۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
دكتر رنجبر در مراسم هفته پژوهش واحد تهران شمال: دانشگاه آزاد اسلامي الگوي دانشگاه‌هاي تقاضا محور و تحول گراست
قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام كرد: دانشگاه آزاد اسلامي الگوي دانشگاه‌هاي تقاضا‌محور و تحول‌گراست.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر بيژن رنجبر قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامي در مراسم گراميداشت هفته پژوهش كه در واحد تهران شمال برگزار شد، اظهار كرد: دانش و دانشگاه در ايران از جايگاه برجسته‌اي برخوردار بوده و انديشمندان اين سرزمين مي‌توانند تمدن نوين اسلامي را تشكيل دهند. درون‌مايه غرب‌گرا بايد از دانشگاه‌ها خارج شود و اساتيد انقلابي نقش مهمي در اين زمينه بايد ايفا كنند و دانشگاه اسلامي را به معناي حقيقي كلمه رقم بزنند.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بيان كرد: اسلامي شدن دانشگاه‌ها، يكي از موضوعاتي است كه بايد به‌طور جدي آن را دنبال كنيم. رويكرد دانشگاه‌ها بايد در جمهوري اسلامي، توحيدي باشد. كاركرد دانشگاه‌ها در نظام غربي‌ها توليد دانش(پژوهش)، انتقال دانش (آموزش) و اشاعه نشر آموزش (خدمات آموزشي) است، اما دانشگاه‌ در تراز اسلامي بايد به دنبال تعليم و تربيت بر مبناي اسلام باشد.

وي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي الگوي دانشگاه‌هاي تقاضا‌محور و تحول‌گراست، گفت: اقتصاد وابسته به نفت و سهم اندك توليدات دانش‌بنيان از توليد ناخالص ملي و رشد كمي در توليدات علمي- نوآوري پايين از جمله چالش‌ها و مشكلات اصلي دانشگاه‌هاست كه دانشگاه آزاد به دنبال برطرف كردن اين مشكلات است و به سوي دانشگاه نسل چهارم حركت مي‌كند.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: راهبرد تحول دانشگاه آزاد اسلامي به صورت تحول كلان و خُرد بوده و مدل راهبردي تحول دانشگاه آزاد اسلامي برمبناي اشتغال‌آفريني دانش‌بنيان، توليد ثروت و كاربردي‌سازي دانش، راه‌اندازي كسب و كارهاي كوچك و متوسط دانش‌بنيان است.

دكتر رنجبر ادامه داد: در دانشگاه آزاد اسلامي، تحول در نظام يادگيري و آموزش اتفاق افتاده است‌. تمركز بر نيازمندي‌ها و تقاضا، ارزش‌گذاري و ارزشيابي، رشته‌هاي تحصيلي و تخصص‌ها، جذب هيئت علمي و روش‌هاي يادگيري و مهارت افزايي از زيرشاخه‌هاي نظام يادگيري و آموزش در اين دانشگاه است.

وي افزود: در نظام پژوهش و فناوري تحول خوبي در دانشگاه آزاد اسلامي رخ داده، به طوريكه تمركز بر نيازمندي‌ها ، تقاضا و بودجه‌ريزي پژوهشي از جمله كارهايي است كه در نظام پژوهش و فناوري انجام شده است. راهبردهاي اصلي توسعه فناوري در دانشگاه آزاد، شبكه‌سازي در بستر علم و فناوري، تامين زيرساخت‌ها و تجهيزات پيشرفته و حمايت از توسعه و تجاري‌سازي فناوري و مديريت ريسك است.

قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامي، معاونت پژوهش و فناوري وجود داشت، اما امسال اين معاونت به چهار معاونت راهبردي شامل «علوم انساني و هنر»، «كشاورزي، علوم و مهندسي»، «تحقيقات، فناوري و نوآوري»، «علوم پزشكي» و «پژوهشگاه و شبكه آزمايشگاهي» تبديل شده و اين به معناي تحول اساسي در دانشگاه آزاد اسلامي است و در آينده نزديك شاهد پيشرفت‌هاي شگرف اين دانشگاه در حوزه علم و فناوري خواهيم بود.

انتهاي پيام/

تاریخ:
1398/10/05
تعداد بازدید:
18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal