قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
پيام دكتر رنجبر در تجليل از فرماندهان دفاع مقدس: فرماندهان دفاع مقدس، مريدان مخلص و مرشدان فرازماني هستند
قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به مناسبت بزرگداشت فرماندهان شهيد دفاع مقدس پيامي صادر كرد.

به گزارش  دفتر رسانه اي قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر بيژن رنجبر قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به مناسبت بزرگداشت فرماندهان شهيد دفاع مقدس پيامي صادر كرد.

متن پيام دكتر رنجبر به شرح زير است:

عرصه دفاع مقدس، برگ زريني از تاريخ سراسر افتخار انقلاب اسلامي است كه در آن بسياري به قله هاي رفيع عرفان و خلوص عبوديت دست يازيدند. دفاع مقدس، مكتبي شد تا سالكان طريق الهي، هفت وادي عرفان (طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحيد، حيرت، فقر و فنا) را در طرفه العيني و بي هيچ زلت و ترديدي بپويند و نه صرفا خود بلكه، ديگران را نيز متنعم گردانند. هماناني كه فلك در برابر شكوه فتحشان طاق نصرت بست. اسطوره هاي بي بديلي كه رستگار شدند اما، بازگشتند تا فرازماني و فرامكاني ميان همنوعان باشند، سفر من الخلق الي الحق را خالصانه رقم زدند و آن گاه در سفر الي الحق من الخلق درآمدند تا تلالو رستگاري خويش را به آنان نيز بچشانند و مرادشان باشند تا الهي شدنشان.

آثار معنوي حضور اين واصلان حقيقي در جامعه ايران اسلامي وصف ناپذير بوده و راهبري است روشنگر براي فرد فرد آن.

خصوصيات اين دلاورمردان در جميع عرصه هايي كه خدمت به همنوع، تنهاترين مصداق است، قابل تدقيق و تأمل مي باشد چراكه، با حفظ اصول اعتقادي و فكري و تحمل مرارت ها خدمت به خلق را تعين بخشيده و آرامش، آباداني و پيشرفت را در صعب ترين موقعيت فراهم ساختند.

اين فرماندهان با پشتوانه باورهاي ديني و آموزه هاي غني مذهبي در ميدان جنگ، چنان مديريتي بنا نهادند كه بسياري از نوآوري ها و فناوري هاي آن مي تواند به منزله الگويي موثر براي دستيابي به پيشرفت هاي چشمگير در جامعه كنوني مورد بهره مندي واقع شود.

اكنون كه ملت ايران در برابر جنگي ديگر با نام جنگ اقتصادي قرار دارد درايت، كياست و خلاقيت فرماندهان دفاع مقدس را مي طلبد كه با وجود كمترين امكانات، توانستند ايران را از زير خروارها ويراني حاصل از دسيسه و هجمه استكبار و اذناب آن سرافرازانه رهايي بخشيده ومانا نام ايران را بر تارك تاريخ اسلام به قلم تدبر و تعقل خويش حك نمايند.

عملكرد و راهبردهاي اين اسطوره هاي سازندگي در حساس ترين موقعيت ها بايد به وضوح و تفصيل مستمرا بازخواني شوند تا ملكه ذهن نخبگان و نيروي جوان باشد. اسطوره اي هم چون حاج ابراهيم همت كه مولفه هاي مديريت منابع انساني را در فرماندهي خود نشان داده است كه عبارتند از تقسيم كار، ترسيم چارت سازماني و پيروي از آن، تفويض اختيار و واگذاري مسئوليت به فرماندهان و نيروها، هم راستايي با اهداف و تصميمات مقامات بالاتر، مشاركت دادن نيروها، حضور در كنار نيروهاي عملياتي و تأكيد بر حفظ وحدت و انسجام دروني، يا شهيد حسن باقري كه به واقع او را بنيانگذار سازمان اطلاعات و عمليات رزم سپاه ناميدند، به دليل شايستگي هاي اخلاقي بي نظير و انديشه دفاعي والايي كه داشت. به گفته همرزمانش غالبا يك تا دو ساعت پس از هدايت اوليه عمليات در خط نبرد حضور مي يافت و خود شخصا وضعيت خطوط تصرف شده را با اهداف از پيش تعيين شده (روي نقشه) كنترل مي كرد و نقاط ضعف را بر روي نقشه مشخص و عملكرد واحدهاي رزمي و يگان ها را در خط ارزيابي و دستورالعمل لازم را ابلاغ مي كرد و بيش از همه به وضعيت جسماني بسيجيان مي انديشيد و براي اوضاع روحي - رواني آنها به ويژه هنگام عقب نشيني اهميت ويژه اي قائل بود.

دلاورمردي ديگر حاج حسن شفيع زاده كه بنيانگذار توپخانه سپاه پاسداران است. يكي از برنامه هاي اين سردار شهيد كادرسازي بود و در اين زمينه با شناسايي افراد توانمند آنها را جذب و اقدام به تربيت و برنامه ريزي در مورد آنها مي كرد و از طريق همين افراد، كارهاي نا ممكن را ممكن مي كرد.

متاسفانه در اين مجال بيان نبوغ ساير فرماندهان دفاع مقدس ممكن نيست چراكه، هزاران نمونه از اين نوع خلاقيت ها و نوآوري هاي مديريتي در زندگي اين واصلان حقيقي قابل ذكر است اما آنچه ضرورت دارد و مكررا بايد مورد توجه قرار گيرد بازگويي و جلب توجه جامعه به عملكرد و مديريت جهادي آنان در راستاي رفع مشكلات جامعه كنوني است.

توجه داشته باشيم كه اين مهم همواره نصب العين جوانان، نخبگان و مديران ايران اسلامي باشد تا جشن پرشكوه ديگري به مدد نفس اين مرشدان الهي براي رهايي از جنگ اقتصادي شاهد باشيم.

انتهاي پيام/

تاریخ:
1398/07/07
تعداد بازدید:
8
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal