۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی
دكتر رنجبر با حضور در شبكه 5 سيما تشريح كرد اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي در كمك رساني به مناطق سيل زده/ ارائه تسهيلات ويژه به دانشجويان سيل‌زده
رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي تاكيد كرد: در جلسه هيات رئيسه دانشگاه مقرر شد تسهيلات ويژه به دانشجويان سيل‌زده دانشگاه آزاد اسلامي ارائه شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر بيژن رنجبر قائم مقام رئيس دانشگاه و رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي در برنامه زنده تلويزيوني «يك روز تازه» كه صبح امروز از شبكه 5 سيما پخش شد، به تشريح اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي در مناطق سيل‌زده كشور پرداخت.

دكتر رنجبر خاطرنشان كرد: در پي وقوع سيل در كشور، مقام معظم رهبري پيامي صادر كردند كه در آن تأكيد شده بود دستگاه هاي عمومي نيز علاوه بر دستگاه هاي دولتي و نظامي كشور به اين مسئله ورود و به مردم آسيب‌ديده كمك كنند. همچنين تا رفع مشكل و بحران، به صورت جدي ايستادگي شود. دانشگاه آزاد اسلامي نيز به اين دستور مقام معظم رهبري لبيك گفت و از روزهاي نخستين در كنار مردم آسيب‌ديده به ارائه خدمت پرداخت.

وي با بيان اينكه در روز چهارم فروردين دكتر ولايتي رئيس هيأت موسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي پيامي خطاب به رئيس دانشگاه صادر كرد، گفت: در اين پيام تأكيد شده بود كه تمامي امكانات دانشگاه بسيج شده و با استفاده از تمام ظرفيت ها، اقدامات فوري براي كمك به مردم آسيب‌ديده صورت گيرد. پس از آن، دكتر طهرانچي نيز دستوري مبني بر آماده‌باش فوري واحدهاي دانشگاه صادر كرد.

رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: يك روز پس از وقوع سيل، ستاد مقابله با بحران با مسئوليت اينجانب در سازمان مركزي دانشگاه تشكيل شد تا به بررسي چگونگي امدادرساني به مردم مناطق سيل‌زده بپردازيم. بر اين اساس، در تمامي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي آماده‌باش اعلام شد و از رؤساي استاني درخواست شد كه در شهرها حضور داشته باشند و با تشكيل كميته هاي ويژه، به كمك‌رساني به مردم اقدام كنند.

وي با اشاره به اينكه نيروهاي جهادي دانشگاه آزاد اسلامي در استان هاي مازندران، خوزستان و لرستان به تهيه غذاي گرم و سرد و ارائه به مردم سيل‌زده اقدام كردند، تصريح كرد: امكانات فيزيكي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اختيار مردم سيل‌زده قرار گرفت، به طوري كه در روزي كه در شهر شيراز سيلاب اتفاق افتاد، دانشگاه آزاد اسلامي واحدهاي شيراز 800 نفر، واحد لار 200 نفر و واحد يزد 800 نفر را به صورت اضطراري اسكان دادند.

رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با توجه به وضعيت خاص استان گلستان، دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت بيشتري در آن استان داشت و كمك‌رساني خود را به صورت تهيه غذاي روزانه، تهيه پوشاك، اعزام ماشين‌آلات عمراني و تجهيزات براي خارج كردن آب، توزيع آب معدني و... در منطقه گميشان و آق‌قلا انجام داد. همچنين يك تيم از سازمان مركزي دانشگاه به آن منطقه اعزام و مستقر شد.

دكتر رنجبر با بيان اينكه از دوازدهم فروردين ماه سيلاب بزرگ‌تري در استان هاي خوزستان و لرستان رخ داد، گفت: بعد از اين اتفاق ناخوشايند، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي دستوري مبني بر تشكيل قرارگاه جهادي مركزي در دانشگاه صادر كرد. اين قرارگاه تشكيل شد و در استان هاي لرستان، گلستان و خوزستان در حال خدمت‌رساني است.

وي با بيان اينكه نيروهاي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي نيز براي كمك‌رساني به مناطق سيل‌زده اعزام شده‌اند، گفت: تشكل هاي دانشجويي به ويژه بسيج دانشجويي به صورت خودجوش و فعالانه در اين مناطق حضور دارند، به طوري كه در حال حاضر بيش از 150 نفر از فعالان بسيج دانشجويي در لرستان مسئول خدمت رساني به مردم سيل‌زده هستند.

دانشگاه آزاد اسلامي خود را ملزم ميداند در كنار مردم باشد

دكتر رنجبر در ادامه با تأكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي رسالت علمي و اجتماعي برعهده دارد، تصريح كرد: در بحث اجتماعي، اين دانشگاه خود را ملزم مي داند در كنار مردم بوده و به آنها خدمات‌رساني كند. به عنوان مثال ماشين هاي سنگين واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به منظور امدادرساني به مناطق سيل‌زده استان لرستان اعزام شده‌اند. درخصوص رسالت علمي نيز بايد اشاره كنم كه يك تيم از اساتيد و متخصصان هيدروليك سيلاب و رودخانه نيز از دانشگاه آزاد اسلامي به منطقه پلدختر اعزام شده تا با انجام پيمايش ميداني، چرايي وقوع سيلاب را بررسي كند. بدين صورت رسالت علمي دانشگاه نيز انجام خواهد شد.

رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به طرح پايش آزاد (پژوهش اثرگذار يكپارچه شبكه‌اي) در دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: در اين طرح تأكيد شده، علاوه بر لزوم سرآمدي دانشگاه آزاد اسلامي در علم و فناوري، اين دانشگاه بايد بتواند در حل مسائل كشور به كمك مردم بيايد. بر اين اساس، در طرح پايش، نظام موضوعات اساسي كشور تنظيم شده كه يكي از آنها مسئله بلاياي طبيعي مانند سيل و زلزله بود كه 3هزار نظام موضوع در اين حوزه تدوين شده كه عناوين پايان‌نامه هاي كارشناسي ارشد و رساله هاي دكتري دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي را تشكيل خواهد داد.

دكتر رنجبر تأكيد كرد: نيروهاي اعزامي دانشگاه آزاد اسلامي ازجمله اساتيد، كاركنان و دانشجويان اين دانشگاه در مناطق سيل‌زده كشور همچنان در حال امدادرساني هستند.

دكتر رنجبر با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بزرگ‌ترين شبكه حقيقي كشور است و در متن جامعه و تمام شهرها گستردگي دارد، گفت: اين دانشگاه با تربيت نيروهاي كارآمد، نقش مهمي در توسعه اجتماعي و اقتصادي شهرها ايفا مي كند، بنابراين دانشگاه آزاد اسلامي براي خود يك مسئوليت ويژه اجتماعي قائل است و خود را مسئول مي داند كه به كمك آحاد مردم بشتابد.

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر شرايط ارائه تسهيلات به دانشجويان سيل‌زده دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: در جلسه روز گذشته هيأت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي و در پي دستور دكتر طهرانچي، مقرر شد دستورالعملي براي ارائه تسهيلات ويژه به دانشجويان مناطق سيلزده تدوين و به زودي ابلاغ شود. همچنين درخصوص مباحث آموزشي نيز دستورالعملي به واحدها ابلاغ شده كه براساس آن؛ غيبت كلاسي دانشجويان شركت‌كننده در اردوهاي جهادي و دانشجويان مناطق سيل‌زده، از تاريخ 98/1/17 تا 98/2/12 در صورت تأييد قرارگاه جهادي استان، موجه تلقي شود. همچنين از زمان ابلاغ اين دستورالعمل تا پايان 98/2/12 تمام آزمون‌هاي ميان ترم در واحدها و مراكز دانشگاهي لغو و به زمان ديگري موكول خواهد شد.

دكتر رنجبر در پاسخ به سؤال مجري برنامه درخصوص ميزان آسيب به واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سيلاب اخير، گفت: خوشبختانه هيچ‌كدام از واحدهاي دانشگاه آسيب جدي نديده‌اند.

تاریخ:
1398/01/25
تعداد بازدید:
13
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal