۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامي، دانشگاه آزاد اسلامي بنا دارد اتفاقات خوبي را در صحنه عمل رقم بزند.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأكيد كرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامي، دانشگاه آزاد اسلامي بنا دارد اتفاقات خوبي را در صحنه عمل رقم بزند.

 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، مراسم «شكوه وحدت» به مناسبت گراميداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه با سخنراني دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و حجت‌الاسلام والمسلمين حميدرضا پارسانيا عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيش از ظهر امروز با حضور جمعي از طلاب و دانشجويان در مدرسه علميه معصوميه قم برگزار شد.

دكتر طهرانچي در اين مراسم با تسليت ايام وفات حضرت معصومه (س) و گراميداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: «وحدت حوزه و دانشگاه» شعاري است كه تولد آن با نظام جمهوري اسلامي ايران شكل گرفت، اما در چهل سال گذشته هنوز راهكار و اتفاق خاصي كه بايد در اين راستا روي دهد، محقق نشده است.

وي با بيان اينكه در چهار دهه گذشته نگاهي صورت‌گرايانه به حوزه علم داشتيم و اين نگاه مانع تحقق وحدت حوزه و دانشگاه بوده، اظهار داشت: اين وحدت يك ريشه دارد كه مقام معظم رهبري آن را به دقت بيان كرده و فرموده‌‌اند «در نظام اسلامي، علم و دين پا به‌ پا حركت كنند. هدف حوزه و دانشگاه يعني دو شعبه از يك مؤسسه علم و دين. مؤسسه علم و دين يك مؤسسه است و علم و دين با هم است. اين مؤسسه دو شعبه دارد، يك شعبه حوزه‌هاي علميه و شعبه ديگر دانشگاه‌ها. بايد اين دو با هم مرتبط بوده، با هم كار كنند از همديگر جدا نشوند و از يكديگر استفاده كنند.»

 

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با اين تعريف، وقتي مي‌خواهيم به وحدت حوزه و دانشگاه بپردازيم، بايد به وحدت حوزه علم و دين بپردازيم، البته وحدت علم و دين فقط مسئله ما نيست، بلكه در غرب هم از گذشته مطرح بوده، به طوري كه مقالاتي در سال 1927 در اين باب نوشته شد و بنياد «تمپلتون» راه‌اندازي شد و «ايان باربور» در سال 1999 به خاطر پيشرفت‌هايي كه براي ديالوگ ميان جهان علم و جهان دين برقرار كرد، جايزه بنياد تمپلتون را از آن خود كرد.

دكتر طهرانچي اضافه كرد: «ايان باربور» در مقاله‌اي، چهار مفهوم تعارض، استقلال، گفت‌وگو و وحدت را براي علم و دين مطرح كرد. پس مي‌توان نتيجه گرفت كه سؤال رابطه علم و دين، سؤال غرب هم بوده، اما نكته مهم اين است كه ما يك سابقه تمدني گذشته و سابقه وحدت علم و دين را داريم.

وي با بيان اينكه اشكالي كه چهل سال پيش داشتيم، اين است كه مي‌خواستيم با يك نگاه ديگر به دانشگاه برآمده از مدرنيته و حوزه نگاه كنيم، تصريح كرد: امام خميني(ره) در كتاب «چهل حديث»، ذيل حديث پيامبر اكرم(ص) كه مي‌فرمايد: «إنّما العلم ثلاثة: آية محكمة، أو فريضة عادلة، أو سنّة قائمة و ما خلاهنّ فهو فضل»، نكاتي را بيان كردند كه منشأ ديدگاه ايشان را نسبت به علم و دين نشان مي‌دهد. امام خميني(ره) به عنوان عالمي برخاسته از حوزه پس از انقلاب اسلامي، از انحلال دانشگاه كه نماد مدرنيته بود، جلوگيري كردند.

 

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه وحدت كامل علم و دين در قرن پنجم هجري وجود داشت، خاطرنشان كرد: حوزه علميه شيعي با قوام هزار ساله در كنار دانشگاه برگرفته از رنسانس، به عنوان دو نهاد علمي در كنار هم قرار گرفتند. سؤال اينجاست كه وقتي صحبت از وحدت علم و دين مي‌شود، منظور كدام علم و دين است؟ چرا كه در غرب اين موضوع مبتني بر كلام مسيحيت و علم جديد است و با رويكرد علم و الهيات ما تفاوت دارد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: علم جديد با تفكر جديد بنا نهاده شده كه بستر اين علم رنسانس است. بايد دقت داشته باشيم كه اين علم در آنجا شكل گرفت، قوام يافت و با تكنيك در هم آميخته شد و آنچه در اين علم وجود دارد، با آنچه در خلقت ما صورت گرفته، يكسان نيست، چرا كه علوم بشري و علوم ديني اروپا از مفهوم قرآن محروم است. روم و يونان، علم كهن را رقم زدند، اما هزار سال بود كه پيشرفت علمي در آن رخ نمي‌داد، چرا كه در آن دوره بشر مفتون علم خود شده و كار عملي را رها كرده بود، به طوري كه پيشرفت علم به بن‌بست رسيد، اما با ورود به اسلام و معجزه قرآن، يك تمدن جديد شكل گرفت، بنابراين يكي از مباحث در وحدت حوزه و دانشگاه، ميراث گذشتگان ماست كه متأثر از علم اسلامي است كه تنها شارع نبودند، بلكه مبدع نيز بودند.

وي با اشاره به تأثير علم شرق بر پيشرفت غربي‌ها، گفت: اگر كمك شرق پيشرفته در سال‌هاي 500 تا 1800 ميلادي نبود، غرب هيچ‌گاه به مدرنيته نمي‌رسيد، اما مي‌بينيم كه عباس ميرزا نامه‌اي به سفير انگليس مي‌نويسد و اينگونه بيان مي‌كند كه «آفتابي كه در سرزمين شما مي‌تابد، چگونه است كه ما عقب مانده‌ايم و شما پيشرفت كرديد؟»

دكتر طهرانچي با بيان اينكه شروع افتراق علم از دين را در دوره مدارس نظاميه مي‌توان يافت، تصريح كرد: در دوره صفويه تلاشي براي بازگشت علم و دين به يكديگر داشتيم، اما چندان موفق نبود. براي اين كار بايد به ميراث تاريخي خود رجوع كرده و چارچوب‌هاي ذهني را بازتعريف كنيم، چرا كه اكنون نيز طلبه‌هايي داريم كه درس‌هاي دانشگاهي مي‌خوانند، اما همان درس‌هايي را مي‌خوانند كه از غرب آمده و شخصيت حوزوي او با شخصيت دانشگاهي‌اش متفاوت است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: در حوزه علوم انساني سريع‌تر متوجه مي‌شويم كه استقلال علم و دين كارگشا نيست، اما آنچه وجود دارد، اين است كه ما هنوز به مدل وحدت علم و دين نرسيده‌ايم و خيلي از بحث‌هايي كه در دانشگاه با آن مواجه هستيم، در مقام گفت‌وگو براساس نص صريح قرآن و كلام بزرگان است. وحدت علم و دين بايد در مبنا، موضوع و اهداف اتفاق بيفتد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري درباره وحدت حوزه و دانشگاه مي‌فرمايند «وحدت حوزه و دانشگاه، يعني وحدت در هدف. هدف اين است كه همه به سمت ايجاد يك جامعه اسلامي پيشرفته مستقل، جامعه امام، جامعه‌ پيشاهنگ، جامعه الگو، ملت شاهد - ملتي كه مردم دنيا با نگاه به او جرات پيدا كنند تا فكر تحول را در ذهن خودشان بگذرانند و در عمل شان پياده كنند - حركت نمايند.» در اين مسير، قرآن كتاب هدايت ماست و يك مدل تربيت علمي دارد كه مي‌توان گفت بيش از 850 آيه قرآن يك مدل خاص و تربيتي براي بشر ترسيم مي‌كند كه ما در قرن دوم تا پنجم هجري با اين نگاه توانستيم چارچوب نگاه بشري را تغيير دهيم و آيات قرآن نگاه علوم طبيعي را با علوم الهي متصل كرده است.

 

وي با بيان اينكه اكنون در چهل سالگي انقلاب با «بايد» مواجه هستيم نه «شايد»، گفت: ما اكنون براي اداره حكومت به نظريه نياز داريم؛ نظريه‌اي كه مبتني بر علم باشد كه بتواند نظام را اداره كند و اين نظريه حكمراني از وحدت بين حوزه و دانشگاه خلق مي‌شود.

دكتر طهرانچي در پايان تأكيد كرد: دهه پنجم انقلاب اسلامي، دهه‌اي است كه بايد گام‌هايي بلند در اين راستا برداشته شود و دانشگاه آزاد اسلامي بنا دارد در اين دهه اتفاقات خوبي را در صحنه عمل رقم بزند.


 

 
 
تاریخ:
1397/9/28
تعداد بازدید:
11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal