۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ آذر
قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
بسيج مظهر يك وحدت مقدس است

بسيج مظهر يك وحدت مقدس است

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به مناسبت هفته بسيج ضمن تبيين نقش و جايگاه بسيج، پيام تبريكي صادر نمود.

متن پيام دكتر بيژن رنجبر به شرح زير است:

واژه بسيج در جامعه‌ي مذهبي ايران واژه‌اي آشناست و كمتر كسي يافت مي‌شود كه اين واژه را نشنيده باشد و از شنيدن آن مفهومي برايش تداعي نشود.

بسيج يك حركت منظم و سازمان يافته اجتماعي است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفي در اثر شرايط خاصي مانند جنگ، حوادث غيرمترقبه و حتي در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش به وجود مي آيد .

دفاع از مقدسات و ايدئولوژي اسلام ايجاب مي كند كه در مقابل خطراتي كه آن را تهديد مي كند به گونه اي منطقي و شيوه اي صحيح با آن خطر برخورد كند. امام خميني (ره) در مورد اهميت و ضرورت تشكيل بسيج فرمودند: « دفاع از اسلام و كشورهاي اسلامي امري است كه در مواقع خطر، تكليف شرعي و الهي و ملي است و برتمام قشرها و گروه ها واجب است ».
هم چنين اصل پيش گيري ايجاب مي كند كه امت اسلامي براي مقابله با هر گونه خطر احتمالي از سوي دشمنان اسلام در آماده باش كامل به سر برده و آمادگي دفاعي براي هرگونه خطري كه اسلام را به مخاطره افكند را داشته باشند. فرمان صريح قرآن كريم در آيه شريفه 60 سوره انفال« واعدوا لهم ما استطعتم من قوه » كه براي ترسانيدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامي آمده است، دال بر صحت اين ادعا مي باشد.

حتي در دوران صدر اسلام نيز به هنگام حمله كفار و منافقين عليه مسلمانان زماني كه فرمان تشكيل نيروي مبارز عليه آنها داده مي شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم مي آمدند تا توان خود را از نظر نيروي انساني و تجهيزات نظامي براي مقابله با دشمنان اسلام بسيج كنند.
در طول تاريخ اسلام و ايران همواره دشمنان سعي كرده اند به اشكال مختلف از پيشرفت و ترقي مسلمانان جلوگيري كنند.
انقلاب اسلامي ايران كه الهام گرفته از اسلام ناب محمدي (ص) بوده از نخستين روزهاي پيروزي با توطئه هاي گسترده و سازمان يافته دشمنان اسلام روبه رو گرديد. عظمت اهداف انقلاب و گستردگي توطئه هاي دشمنان، ايجاب مي كرد كه براي حفظ و صيانت از انقلاب اسلامي و ارزش ها و اهداف آن در برابر شبيخون ابرقدرت ها دفاع كند. بنابراين بعد از پيروزي انقلاب اسلامي درون اقشار ميليوني به طور خودجوش، حركتي در جهت حفظ و حراست دست آوردهاي انقلاب و پيروزي بزرگي كه نصيب امت اسلامي شده بود، به وجود آمد.

در جامعه ما بسيج يك نهاد اجتماعي است. همانند خانواده كه به صورت عضوي از ساخت و نظام اجتماعي جامعه است به شمار مي آيد، نهادي كه با هدف پاسداري از ارزش ها و آرمان هاي انقلاب اسلامي به وجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامي قابل تصور نيست.

از سويي ديگر بسيج يك مفهوم والاي عرفاني دارد و در آن خروج از رنگ تعلق و غرق شدن در بي رنگي مطلق است و براي عده‌اي بسيج، تداعي خاطره‌ي جنگ و دفاع و غيرت ملي است.

در انديشه امام خميني (رحمة الله عليه) بسيج بيش ازآن كه يك نهاد و تشكيلات باشد، روش مديريت نهضت انقلاب و جامعه بود، چيزي كه در ادبيات مبارزاتي از آن به قيام توده، نهضت ملي، حركت مردمي، اعتراض عمومي و امثال آن تعبير مي‌شود و در ادبيات سياسي مديريت جامعه، به دموكراسي، مردم‌سالاري و نظاير آن ياد مي‌گردد.

جايگاه بسيج بارها با عناوين مختلف در فرمايشات امام خميني (ره) تبيين شده است آن گونه كه ايشان فرموده اند: «بسيج، مدرسه‌ي عشق و مكتب شاهدان و شهيدان گمنامي است كه پيروانش بر گلدسته هاي رفيع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.»

يا در عبارتي ديگر مي فرمايند: «بسيج شجره طيبه و درخت تناور و پرثمري است كه شكوفه‌هاي آن بوي بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق مي دهد.» و به نظر مي رسد كه حضرت امام(ره) در بيان ويژگي هاي بسيج و تمثيل بسيج به شجره طيبه از آيات سوره ابراهيم الهام گرفته اند: أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاء﴿24﴾ تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللّهُ الأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ﴿25﴾(سوره ابراهيم).

بسيج همان ملتي است كه با حميت خويش، آگاهانه به دفاع از ارزش هاي اسلام مي پردازد آن گونه كه مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) فرموده اند: «بسيج يعني انسان با همتي كه غيرت ديني و دانايي فكري و نياز شناسي و ابتكار و جوشش ذهني و خلاقيت دارد و وارد ميدان مي شود. »

بنابراين شايسته است آرمان والا و ايده بلند و هدف عالي انقلاب اسلامي ما از چار چوب مرزهاي ايران بگذرد و دروازه هاي ملل محروم و توده هاي مظلوم و مستضعف جهان را بگشايد و پيام آرامش بخش و رسالت انساني و رهايي بخش خويش را به گوش جان آنها برساند و زمينه هاي حكومت عدل الهي و جهاني امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد و از اين روي، بسيج تمامي نيروهاي فعال و آمادگي جهت تحقق اين آرمان ارزنده انساني، امري ضروري است.

هفته بسيج را حضور شما دلسوزان هميشه در صحنه و مدافعان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شادباش عرض   نموده و از خداوند متعال مزيد توفيقات شما را در راستاي صيانت از ارزش هاي پرارج انقلاب اسلامي مسئلت مي نمايم.

بيژن رنجبر

 

 

تاریخ:
1398/09/05
تعداد بازدید:
20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal