۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ بهمن
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
دكتر طهرانچي در جلسه انجمن هاي علمي كشاورزي: دانشگاه آزاد اسلامي با اجراي طرح تحول كشاورزي به دنبال شكوفايي اقتصاد شهرهاست

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در جلسه هم انديشي انجمن هاي علمي كشاورزي و منابع طبيعي، با بيان اينكه آموزش كشاورزي در كشور در وضعيت مطلوبي قرار ندارد، گفت: در كشور 5 ميليون نفر شغل مرتبط و مستقيم با مسئله كشاورزي دارند و 10 ميليون خانوار با مسئله غذا به طور مستقيم زندگي مي‌كنند. اين ارقام به خوبي نشان دهنده اهميت مسئله كشاورزي در كشور است، اما متأسفانه دانشگاه‌ها در رشته كشاورزي نمره قبولي را از مردم نگرفته‌اند، چرا كه مردم اعتقاد دارند رشته كشاورزي در دانشگاه نمي‌تواند آينده فرزندان آنها را تأمين كند.

 
 

 

وي با بيان اينكه ممكن است اين مسئله در دانشگاه‌هاي دولتي چالش اساسي براي مسئولان ايجاد نكند، خاطرنشان كرد: در دانشگاه آزاد اسلامي 7هزار دانشجو و 1680 استاد در رشته كشاورزي فعال هستند.


 

دكتر طهرانچي تأكيد كرد: كاهش تعداد دانشجويان و متقاضيان رشته كشاورزي و منابع طبيعي، بسيار زيان‌آور است و نتيجه اين خواهد بود كه تا 10 سال آينده مسئله كشاورزي متخصص جوان در كشور نخواهد داشت. از اين رو بايد براي اين مسئله چاره‌انديشي شود.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه در اين زمينه بايد ساختار و رويكرد تغيير كند، گفت: براي رسيدن به هدف، ساختار در اختيار كنشگران فعال است و من هيچ‌گاه خود را مقيد به ساختار نكرده‌ام. در همين زمينه در دانشگاه آزاد اسلامي به اين ايده رسيده‌ام كه پژوهش اصلي، پژوهش تحصيلات تكميلي است، از اين رو معاونت آموزشي و پژوهشي در ستاد ادغام شد و معاونت‌هاي علوم انساني، علوم و مهندسي كشاورزي، علوم پزشكي، نوآوري و فناوري ايجاد شد كه تمام اين معاونت‌ها آموزش و پژوهش تحصيلات تكميلي را در درون خود مديريت خواهند كرد.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه در دانشگاه آزاد اسلامي بنا داريم تا ساختار مناسب زيست بوم طراحي شود، گفت: اين موضوع نشان مي‌دهد اراده ما بر اين است كه چيزي كه مطلوب است را براي سيستم رقم بزنيم.


 

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينكه حكمراني ما در آموزش عالي اشتباه است، تصريح كرد: اگر اين حكمراني را در سه لايه سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و ارتباط در نظر بگيريم، مشاهده مي‌كنيم كه در اين سيستم سياست‌گذاري وجود ندارد و فقط لايه برنامه‌ريزي و ارتباط در آموزش موجود است. ما مفهوم برنامه‌ريزي درسي را خوب بلديم، اما از مفهوم برنامه‌ريزي علمي اطلاعي نداريم.

وي ادامه داد: همچنين در زمينه تربيت دانشجوي دكتري با مشكل مواجه هستيم. بنا بود دانشجوي مقطع دكتري تحقيق كند، اما برنامه‌ريزي دقيقي براي اين امر در نظر گرفته نشده و فقط آزمون جامع و آزمون زبان به معضل دانشجويان تبديل شده است.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه در دانشگاه آزاد اسلامي 5 هزار هكتار زمين كشاورزي وجود دارد، گفت: اين يك ظرفيت عظيم است كه بايد از آن استفاده شود. اين نياز در جامعه وجود دارد، اما نتوانسته‌ايم به آن پاسخ دهيم. اگر در اين زمينه مناسب‌سازي رشته هاي تحصيلي با اشتغال صورت گيرد، با افزايش رشد متقاضي مواجه خواهيم شد. اگر مردم بدانند كه رشته كشاورزي براي آينده فرزندان آنها مؤثر است، حتماً فرزندان خود را به اين رشته هدايت خواهند كرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به لزوم تدوين طرح بازمهندسي آموزش، پژوهش و خدمات فناوري در حوزه كشاورزي و منابع طبيعي در دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: اين طرح بايد با استفاده از نظرات متخصصان و كارشناسان هرچه سريع‌تر تدوين و به مرحله اجرا برسد.


 

لزوم احياي نظام آموزش و تربيت نيروي انساني كشاورزي در كشور

وي با بيان اينكه در زمينه تدوين طرح تحولي در حوزه كشاورزي و منابع طبيعي با وزير علوم نيز مذاكراتي انجام شده است، تصريح كرد: دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي كامل دارد در اين زمينه با در اختيار قرار دادن امكانات خود، گامي به سوي تحول طرح كشاورزي در كشور بردارد. بايد نظام آموزش و تربيت نيروي انساني كشاورزي در اين زمينه احيا شده و شغل مناسب تأمين شود.

دكتر طهرانچي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي داراي 700 مدرسه است و در هر شهر حداقل يك دانشگاه يا مدرسه متعلق به اين دانشگاه است، بنابراين مي‌توان هر طرحي را در اين جامعه به جريان درآورد تا در آينده عملياتي و اجرايي شود.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه دانشگاه‌هاي دولتي يك جريان نخبگاني از شهرهاي كوچك به سمت تهران و خارج از كشور ايجاد مي‌كنند، گفت: اين روند در دانشگاه آزاد اسلامي كاملاً برعكس است، چرا كه دانشگاه آزاد اسلامي دانشجويان هر شهر را براي توسعه همان شهر آموزش مي‌دهد و همانطور كه در شهرها مشاهده مي‌كنيم، فرمانداران، شهرداران و اعضاي شوراي شهر فارغ‌التحصيل اين دانشگاه هستند.

دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال شكوفايي اقتصاد در شهرهاست

وي خاطرنشان كرد: مدل توسعه دانشگاه آزاد اسلامي، مدل اقتصاد شهري است، يعني پيوند دانشگاه با اقتصاد شهرها. دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاهي است كه در هر شهر سياستي متفاوت دارد و ما بنا داريم واحدهاي دانشگاه در شهرهاي مختلف را به اقتصاد آن شهر پيوند بزنيم. براي مثال اگر در شهري مانند تويسركان كه در زمينه گردو فعاليت مي‌كند، بتوانيم تمام زنجيره مسئله گردو را در دانشگاه مورد آموزش و مطالعه قرار دهيم، مي‌توانيم اقتصاد آن شهر را شكوفا كنيم.


 

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: ما نيازمند يك فكر نو براي احياي آموزش، پژوهش، فرهنگ، فناوري و نوآوري موضوع كشاورزي هستيم و دانشگاه بايد در اين زمينه پيشقدم باشد.

 


دكتر طهرانچي با بيان اينكه تغيير ساختار در رشته كشاورزي مي‌تواند به اين صورت باشد كه دانشجو و استاد به جاي كلاس درس، در زمين‌هاي كشاورزي و گلخانه‌ها فعاليت كنند، گفت: به اين منظور مي‌توان دانشجويان را براي آشنايي با كشاورزي آماده كرد تا تحولي در اين رشته صورت گيرد، همچنين متناسب‌سازي رشته‌هاي تحصيلي با اشتغال كه از بندهاي سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري است بايد در دانشگاه‌ها اجرايي و عملياتي شود.
تاریخ:
1397/11/14
تعداد بازدید:
8
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal