموزشي مطلوب برسيم بايد بر نيازمندي‌ها و تقاضاها تاكيد كنيم.

وي با بيان اينكه نظام آموزشي مطلوب بايستي نخبه محور، مبتني بر نوآوري باز و مسئله محور در رفع تقاضاهاي منطقه‌اي باشد، گفت: دانشگاه مبدأ همه تحولات است و مي‌تواند الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را محقق كند.

رنجبر خاطرنشان كرد: همگرايي حوزه و دانشگاه و تولد دانشگاه حكمت بنيان قلب تپنده الگوي اسلامي ايران پيشرفت است.

وي با اشاره به اينكه حكمت متجلي كننده فرهنگ و در جاي خود هادي علم و فناوري است، اظهار كرد: سير تكاملي دانشگاه تنها دانشگاه نسل 1، 2 و 3 نيست. بلكه بايد جايگاه دانشگاه حكمت بنيان را پياده كنيم كه بر تعليم و تربيت دانشجويان تمركز دارد و مي‌خواهد ضمن برقراري ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و جامعه، به صورت "شهر و دانشگاه" باشد.

قائم مقام رياست دانشگاه آزاد افزود: مأموريت‌هاي دانشگاه اسلامي كه در "سند دانشگاه اسلامي" (مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي) ذكر شده، تمركز در توسعه علم ديني، پياده‌سازي علم ديني در بسترهاي كلان اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي، پاسخ به نيازمندي‌هاي جامعه ديني و نيازهاي جديد آن، تقويت مباني ديني و ارزشي دانشگاهيان است كه به عنوان الگوي مفهومي دانشگاه اسلامي پيشنهاد شده است.

رنجبر در بخش پاياني صحبت‌هاي خود با بيان اينكه الگوي كلي تحول با تاكيد بر كاركردهاي دانشگاه است، تشريح كرد: مدل راهبردي تحول از يك سال پيش به اين سو با مديريت دكتر طهرانچي در دستور كار قرار گرفته كه اين مدل به سمت دانشگاه حكمت‌بنيان حركت مي‌كند و در معاونت‌هاي مختلف از جمله در معاونت علوم، مهندسي و كشاورزي و بر مبناي سند دانشگاه اسلامي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيش مي‌رود.

انتهاي پيام

تاریخ:
1398/10/09
تعداد بازدید:
31
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal