دکتر واشقانی فراهانی در جلسه هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی به منظور تأسیس شرکت های دانش بنیان

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به عنوان یک‌بازوی اجرایی و قوی باید به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد مراکز رشد و تربیت نیروی انسانی به منظور تأسیس شرکت های دانش بنیان کمک کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، پنجاهمین جلسه هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در محل این باشگاه برگزار شد.

دکتر کریم زارع رییس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در این جلسه به ارائه گزارشی از عملکرد این باشگاه پرداخت و گفت: عقد هفت تفاهم نامه با مراکز علمی ـ پژوهشی معتبر و برجسته کشور و موافقت اصولی برای جذب و نگهداری نخبگان و همچنین برگزاری چندین جلسات با رئیس شورای اسلامی و شهردار رودهن به منظور تأسیس شهر بین المللی دانایی و شهر مجازی بین المللی دانایی بخشی از عملکرد این باشگاه است.

وی تلاش برای ترفیع جایگاه نخبگان و حمایت از استعدادهای درخشان جهت اختصاص و تصویب بودجه مورد نیاز که در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسیده است و به ثبت رساندن نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در کنار نام بنیاد ملی نخبگان را از مهم ترین اقدامات این باشگاه برشمرد.

دکتر زارع، جذب، پرورش، حمایت، هدایت و اعتلای دانش آموزان، دانشجویان و جوانان را مأموریت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانست و افزود: باشگاهی کارآفرین و فعال، فراهم ساز زمینه های رشد و بالندگی اعضا و برخوردار از مجموعه کامل برنامه های مدون، جامع و هماهنگ در زمینه های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، کارآفرینی و حمایتی، چشم انداز این باشگاه در 1404 است.

وی تقویت انگیزه و استعدادهای اعضا در جهت تأمین نیروهای علمی ـ پژوهشی کشور، توسعه روحیه گروه گرائی در بین اعضا، بروز و ظهور خلاقیت های اعضا در زمینه های گوناگون و همچنین ارتقای سطح کیفی اعضا در ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی را از اهداف  باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برشمرد.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با گرامیداشت یوم الله 13 آبان اظهار داشت: بزرگترین وظیفه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با توجه به ساختار و استعدادهای بیشماری که دارد، تجاری سازی نتایج پژوهش است.

وی بیان کرد: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به عنوان یک بازوی اجرایی و قوی باید به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد مراکز رشد و تربیت نیروی انسانی به منظور تأسیس شرکت های دانش بنیان کمک کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید از مقالاتی حمایت کند که در مجلات معتبر علمی چاپ شده باشند.

وی با تأکید بر اینکه در تولید مقالات باید به منویات مقام معظم رهبری توجه شود، گفت: مقالات یا باید بازار محور باشند که منجر به تجاری سازی شوند یا اینکه پژوهشهای بنیادین عمیقی باشند و  بتوانند پژوهشگر را به یک نظریه پرداز در رشته مربوطه تبدیل کنند.

واشقانی فراهانی با اشاره به اینکه تأسیس شهر دانایی، ایده بزرگی است که نیازمند اقدامات بزرگتری است، افزود: باید ساختار فیزیکی، تشکیلاتی، اهداف تأسیس و تفاوت آن با پارک علم و فناوری مشخص شود.

همچنین در ادامه این جلسه دکتر فریدون رهنمای رودپشتی معاون اجرائی دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از اقدامات مثبت انجام شده در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گفت: تجاری سازی طرح ها و پروژه ها که از نیازهای کشور است، باید مورد توجه ویژه این باشگاه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دارای تولیدات و محصولات علمی خوبی است که باید آنها را به محصول اقتصادی تبدیل کند.

معاون اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه نباید نخبگان را گرفتار تولید علم برای علم کنیم، افزود: در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید از طرحها و پروژه هایی حمایت شود که قابلیت تجاری سازی داشته باشند.

دکتر حسین بلندی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: متأسفانه خیلی از دانشجویان، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را پلی برای ورود به تحصیلات تکمیلی می دانند، به این ترتیب که با ارائه مقاله مجوز ورود به مقاطع بالاتر بدون آزمون را پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه تولید مقالات، اساساً اقدام مثبتی است، افزود: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید به مقالاتی امتیاز دهد که نتیجه تحقیقات کاربردی باشد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: فعالیتها و اقدامات باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید به نیازها و مسائل کشور بپردازد و اعضای آن به دنبال تأسیس موسسات کارآفرین و شرکت های دانش بنیان باشند.

در ادامه این جلسه دکتر مسعود اخوان فرد رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، چالاکی ساختار، جوانی و نخبگی، قابلیت ارتباط بین بخشی و بی مانند بودن را از ویژگیهای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان عنوان کرد و گفت: این باشگاه قابلیت ورود به عرصه های نوین را دارد بنابراین باید از امکانات و ظرفیت های داخل و خارج از کشور با توجه به شرایط خاص بین المللی بهره ببرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد قلی زاده رییس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید به حوزه های علوم انسانی ورود پیدا کند و توجه ویژه ای به مباحث این حوزه داشته باشد.

وی ادامه داد: سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی با 56 هزار دانش آموز و 110 هزار دانشجو در مقطع کاردانی سرمایه ای عظیم است که باید باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از آن بهره مند شود.

دکتر قلی زاده با تأکید بر اینکه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باید به دنبال شناسایی و جذب نخبگان باشد، گفت: ترس و شک، دو مانع جدی در برابر بروز خلاقیت و استعدادهای دانشجویان است و ما باید با شناسایی استعدادها و حمایت از دانشجویان این موانع را برطرف کنیم.

 در این جلسه،دکتر ناصر اقبالی رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد محبتی معاون مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مهدی مرجانی معاون پژوهش و فناوری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دکتر حسین حاتمی معاون پذیرش، تسهیلات و استعدادهای درخشان، دکتر نصرالله اسکندری معاون پشتیبانی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دکتر علیرضا زیگلری معاون فرهنگی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دکتر انسیه خزعلی عضو هیات امنا باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان،  حضور داشتند.