۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
ديدار وزير آموزش عالي و تحقيقات علمي عراق با دكتر طهرانچي
تصویر دیدار وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق با دکتر طهرانچی
 
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي دارد با يك كار كارشناسي و عملياتي وارد عرصه جديدي از فعاليت‌هاي مشترك با كشور عراق شود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر قصي عبدالوهاب السهيل وزير آموزش عالي و تحقيقات علمي عراق و هيأت همراه با دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در ساختمان حافظ سازمان مركزي ديدار و گفت‌وگو كردند. 
 

 

دكتر طهرانچي در اين ديدار با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران نخستين سفر خارجي وزير آموزش عالي و تحقيقات علمي عراق در دوره جديد است، گفت: اين موضوع بيانگر اهميتي است كه ايشان براي گسترش آموزش عالي در كشور خود قائل است.

وي اظهار داشت: يكي از توفيقات جمهوري اسلامي ايران در طول 40 سال كه از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي مي‌گذرد، پيشرفت‌هاي علمي متعدد است. اين پيشرفت­ها در زمينه دستاوردها و برون‌دادهاي علمي و مقالات گوناگون حاصل شده، به طوري كه ايران در رتبه شانزدهم دنيا قرار گرفته و دانشگاه آزاد اسلامي در ميان مؤسسات ايراني داراي بالاترين تعداد از اين جهت است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ايران در زمينه آموزش عالي سرزميني و رشد تحصيلات تكميلي يكي از 5 كشور اول دنيا در دهه گذشته است، گفت: همچنين ايران جزو 10 كشور برتر دنيا در زمينه تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي در داخل كشور است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: 48 درصد از جوانان ايراني بين 18 تا 24 سال در مقاطع مختلف آموزش عالي تحصيل مي‌كنند كه اين موضوع نشان مي‌دهد، ظرفيت‌سازي بسيار خوب از سوي ايران در اين زمينه صورت گرفته است.

دكتر طهرانچي به تحصيل يك ميليون و 320 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي اشاره و تصريح كرد: دانشگاه آزاد اسلامي 38 درصد آموزش عالي كشور را به خود اختصاص داده و در حوزه­‌هاي علوم، پزشكي، مهندسي و ... جايگاه ويژه‌اي دارد.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي خاطر نشان كرد: اين دانشگاه در كشورهاي همسايه از جمله افغانستان و امارات داراي شعبه و در لبنان هم به فعاليت مشغول است. دانشگاه آزاد اسلامي در افغانستان داراي يكي از معتبرترين مؤسسات آموزش عالي حتي با وجود دانشگاه‌هاي آمريكايي است.

وي اظهار داشت: در ايران عليرغم تحريم‌ها، فعاليت­هاي علمي و تحقيقاتي بسيار خوب و ارزنده‌اي انجام شده، به طوري كه نتايج آن را مي‌توان در پيشرفت‌هايي كه در صنايع هسته‌اي، دفاعي و ساخت ماهواره‌ها صورت گرفته، مشاهده كرد. جوانان ما در پارك‌هاي علم و فناوري و شركت‌هاي دانش‌بنيان آموخته‌اند، چگونه ايده‌هاي خود را به محصول تبديل كنند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به قياس تعداد دانشجويان و اعضاي هيأت علمي كشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامي پرداخت و گفت: در ابتداي انقلاب 170 هزار دانشجو و 8 هزار عضو هيأت علمي داشتيم كه همه اساتيد دانش‌آموخته كشورهاي خارجي بودند، اما خوشبختانه امروز 82 هزار عضو هيأت علمي و بالغ بر 4 ميليون دانشجو داريم كه بيش از نيمي از اساتيد از دانشگاه‌هاي داخل كشور فارغ‌التحصيل شده‌اند.

 

 

 

دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي انجام پروژه‌هاي مشترك با همكاري اساتيد عراقي را دارد

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي تصريح كرد: مقام معظم رهبري بر اين نكته تأكيد دارند كه پيشرفت‌هاي علمي جمهوري اسلامي ايران متعلق به كشورهاي مسلمان و منطقه است، بنابراين دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي دارد با يك كار كارشناسي و عملياتي وارد عرصه جديدي از فعاليت‌هاي مشترك با كشور عراق شود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه در گذشته بيشتر ارتباطات علمي بين ايران و عراق به اعزام دانشجو محدود مي‌شد، خاطر نشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي انجام پروژه‌هاي مشترك با همكاري اساتيد عراقي را دارد، همچنين مي‌تواند در حوزه علوم و فناوري‌هاي‌ نوين در كشور عراق يا محيط‌هاي مشترك، آزمايشگاه‌هاي ملي راه‌اندازي كند تا منجر به افزايش كارآمدي، برون‌دادهاي علمي و ارتقاء محققان و پژوهشگران عراقي شود.

دكتر طهرانچي از آمادگي دانشگاه آزاد اسلامي براي راه‌اندازي پارك علم و فناوري در ايران و عراق خبر داد و افزود: اين دانشگاه همچنين در حوزه‌هاي پزشكي، درمان و آموزش نيروي انساني از جمله پزشك، پرستار و كادر درماني آماده هرگونه همكاري با كشور عراق است.

وي در ادامه با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي داراي 440 شعبه و 700 مدرسه دوره ابتدايي و متوسطه در سراسر كشور است، گفت: 30 هزار عضو هيأت علمي به يك ميليون و 320 هزار دانشجو آموزش مي‌دهند كه نيمي از دانشجويان در مقاطع تحصيلات تكميلي هستند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: اين دانشگاه داراي 10 بيمارستان در كشور است كه وظيفه خدمت رساني به مردم و آموزش به دانشجويان را برعهده دارند. همچنين داراي آزمايشگاه‌هاي بسيار مجهز در سطح كشور است.

دكتر طهرانچي با تأكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي هيچ پولي از دولت نمي­‌گيرد و به طور غيردولتي اداره مي‌شود، گفت: اين دانشگاه با وزارت‌خانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و آموزش و پرورش و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در ارتباط و تعامل مستقيم است. 
 
 

 

مهم‌تر از تجهيزات و امكانات پيشرفته، نيروي انساني ايده‌پرداز است

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر اينكه مهم‌تر از تجهيزات و امكانات پيشرفته، نيروي انساني است كه ايده خلق مي‌كند، گفت: جوانان كشور قبل از انقلاب اسلامي براي ادامه تحصيل به دانشگاه‌هاي آمريكايي و اروپايي مي‌رفتند و بعد از فارغ‌التحصيلي و بازگشت به كشور، هيچ ايده و تفكري نداشتند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي مي‌خواهد در آزمايشگاه‌هاي خود دانشمنداني تربيت كند كه بعد از فارغ‌التحصيلي نيز داراي ايده‌هاي فراوان و كاربردي باشند. در صورت آمادگي وزارت آموزش عالي و تحقيقات علمي عراق، دانشگاه آزاد اسلامي مي‌تواند با ايجاد يك فرصت مطالعاتي 6 ماهه زمينه همكاري و پيوند ميان دانشمندان جوان دو كشور را فراهم كند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: همچنين با توجه به علاقه‌مندي دانشمندان عراقي به امام رضا(ع)، مي‌توانيم دوره­هاي مطالعاتي را در شهر مقدس مشهد برگزار كنيم، با توجه به اينكه امكان سكونت در تهران و ساير شهرها نيز مهياست.

دكتر طهرانچي نانو تكنولوژي، سلول‌هاي بنيادي، بيو تكنولوژي، ريزگردها، محيط زيست، نفت و پتروشيمي، علوم انساني، روان‌شناسي، علوم اجتماعي، تاريخ شفاهي، مستندسازي معماري و ... را از مباحث مشترك بين ايران و عراق عنوان كرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت آموزش عالي و تحقيقات علمي عراق مي‌توانند با تشكيل تيم‌هاي تحقيقاتي بر روي اين موضوعات پژوهش كنند. همچنين جوانان برومند عراق زحمات زيادي در مبارزه با داعش داشتند كه بايد تلاش‌هاي آنها از لحاظ علمي ثبت و نشر داده شود.

وي اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي آماده است تا در چارچوب يك تفاهم‌نامه در زمينه ايجاد فرصت‌هاي مطالعاتي براي محققان جوان عراقي، توسعه شعبه در عراق، فعاليت‌هاي مشترك علمي، ايجاد آزمايشگاه‌هاي پيشرفته در دانشگاه‌هاي عراق توسط پژوهشگران جمهوري اسلامي ايران اقدام كند كه اين امر بستر كار پژوهشي مشترك در دوران طولاني بين دو كشور را تضمين مي‌كند. 
 
 
 دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال برقراي ارتباط بين دانشمندان در سطوح مختلف است
 

دكتر طهرانچي تأكيد كرد: دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال برقراي ارتباط بين دانشمندان در سطوح مختلف است. اين دانشگاه تلاش مي‌كند تا بستر را براي پيوند و تعامل هر چه بيشتر محققان و پژوهشگران فراهم كند.

وي در پايان با تأكيد بر اينكه نگاه جمهوري اسلامي ايران و دانشگاه آزاد اسلامي به اقداماتي كه در كشور عراق انجام مي‌دهد، اداري نيست، گفت: رابطه‌ ما برادري است كه ثمراتش تمدن دوره اسلامي است كه 500 سال در جهان حاكم بود. اميدواريم دوباره روزي فرا برسد كه اين منطقه در تمدن و علم پيشتاز باشد.

در اين مراسم دكتر بيژن رنجبر قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش هاي تحصيلات تكميلي، دكتر طهماسب كاظمي رئيس مركز حوزه رياست و روابط عمومي، مهندس عليرضا شيخ عطار سرپرست معاونت بين الملل و امور دانشجويان غيرايراني، دكتر عليرضا منظري توكلي سرپرست سازمان سما، دكتر رضا مسعودي سرپرست واحد علوم و تحقيقات و دكتر سيد محمودرضا آقاميري سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي استان تهران و واحد تهران مركزي حضور داشتند.

 

 
تاریخ:
1397/11/14
تعداد بازدید:
20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal