۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
دكتر طهرانچي در جلسه شوراي دانشگاه مطرح كرد حركت تحولي دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي بيانيه مهم مقام معظم رهبري/ تشريح جزئيات ساختار جديد دانشگاه

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در سومين جلسه شوراي دانشگاه آزاد اسلامي كه صبح امروز با حضور اعضاي هيأت رئيسه دانشگاه، رؤساي استان ها و روساي واحدهاي مستقل به ميزباني واحد قزوين برگزار شد، با گراميداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: امسال ملت ايران چهل سالگي انقلاب اسلامي را جشن گرفتند و پرشورتر از سال هاي گذشته، پاسخ دندان­شكني به دسيسه ها و خباثت هاي دشمنان دادند.

وي با اشاره به حمله تروريستي به اتوبوس حامل پرسنل خدوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سيستان و بلوچستان كه به شهادت و زخمي شدن تعدادي از كاركنان قرارگاه قدس سپاه منجر شد، خاطرنشان كرد: شهداي مدافع مرزها و شهداي مدافع حرم در ادامه خط حمايت از ولايت كه با تأسي از حضرت زهرا (س) است، با توسل به اين مكتب، نظام را حفظ كرده­اند كه به ارواح طيبه آنها درود مي فرستيم.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه امام خميني (ره) در سال 1357 بنياني را نهادند كه اكنون تبديل به شجره طيبه­ شده است، اظهار داشت: اين شجره طيبه در اين چهل سال، هر سال پربارتر شده و مردم پرخروش‌تر از سال هاي قبل استقامت خود را به رخ جهانيان كشيده‌اند و دنيا را شگفت‌زده كرده‌اند، چرا كه دشمن همه تلاش خود را براي مقابله با انقلاب اسلامي به كار مي بندد، اما هربار با خروش ملت بزرگ ايران مواجه مي شود كه بايد قدردان اين استقامت باشيم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با توجه به اين موضوع، بار مسئوليت ما هر سال سنگين‌تر مي شود چرا كه مردم ما شايسته بهترين ها هستند و مسئولان اين نظام بايد تلاش كنند بالاترين خدمات را به اين ملت غيور و صبور ارائه كنند. ان‌شاءالله اين نهضت و قيام به قيام امام زمان (عج) متصل شود.

وي با آرزوي سلامتي و طول عمر پربركت براي رهبر معظم انقلاب اسلامي، گفت: مقام معظم رهبري در سه دهه گذشته، انقلاب را از پيچ و خم مشكلات و دشمني ها، با سلامت عبور داده و به اينجا رسانده‌اند. هيچ ملتي به توفيق نمي‌رسد مگر اينكه رهبري بصير، خردمند، بادرايت و الهي داشته باشد و اين نعمت بزرگي است كه خداوند بر ما ارزاني داشته كه با وجود امام خامنه‌اي در همه اين ايام با نگاه تيزبينانه ايشان توانسته‌ايم از پيچ هاي تاريخي گذر كنيم.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه چهل سالگي انقلاب اسلامي نقش جدي در هويت‌بخشي به كشور دارد، خاطرنشان كرد: ايران به عنوان كشوري با تمدن چندهزارساله، هزار وچهارصدسال پيش اسلام را به عنوان آيين و دين خود انتخاب كرد و در گسترش آن نقش بسزايي داشته است. ايران در دو سده به حضيض علمي رسيد و زماني كه ما با تمدن غرب آشنا شديم، در اين نقطه قرار داشتيم، اما انقلاب اسلامي همچون بهاري در اين سرزمين زمستان‌زده بود كه حيات دوباره به ايران بخشيد و نهال هايي را كاشت كه يكي از آنها علم و پژوهش است.

وي با اشاره به ركود علمي پيش از انقلاب اسلامي، تصريح كرد: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357، جمعيت ايران 33 ميليون نفر بود كه از اين تعداد تنها 175هزار نفر دانشجو بودند و هفت صدم درصد دانشجويان در رشته هاي پزشكي تحصيل مي كردند. جمعيت دانشجويان تحصيلات تكميلي هم در آن دوره حدود 28هزار نفر بود و كل فارغ‌التحصيلان دانشگاهي 35هزار نفر بودند. 8هزار و 249 نفر نيز عضو هيأت علمي دانشگاه هاي ايران بودند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به پيشرفت هاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه آموزش عالي، خاطرنشان كرد: در اين راستا مي توان به جمعيت دانشجويان تحصيلات تكميلي اشاره كرد كه اكنون هر سال بيش از 20 هزار دانشجو در مقطع دكتري وارد دانشگاه مي شوند. جمعيت آموزش عالي امسال به 3 ميليون و 600 هزار نفر رسيد كه نسبت به سال 1357 افزايش 20 برابري داشته است. با توجه به اين پيشرفت ها، ايران توانست در دهه اخير مقام شانزدهم علمي جهان را از لحاظ بروندادهاي پژوهشي كسب كند.

وي ادامه داد: كشوري كه در سال 1356 رتبه پنجم منطقه و 59 جهاني را داشت، اكنون به جايگاه نخست منطقه‌اي و شانزدهم جهاني رسيده كه دانشگاه آزاد اسلامي نيز در كسب اين موفقيت نقش جدي داشته، به طوري كه يك ميليون و 320هزار دانشجو در اين دانشگاه تحصيل مي كنند و دانشگاه آزاد اسلامي در ارائه مقالات نقش اول كشور را داشته و براساس گزارش شانگهاي رتبه 219 جهاني را در حوزه تكنولوژي از آنِ خود كرده است.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه مقاله‌اي درباره تحول نانو در ايالات متحده آمريكا منتشر شده كه به بررسي سه دهه تحول اين فناوري مي پردازد، گفت: براساس اين مقاله، در سال 1995 دانشگاه هاي پيشتاز حوزه نانو، همه آمريكايي بودند، اما در سال 2015، از 20 دانشگاه برتر اين حوزه، 19 دانشگاه از كشور چين بودند و رتبه بيستم از آنِ دانشگاه آزاد اسلامي است كه اين دستاورد افتخار بزرگي براي كشور ايران است.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه دشمن تلاش دارد با سياه‌نمايي، كاستي هاي كشور را بزرگ و دستاوردها و توانمندي ها را بسيار كوچك نشان دهد، تأكيد كرد: بايد دقت داشته باشيم كه فريب دشمنان را نخوريم، به نقاط قوت خود بباليم و ضعف ها را برطرف كنيم. در اين رابطه مقام معظم رهبري روز گذشته بيانيه‌اي تحت عنوان «گام دوم انقلاب اسلامي» ارائه كردند كه نكات بسيار قابل تأمل و مهمي در آن وجود دارد.

وي با اشاره به بيانيه مقام معظم رهبري درباره چهل سالگي انقلاب اسلامي گفت: رهبر معظم انقلاب در فراز اول بيانيه «گام دوم انقلاب اسلامي» مي فرمايند «انقلاب پرشكوه ملّت ايران كه بزرگ‌ترين و مردمي‌ترين انقلاب عصر جديد است، تنها انقلابي است كه يك چلّه‌ي پُرافتخار را بدون خيانت به آرمانهايش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ وسوسه‌هايي كه غيرقابل مقاومت به نظر ميرسيدند، از كرامت خود و اصالت شعارهايش صيانت كرده و اينك وارد دوّمين مرحله‌ خودسازي و جامعه‌پردازي و تمّدن‌سازي شده ‌است.»

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: رهبر معظم انقلاب به دستاوردهاي چهل ساله انقلاب مي پردازند و تأكيد مي كنند كه انقلاب به يك انحطاط تاريخي طولاني پايان داد و كشور را در مسير پيشرفت سريع قرار داد و جوانان را ميدان‌دار اصلي حوادث و وارد عرصه مديريت كرد، روحيه‌ و باور «ما مي‌توانيم» را به همگان منتقل كرد و به بركت تحريم دشمنان،‌ اتكاء به توانايي داخلي را به همه آموخت و اين منشأ بركات بزرگي شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اضافه كرد: اين موضوع يعني جوان اصفهاني براي دفاع از تماميت ارضي جمهوري اسلامي ايران به مرزهاي سيستان و بلوچستان مي رود و با افتخار از آن دفاع مي كند و در مقابله با دشمنان، از جان خود مي گذرند و به شهادت مي رسند؛ اين موضوع حتي فراتر از مرزهاست و شاهد جواناني هستيم كه به عنوان مدافعان حرم در خارج از كشور رشادت مي كنند و مردم با افتخار به جوانان خود مي بالند.

دكتر طهرانچي با اشاره به بخش ديگري از بيانيه مقام معظم رهبري، گفت: ايشان در فرازي از اين بيانيه مي فرمايند: «. . . موتور پيشران كشور در عرصه‌ علم و فنّاوري و ايجاد زيرساخت‌هاي حياتي و اقتصادي و عمراني، تاكنون ثمرات بالنده‌ آن روز به روز فراگيرتر مي شود. هزاران شركت دانش‌بنيان، هزاران طرح زيرساختي و ضروري براي كشور در حوزه‌هاي عمران و حمل و نقل و صنعت و نيرو و معدن و سلامت و كشاورزي و آب و غيره، ميليون‌ها تحصيل‌كرده دانشگاهي يا در حال تحصيل، هزاران واحد دانشگاهي در سراسر كشور، ده‌ها طرح بزرگ... » رهبر معظم انقلاب فعاليت هزاران واحد دانشگاهي در سراسر كشور را به عنوان يكي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي بر مي شمارند كه بدون شك دانشگاه آزاد اسلامي هم در بين اين واحدها نقش و جايگاه فعالي دارد.

وي افزود: مقام معظم رهبري در اين بيانيه مي فرمايند «ايرانِ پيش ‌از انقلاب، در توليد علم و فنّاوري صفر بود، در صنعت به‌جز مونتاژ و در علم به‌جز ترجمه هنري نداشت.» ايران به عنوان كشوري كه تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، روزانه 6 ميليون بشكه نفت صادر مي كرد، چنين وضعيتي داشت، اما اكنون به بركت انقلاب و با توجه به اينكه فروش نفت به يك‌سوم كاهش يافته، دستاوردهاي بسياري در حوزه هاي مختلف توليدي، فناوري، صنعتي و... داشته است.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه به فرموده مقام معظم رهبري «انقلاب اسلامي بينش سياسي آحاد مردم و نگاه آنان به مسائل بين‌المللي را به گونه شگفت‌آوري ارتقا داد»، اظهار داشت: هيچ نظامي به اندازه جمهوري اسلامي ايران جرأت ندارد خود را تا اين حد در معرض انتخابات و آراي عمومي قرار دهد اما يكي از رموز بقاي جمهوري اسلامي ايران اين بوده كه از بينش سياسي مردم نترسيده است.

دكتر طهرانچي در ادامه گفت: در بيانيه مقام معظم رهبري با اشاره به ظرفيت هاي بالقوه ايران، آمده است: «ايران با دارا بودن يك درصد جمعيت جهان، داراي 7 درصد ذخاير معدني جهان است: منابع عظيم زيرزميني، موقعيت استثنائي جغرافيايي ميان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملي، بازار بزرگ منطقه‌اي با داشتن 15 همسايه با 600 ميليون جمعيت، سواحل دريايي طولاني، حاصلخيزي زمين با محصولات متنوّع كشاورزي و باغي، اقتصاد بزرگ و متنوع، بخش هايي از ظرفيت هاي كشور است؛ بسياري از ظرفيت ها دست‌نخورده مانده است. گفته شده‌ است كه ايران از نظر ظرفيت هاي استفاده نشده‌طبيعي و انساني در رتبه‌ اول جهان است. بي‌شك شما جوانان مؤمن و پرتلاش خواهيد توانست اين عيب بزرگ را برطرف كنيد.»

وي خاطرنشان كرد: بي‌سابقه است كه رهبر يك كشور چنين نگاهي به علم و جايگاه علم داشته باشد. مقام معظم رهبري مي فرمايند «دانش،‌ آشكارترين وسيله عزت و قدرت يك كشور است. روي ديگر دانايي، توانايي است. دنياي غرب به بركت دانش خود بود كه توانست براي خود ثروت و نفوذ و قدرت دويست ساله فراهم كند و با وجود تهيدستي در بنيان هاي اخلاقي و اعتقادي، با تحميل سبك زندگي غربي به جوامع عقب‌مانده از كاروان علم، اختيار سياست و اقتصاد آنها را به دست گيرد.» در جاي ديگري از اين بيانيه، رهبر معظم انقلاب به اهميت علم و دانش تأكيد كرده و مي فرمايند «... اين راه طي شده، با همه‌ اهميتش فقط يك آغاز بوده است و نه بيشتر. ما هنوز از قله‌هاي دانش جهان بسيار عقبيم؛ بايد به قله‌ها دست يابيم. بايد از مرزهاي كنوني دانش در مهم‌ترين رشته‌ها عبور كنيم... سنگ بناي يك انقلاب علمي در كشور گذاشته شده و اين انقلاب، شهيداني از قبيل شهداي هسته‌اي نيز داده است. به‌پاخيزيد و دشمن بدخواه و كينه‌توز را كه از جهاد علمي شما به شدت بيمناك است ناكام سازيد.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: نكاتي كه رهبر معظم انقلاب براي آينده مي فرمايند، اميدبخش و نگاه خوشبينانه به آينده است، چرا كه امروز دشمن مي خواهد اميد را از جوانان بگيرد و اميد نقطه و حلقه اولي است كه بايد در اين زمينه كار كنيم. با توجه به اهميت اين موضوع، دانشگاه آزاد اسلامي با برنامه هاي تحولي خود مي خواهد با حركت در اين ريل و با تجديدنظر به نگاه گذشته، با حفظ اصول و با تغييرات و داشتن صيرورت در اين مسير نقش‌آفرين باشد.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه در بيش از دو سال گذشته كه در خدمت عزيزان دانشگاه آزاد اسلامي بوده‌ام، سعي كردم درك درستي از محيط اين دانشگاه داشته باشم، گفت: با توجه به اهميت دانشگاه آزاد اسلامي در كشور، ساختار جديدي را براي آن طراحي كرديم تا بتوانيم با بهينه‌سازي عملكرد و چابك‌سازي ساختار، مديريت دانش را انجام دهيم و نگاه اداره علم در دانشگاه را از نگاه اداري به نگاه علمي و موضوعي تغيير دهيم.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي تاكيد كرد: در راستاي بهينه سازي عملكرد و ساختار نظام آموزشي، پژوهشي، فناوري و نوآوري دانشگاه و مديريت دانش به صورت بهينه و انسجام بخشي در سياست گذاري، برنامه ريزي و نظارت راهبردي در امور تحصيلي دانشجويان در مقطع كارشناسي و تحصيلات تكميلي اعم از آموزش و پژوهش به خصوص تحصيلات تكميلي، معاونت هاي دانشگاه به دو دسته موضوعي و بخشي تقسيم مي شوند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: معاونت هاي موضوعي امور تحصيلي دانشجويان را در تمامي مقاطع عهده دار هستند و معاونت هاي بخشي امور تكميلي دانشگاه كه مي تواند در تسهيل و انجام هر چه بهتر آن موثر واقع شود را عهده دار هستند. در كنار معاونت ها، مراكز نيز نقش تسهيل در حكمراني دانشگاه به نحوه متمركز را عهده دار خواهند بود.

وي در ادامه تصريح كرد: در ساختار جديد دانشگاه آزاد اسلامي، معاونت هاي «علوم انساني و هنر»، «علوم مهندسي و كشاورزي»، «آموزش هاي عمومي و مهارتي» و «تحقيقات، فناوري و نوآوري» ايجاد شده و امور مربوط به دانشجويان هر يك از اين حوزه ها در معاونت مربوط به آن بررسي مي شود، البته اين تغيير ساختار فقط مربوط به ستاد است و در واحدهاي دانشگاهي امور مربوط به دانشجويان در معاونت هاي آموزشي و پژوهشي به همان شكل سابق انجام مي شود.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: وظايف و سياست هاي 152 دانشكده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي توسط «معاونت علوم انساني و هنر»، وظايف و سياست هاي مربوط به 125 دانشكده پزشكي و پيراپزشكي و رسيدگي به وضعيت بيمارستان ها زيرنظر «معاونت علوم پزشكي» است. امور مربوط به بيش از 180 دانشكده علوم مهندسي و كشاورزي زير نظر «معاونت علوم مهندسي و كشاورزي» و مدارس و آموزشكده هاي سما تحت عنوان «معاونت آموزش هاي عمومي و مهارتي» هدايت و راهبري مي شوند. شرح وظايف تمامي اين معاونت ها نوشته شده و به زودي به استان ها ابلاغ مي شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه در دوره جديد نگاه موضوعي بر ساختار اين دانشگاه حاكم است، خاطرنشان كرد: بر اين اساس، تمامي امور مربوط به سنجش، پذيرش و فارغ‌التحصيلي دانشجويان در «مركز سنجش، پذيرش و امور فارغ‌التحصيلي» انجام خواهد شد و تمامي فرآيند سامانه‌محور خواهد بود. به اين ترتيب همان مركزي كه دانشجو را سنجش و پذيرش مي كند، مدرك فارغ­‌التحصيلي دانشجو را تأييد و صادر خواهد كرد.در گذشته امور مربوط به فارغ‌التحصيلان ذيل «معاونت فرهنگي و دانشجويي» انجام مي شد، اما اين ساختار مربوط به امور طولي است و با معاونت هايي كه ساختار عرضي دارند، متفاوت است.

دكتر طهرانچي افزود: در رابطه با ساختار جديد، سمت «قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش هاي تحصيلات تكميلي و مدير مركز جذب و امور هيأت علمي» را تعيين كرديم كه هماهنگي ها با وزارت علوم از طريق ايشان انجام خواهد شد.

وي با بيان اينكه هيأت مميزه دانشگاه آزاد اسلامي به سه هيأت مميزه «علوم انساني و هنر»، «علوم مهندسي و كشاورزي» و «علوم پزشكي» تقسيم مي شود، گفت: دبيران اين هيأت ها، معاونت هاي موضوعي بوده و اجراي امور آن برعهده «مركز جذب و امور هيأت علمي» است.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه پژوهش برون‌سازماني و پژوهش هاي غيردانشجويي زير نظر «پژوهشگاه و شبكه آزمايشگاهي» پيگيري مي شود، تصريح كرد: امور مربوط به كتابخانه ها، مراكز تحقيقاتي، شبكه هاي آزمايشگاهي و بانك اطلاعاتي هم از طريق «پژوهشگاه و شبكه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي» پيگيري مي شود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به راه‌اندازي «معاونت تحقيقات، فناوري و نوآوري» در دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مراكز رشد، شركت هاي دانش بنيان و موضوعاتي كه مربوط به تجاري سازي دانش است، زير نظر اين معاونت پيگيري خواهد شد. تأليف كتب درسي نيز با معاونت هاي موضوعي خواهد بود و نه پژوهشگاه.

وي با اشاره به تبديل «اداره كل امور بين‌الملل» به «معاونت بين‌الملل و امور دانشجويان غيرايراني» تصريح كرد: با توجه به اينكه دانشگاه آزاد اسلامي داراي 10هزار دانشجوي غيرايراني و واحدهاي فعال برون مرزي است، «اداره كل امور بين‌الملل» در ساختار جديد به «معاونت بين‌الملل و امور دانشجويان غيرايراني» ارتقا يافت و قرار است در 26 واحد دانشگاهي تعيين‌شده كه مجري پذيرش دانشجويان غيرايراني هستند، «سرپرست دانشجويان غيرايراني» منصوب شود تا با ارتباطاتي كه با معاونت هاي مختلف واحد دارد، به امور مربوط به دانشجويان خارجي رسيدگي كند كه ساختار و وظايف آن به زودي به واحدهاي مجري ابلاغ خواهد شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به وظايف «معاونت فرهنگي و دانشجويي» اظهار داشت: در ساختار جديد با توجه به اينكه امور مربوط به نقل و انتقالات و فارغ‌التحصيلي دانشجويان از ذيل معاونت فرهنگي و دانشجويي خارج شده، اما بخش دانشجويي آن قوام بيشتري يافته و موضوعات مختلفي همچون نظارت بر ارتقاي امور صنفي دانشجويان، وضعيت رفاهي، سلامت دانشجويان، موضوع وكيل مدافع دانشجو و... لحاظ شده است.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي به «معاونت امور مجلس و ارتباطات اجتماعي» اشاره كرد و گفت: به دليل اينكه دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاهي اجتماعي است و با همه ائمه جمعه، استانداران، فرمانداران، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و كنشگران فعال در سطح شهرستان ها و استان ها ارتباط دارد، موضوع ارتباطات اجتماعي از اهميت بالايي برخوردار است، بنابراين ساختار معاونت پارلماني دانشگاه به «معاونت امور مجلس و ارتباطات اجتماعي» تبديل شد و «اداره كل حقوقي» نيز به «مركز امور حقوقي و صيانت از دارايي ها» تبديل شد.

دكتر طهرانچي در پايان با بيان اينكه اولين برنامه دانشگاه آزاد اسلامي در حيطه وظايف عمومي، برنامه‌ريزي براي ايجاد و پرورش قوه عاقله كشور است، گفت: براي تحقق اين موضوع، 15 برنامه عمومي تدوين كرده‌ايم كه به زودي عملياتي خواهد شد.

تاریخ:
1397/11/25
تعداد بازدید:
26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal