۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
ضرورت پيش‌بيني ساز‌و‌كارهاي لازم براي جلوگيري از تقلب علمي
به گفته مدير كل گسترش علم و علم سنجي يكي از اقدامات انجام‌شده در دانشگاه آزاد اسلامي راه‌اندازي سامانه اصالت‌سنجي پايان‌نامه‌ها است.

مهندس ميترا هاشمي طباطبايي

ضرورت پيش‌بيني ساز‌و‌كارهاي لازم براي جلوگيري از تقلب علمي

 

پيرو ابلاغ قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي به وسيله دكتر حسن روحاني، رئيس‌جمهور در نامه‌اي به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي، لازم به ذكر است دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اين زمينه اقدامات قابل توجهي انجام داده است.

كميته رسيدگي به تخلفات علمي در معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت مي‌كند و از اقدامات اين كميته برگزاري جلسات مرتب درخصوص بررسي موارد تخلف در زمينه انتشارات علمي رسيده از واحدهاي دانشگاهي و ساير درخواست‌هاست. پرونده‌هاي متخلفان در زمينه مستندات علمي شامل مقاله، مجله، پايان‌نامه و گزارش‌هاي علمي در كارگروه‌هاي تخصصي بررسي و نتيجه نهايي به دبيرخانه‌هاي مربوط ابلاغ مي‌شود.

كميته اخلاق در پژوهش‌هاي زيست پزشكي در واحدهاي دانشگاهي زير نظر كميته مركزي اخلاق دانشگاهي معاونت پزشكي دانشگاه تشكيل شده و كارگاه‌هاي مربوط به آشنايي اعضاي كميته‌هاي سازماني اخلاق در پژوهش و اعضاي هيات‌علمي با موضوع كاهش و جلوگيري از بروز مسائل اخلاق در پژوهش و انتشارات علمي برگزار شده است. اين كميته نيز به تخلفات حوزه پزشكي رسيدگي مي‌كند.

موارد مربوط به تخلفات دانشجويي بعد از بررسي به كميته ويژه‌اي در معاونت دانشجويي سازمان مركزي و موارد مربوط به تخلفات هيات‌علمي به دبيرخانه رسيدگي به تخلفات هيات‌علمي براي بررسي بيشتر و برخورد برابر با مقررات فرستاده مي‌شود. همه پرونده‌ها با دقت زيادي بررسي مي‌شود و انتظار مي‌رود جامعه علمي نسبت به رعايت اخلاق حرفه‌اي حساس‌تر از ساير افراد جامعه باشد و توجه بيشتري نسبت به اين امر نشان دهد.

از ديگر اقدامات انجام‌شده در دانشگاه آزاد اسلامي راه‌اندازي سامانه اصالت‌سنجي پايان‌نامه‌هاست. اين سامانه با همكاري واحد نجف‌آباد راه‌اندازي شده و در اختيار واحدهاي دانشگاهي قرار داده شده است. اولين قدم تكميل بانك اطلاعاتي پايان‌نامه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي است كه در حال حاضر درصد زيادي از پايان‌نامه‌ها در سامانه بارگذاري شده است و مراحل كنترل پايان‌نامه قبل از انجام مراحل دفاع در واحدهاي دانشگاهي انجام مي‌شود. از اين سامانه همچنان مي‌توان براي بررسي پروپوزال پايان‌نامه كارشناسي‌ارشد و دكتري نيز استفاده كرد. دانشجويان در صورت در دست داشتن تاييديه سامانه اجازه شركت در جلسه دفاع را خواهند داشت.

از مزاياي استفاده از اين سامانه مي‌توان به جلوگيري از كپي كردن پايان‌نامه‌ها اشاره كرد. قدم بعدي، اتصال نرم‌افزار به بانك اطلاعاتي ساير منابع علمي داخلي و بين‌المللي است كه دانشگاه آزاد اسلامي به صورت قانوني به آن دسترسي دارد. اين سامانه را مي‌توان براي مجلات فارسي‌زبان دانشگاه نيز راه‌اندازي كرد.

تعدادي از مجلات دانشگاه كه نمايه بين‌المللي دارند و با همكاري ناشران معتبر بين‌المللي منتشر مي‌شوند به نرم‌افزارهاي تقلب‌ياب به زبان انگليسي دسترسي دارند و از برنامه‌هاي در دست اقدام، تهيه اين نرم‌افزار براي ساير مجلات انگليسي‌زبان دانشگاه براي جلوگيري از همپوشاني علمي مقالات است.

دانشگاه آزاد اسلامي مانند قبل نسبت به تقلب در آثار علمي حساسيت ويژه‌اي دارد و سازوكارهاي لازم براي جلوگيري و برخورد با اين مصاديق پيش‌بيني شده و تقويت هم خواهد شد. نمايندگان دانشگاه در جلساتي كه در وزارتخانه‌ها و نهادهاي كشوري درخصوص بررسي موارد تخلف و تقلب تشكيل شده است، هميشه حضوري فعال و اثرگذار داشته‌اند.

*مديركل گسترش علم و علم‌سنجي دانشگاه آزاد اسلامي

منبع: فرهيختگان 
 
تاریخ:
1396/06/22
تعداد بازدید:
18
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
بازدیدکنندگان سایت
اوقات شرعی
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal