۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
دكتر رنجبر در مراسم رونمايي از طرح پايش آزاد: طرح پايش آزاد تحول عظيمي در نظام آموزش عالي كشور ايجاد مي‌كند

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اميدواريم اين دانشگاه بتواند گام موثري در هدفمند كردن پژوهش‌ها در حل معضلات كشور بردارد و الگويي براي نظام آموزش عالي كشور باشد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، مراسم رونمايي از طرح پايش آزاد (پژوهش اثرگذار يكپارچه شبكه‌اي دانشگاه آزاد اسلامي) با حضور دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيات موسس و هيات امنا و دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي صبح امروز در سازمان مركزي برگزار شد.

دكتر بيژن رنجبر معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم گفت: طرح پايش آزاد تحول عظيمي در نظام آموزش عالي كشور ايجاد مي‌كند و اتفاق بسيار مباركي است كه در دانشگاه‌ها خواهد افتاد. اين برنامه در دانشگاه آزاد اسلامي با هدايت و راهبري دكتر ولايتي و دكتر طهرانچي پيش مي‌رود.

 

وي افزود: شناسايي مسائلي كه در حوزه‌هاي مختلف علم و فناوري كشور داراي اولويت هستند و ارائه سياست‌ها و برنامه‌هاي راهبردي هدفمند در راستاي حل مسائل كشور از اهداف طرح پايش آزاد است. تحقق اين ضرورت مستلزم ايجاد يك بستر شبكه اي در سطح ملي متشكل از نخبگان، محقق و پژوهشگران در عرصه‌هاي مختلف علم و فناوري است.


 

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ضروري است سياست‌ها و الگوها با شاخص‌هاي فرهنگ و جامعه اسلامي ايراني هماهنگي و قابليت پياده سازي در بستر تمدن ايراني اسلامي را داشته باشد، خاطرنشان كرد: الگوهاي ارائه شده بايد متناسب با چارچوب ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و شرايط بومي كشور باشد و رفع مسائل بنيادي كشور را در حوزه‌هاي مختلف علم و فناوري و نوآوري دنبال كند.

وي اظهار داشت: عليرغم رشد چشمگير تحصيلات تكميلي در نظام آموزشي كشور، حوزه پژوهش دچار سردرگمي و عدم كارآيي است. در حوزه پژوهش متاسفانه راهبرد و برنامه مشخصي وجود ندارد و عليرغم سرمايه گذاري‌هاي عظيمي كه در اين حوزه صورت گرفته، امكان توليد دانش افزوده همگرا و ثروت ملي از پژوهش‌ها وجود ندارد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: در يك مدل دانشگاهي آموزش محور در كشور، هيات علمي با يك برنامه درسي مشخص در چارچوب نظام آموزشي و قوانين و مقررات حركت مي‌كند، اما در پژوهش برنامه منسجم علمي كه اعضاي هيات علمي و دانشجويان ذيل آن فعاليت كنند، وجود ندارد.

دكتر رنجبر با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگ ترين دانشگاه كشور با پشتوانه حدود 14 هزار استاد و نيم ميليون دانشجوي تحصيلات تكميلي، مي‌تواند با بهره مندي از گسترده ترين شبكه علمي محققان و پژوهشگران و با پايبندي به نظام مقدس جمهوري اسلامي، به عنوان يك سازمان مشورتي و اتاق فكر عمل كند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با اشتراك گذاري ظرفيت‌هاي ملي نخبگان مي‌تواند ارزيابي دقيقي از آسيب‌ها و معضلات داشته و الگوهاي مناسبي را براي حل آنها ارائه كند. 

وي افزود: طرح پايش آزاد كه در واقع پژوهش اثرگذار يكپارچه شبكه اي دانشگاه آزاد اسلامي است، با در نظر گرفتن فقدان برنامه‌هاي پژوهشي و با هدف ارائه پژوهش‌هاي موثر در نظام آموزش عالي كشور، براي حل مشكلات و چالش‌هاي موجود در حوزه‌هاي اقتصادي، نوآوري، اجتماعي، سياسي و فرهنگي با استفاده از پتانسيل اعضاي هيات علمي و دانشجويان مقاطع تحصيلات تكميلي طراحي شد.

دكتر رنجبر با بيان اينكه قرار است بر روي 40 موضوع اصلي كشور كار كنيم، گفت: در سال گذشته 8 چالش ملي را مورد بحث و بررسي قرار داديم كه خروجي آنها بيش از 5 هزار برنامه پژوهشي در حوزه‌هاي مختلف حمل و نقل، اعتياد، محيط زيست، مديريت بحران، تربيت بدني و... بود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: در گام نخست سعي داريم چالش‌هاي كشور را به موضوعات پايان نامه‌هاي كارشناسي ارشد و رساله‌هاي دكتري دانشجويان به صورت منسجم و هدفمند تبديل كنيم. در واقع نظام موضوعات مبتني بر سياست‌هاي كلي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري، مصوبات مجمع تشخيص مصلحت نظام و برنامه‌هاي توسعه اي كشور و اسناد بالادستي است.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد كه دانشگاه آزاد اسلامي بتواند گام موثري در هدفمند كردن پژوهش‌ها در حل معضلات كشور بردارد و الگويي براي نظام آموزش عالي كشور باشد.

تاریخ:
1397/09/06
تعداد بازدید:
8
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal