۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آراد
دكتر طهرانچي: دانشگاه‌ها را بايد از سيستم آموزشي به پژوهشي سوق دهيم
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي گفت: با تشكيل 40 سراي نوآوري آزاد، برنامه‌اي مفصل براي حمايت از دانشجويان نوآور خواهيم داشت.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به نقل از خبرگزاري آنا، دكتر محمدمهدي طهرانچي سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي گفت: آموزش عالي از نقطه‌گرا به آموزش عالي گسترده گذار كرده و در اين گذار بايد به كيفيت توجه كرد.

وي افزود: توجه به كيفيت فقط در غنابخشي به نحوه پژوهش نيست، اين غنابخشي بايد با كارآمدسازي دوره تحصيلات تكميلي شكل بگيرد؛ به اين معني كه اگر موضوع پژوهش به جامعه و صنعت وصل شد، آن موقع است كه مي‌توانيم بگوييم از گذار كمّي به گذار كيفي و كارآمدسازي رسيده و در اين مسير حركت مي‌كنيم.

دكتر طهرانچي اظهار داشت: باتوجه به گذار از دوره كمي، بايد كيفيت را در اولويت فعاليت‌هاي پژوهشي قرار داده تا با مدنظر قراردادن بحث نياز، كيفيت با كارآمدسازي توأم و همراه شود. توجه به پيشرفت علمي و بروندادها در بخشي از بحث آموزش عالي، جزو شرايط لازم محسوب شده، اما شرط كافي براي تحقق آن محسوب نمي‌شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي ابراز اميدواري كرد در برنامه‌هايي كه دانشگاه در موضوع ساختاري و هدايت محتوايي دارد، بتوان در راستاي كارآمدسازي و كيفي‌سازي قدم برداشت.

وي درخصوص كاستي‌هايي كه در ارتباط صنعت با دانشگاه وجود دارد، خاطرنشان كرد: متأسفانه دانشگاه تا امروز سازمان آموزش‌محور بوده كه به‌رغم فعاليت‌هاي پژوهشي و فناوري، نتوانسته در سه دهه اخير خود را به سازمان و سيستم پژوهش نزديك كند.

دكتر طهرانچي افزود: يكي از دلايل اينكه در اين ارتباط كاستي‌‌هايي وجود دارد، اينكه مي‌خواستيم سازمان آموزشي كه زبان آموزشي دارد را به سازمان صنعتي كه زبانش توليد است، بسط دهيم كه هيچ همزباني بين اين دو وجود نداشت.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: برونداد سازمان آموزشي، نيروي كارشناسي است كه فقط اين نيرو توان اتصال به سيستم پژوهشي را دارد، اما توان اين نيروي كارشناسي نيز همچنان در بحث آموزش صرف مي‌شود.

وي با تأكيد بر اينكه لازم است دانشگاه‌ها با تمرين و ايجاد ساختاري مناسب، نظام آموزشي را به نظامي پژوهشي و فناوري تبديل كنند، افزود: براي اينكه بتوانيم دانشگاه‌ها را به‌ صورت اصولي و سيستمي با صنعت پيوند دهيم، بايد دانشگاه‌ها را از سيستم آموزشي به سمت سيستم پژوهشي سوق دهيم.

دكتر طهرانچي درباره برنامه دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي حمايت از دانشجويان گفت: با تشكيل 40 سراي نوآوري آزاد، برنامه‌اي مفصل براي حمايت از دانشجويان نوآور خواهيم داشت.

تاریخ:
1397/08/14
تعداد بازدید:
7
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal