۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
دكتر رنجبر: مديريت دانشگاه آزاد اسلامي عدالت و حق‌مداري را فداي مصلحت انديشي‌هاي سازماني نمي‌كند/ چند هزار نفر از داوطلبان در اولين روزهاي اعلام نتايج رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي پزشكي پس از 11 مهر نتايج اعلام شده را پذيرفتند و در كلاس‌هاي درس حاضر شدند

دكتر بيژن رنجبر سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت‌وگو با روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اظهارات سخنگوي كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي درباره خطاي سيستمي به وجود آمده براي تعدادي از داوطلبان آزمون علوم پزشكي اين دانشگاه در مهرماه سال جاري اظهار داشت: علت ايجاد مشكل و خطاي سيستمي كه در فرايند جذب داوطلبان گروه علوم پزشكي رخ داد، در جلسات مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي با نهادهاي نظارتي كشور و كميسيون آموزش و تحقيقات و كميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي با مستندات و مدارك متقن ارائه شد و اينگونه اظهارنظرها جاي سؤال دارد.

سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: سخنگوي كميسيون اصل 90 مجلس در مصاحبه خود با بزرگنمايي موضوع، به پذيرش داوطلبين گروه پزشكي به صورت غيرقانوني و وسيع اشاره مي‌كند. در اين رابطه گفتني است كشف دستكاري نمره 5 نفر از داوطبين علوم پزشكي، حاصل نظارت دقيق دانشگاه آزاد اسلامي بر روند سنجش و پذيرش دانشجويان است و هيچ نهاد نظارتي در اين فرايند مداخله نداشته است. بلافاصله پس از كشف احتمال دستكاري يا بروز اشتباه در اعلام نتايج رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي و اطلاع رساني از سوي رييس دانشگاه به رياست محترم هيأت موسس و امناء خواستار برخورد قاطع قانوني با مسببين آن شدند. از همان زمان با تشكيل پرونده قضايي در دادسراي تهران، دانشگاه آزاد به دنبال احقاق حق داوطلباني است كه ممكن بود با سوءمديريت و يا اشتباه زحمات برخي از داوطلبان به هدر رفته و از حق شرعي و قانوني خود در تحصيل در رشته‌اي كه در واقع پذيرفته شده بودند ولي اعلام نشده بود، محروم شوند.

وي افزود: با همكاري دانشگاه و نهادهاي امنيتي كشور ظرف چند روز و بدون هياهوي خبري مجرمان كه همگي بيرون از دانشگاه بودند و با بي دقتي مديران وقت دانشگاه، مديريت فني اين حوزه را به عهده گرفته بودند، شناسايي شده و به مراجع قضايي معرفي شدند و اكنون هم اين افراد در محاكم قضايي در حال محاكمه هستند. دانشگاه آزاد اسلامي هم درباره تخلف 5 داوطلب اقدامات لازم را از طريق هيأت انتظامي سنجش و پذيرش دانشگاه انجام داده و حكم آنها صادر شده است.

سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: نظارت دقيق دانشگاه بر فرايند جذب و پايبند بودن به قوانين جاري كشور باعث شد تا دانشگاه با شهامت خطاي سيستمي به وجود آمده را بپذيرد و با عذر خواهي از داوطلبان توسط شخص رئيس دانشگاه نتايج جديد را ظرف 12 روز اعلام كند. چرا كه مديريت جديد دانشگاه آزاد اسلامي هرگز بنا ندارد حق داوطلبان را قرباني مصلحت سنجي‌هاي سازماني كند. تحصيل در رشته‌هاي پر متقاضي مثل پزشكي حق داوطلباني است كه در جريان كنكور به واقع تراز بهتري كسب كرده‌اند و البته اين قانون‌گرايي و عدالت‌گرايي دانشگاه باعث شد تا مشكلاتي براي بعضي از داوطلبين بوجود بيايد و از نظر روحي و عاطفي به تعدادي از داوطلبان عزيز و خانواده هايشان آسيب وارد شد و از اين جهت هم در گذشته عذرخواهي شده و باز هم عذرخواهي مي‌كنيم و براي مجازات عاملان چنين اتفاقي كوتاه نخواهيم آمد.

دكتر رنجبر با اشاره به تشكيل كميته بررسي وضعيت داوطلبان گروه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي از روزهاي اول اعلام نتايج، يادآور شد: در فرايند بررسي وضعيت داوطلبان علوم پزشكي اين دانشگاه در كمتر از 12 روز وضعيت همه متقاضيان اين گروه تعيين تكليف شد و متقاضياني كه به سازمان مركزي و واحدهاي دانشگاهي مراجعه كردند، پس از ارائه توضيحات خطاي سيستمي به وجود آمده در روند اعلام نتايج را پذيرفتند و براي تحصيل در رشته محل‌هاي جديدمراجعه و ثبت‌نام كردند و اكنون يك ترم تحصيلي خود را در دانشگاه گذرانده‌اند و يا به رشته محل قبلي خود بازگشته‌اند. اما عده‌اي از اين داوطلبان اصرار داشته و دارند كه در رشته محل‌هايي كه در اثر اشتباه و خطاي سيستم حائز قبولي شده بودند، پذيرش شوند و همچنان اين موضوع را از طريق مجلس و مراجع ديگر پيگيري مي‌كنند.

دكتر رنجبر افزود: تعداد معترضين در حال حاضر بيشتر از 200 نفر نيست و تعداد زيادي از همين معترضين نيز هم اكنون در رشته محل ديگري در حال تحصيل هستند، اما همچنان اصرار دارند كه در رشته محلي تحصيل كنند كه حائز شرايط لازم نبوده‌اند و اين موضوع را از طريق كميسيون‌هاي مجلس دنبال مي‌كنند. تعدادي از اين افراد نيز طي دو هفته گذشته با مراجعه به دانشگاه خواستار پذيرش در رشته محل‌هايي كه نمره قبولي آن را داشتند شده و دانشگاه آنها را به رشته محلهايي كه واجد شرايط بوده‌اند معرفي نموده است.

سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اين ادعا كه "دانشگاه بايد به هر نحو ممكن از اين افراد ثبت نام مي‌كرد"، گفت: مديريت دانشگاه در اصل با اين اقدام مخالفتي نداشته و‌ ندارد مشروط بر آنكه مجلس و دولت براي افزايش ظرفيت واحدهاي دانشگاه آزاد همكاري لازم را به عمل آورند به نحوي كه هم اين عزيزان و هم هزاران داوطلب ديگري كه تراز بالاتري از ايشان كسب كرده‌اند، امكان ثبت نام در همان رشته محل‌هاي11 مهر را داشته باشند. در اين خصوص سخنگوي محترم كميسيون اصل نود را به گزارش رييس محترم سازمان سنجش آموزش كشور به كميسيون ارجاع مي‌دهم. عليرغم پاسخ‌هاي متقن و دقيق دانشگاه آزاد اسلامي و ارائه مدارك و مستندات لازم به كميسيون‌هاي آموزش و تحقيقات و اصل 90 مجلس شوراي اسلامي، سازمان سنجش آموزش كشور و ساير مراجع قانوني و ارائه گزارش كارشناسي سازمان سنجش و آموزش كشور در اين زمينه سخنگوي كميسيون اصل 90 در مصاحبه خود چنين اظهارات غير كارشناسي را بيان مي‌كند و دانشگاه آزاد اسلامي را در موضع عدم پايبندي به قانون قرار مي‌دهد.

دكتر رنجبر اضافه كرد: در رابطه با پايبندي دانشگاه آزاد اسلامي به قوانين كشور مي‌توان به موضوع قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور مصوب 10/‏6/‏1392‬ مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد كه عليرغم پاسخ صريح مجلس شوراي اسلامي درباره استفساريه تعميم اين قانون به دانشگاه آزاد اسلامي و عدم مشموليت دانشگاه آزاد اسلامي ذيل اين قانون، اين دانشگاه به صورت داوطلبانه قانون سنجش و پذيرش را اجرا مي‌كند، بنابراين اظهار اين موضوع كه دانشگاه آزاد اسلامي خود را فرا قانوني دانسته يا به قوانين كشور پايبند نيست، غيرمنصفانه و در راستاي رفتارهاي سياسي و انتخاباتي است.

قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش هاي تحصيلات تكميلي تأكيد كرد: دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان مولود انقلاب اسلامي و ميراث امام راحل(ره) كه اكنون با هدايت‌هاي مقام معظم رهبري(مد ظله العالي) راه خود را ادامه مي دهد؛ همواره مجري دقيق قوانين موضوعه كشور بوده است و از هيچ يك از قوانين و مقررات تخطي نكرده است. بنابراين جا دارد اين برادر نماينده در مصاحبه ها و اظهار نظرات خود از ارائه مطالب غيردقيق، غيرمستند و با سوگيري‌هاي خاص كه امكان تشويش اذهان عمومي را فراهم مي‌كند خودداري كنند.

تاریخ:
1397/11/19
تعداد بازدید:
7
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal