مراکز رشد، دروازه ورود به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند/باید به سمت کیفی‌سازی،کارآفرینی و برندسازی حرکت کنیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از همدان، دكتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامی پیش از ظهر امروز در آئین افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور «شهید احمدی‌روشن» در واحد همدان با بیان این که در دهه توسعه کیفی دانشگاه آزاد اسلامی قرار داریم، اظهار داشت: در این دهه باید به اهداف والای انقلاب اسلامی در توسعه علمی و فناوری دست یابیم.

وی افزود: با توجه به صف‌آرایی دشمنان در برابر حرکت شتابنده و رو به رشد علمی کشور نباید توسعه و حرکت علمی ایران اسلامی کند شود.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که مسیر تولید علم به ثروت از ایده تا تجارت از مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان می‌گذرد تصریح کرد: مراکز رشد، دروازه ورود به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.

وی با بیان این که با تهدیدات جدی در حوزه درآمدزایی در دانشگاه مواجه هستیم افزود: به علت کاهش تعداد دانشجویان و گرایش به سمت تحصیلات تکمیلی به هیچ عنوان نمی‌توان دانشگاه را با تکیه بر شهریه‌های دانشجویی اداره کرد.

دكتر واشقانی فراهانی یکی دیگر از تهدیدات پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی را ورود دانشگاه پیام نور به عرصه‌هایی دانست که نباید ورود می‌کردو

این مسئول ابراز داشت: اهداف دانشگاه پیام نور آموزش از راه دور بود، اما تغییر سیستم آموزشی به تهدیدی جدی برای دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه برند دانشگاه‌های دولتی در جامعه نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی بهتر است اضافه کرد: پردیس دانشگاه‌های دولتی نیز از تهدیدات پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی محسوب شده و برای مقابله با این تهدیدات باید به سمت کیفی‌سازی و برندسازی حرکت کنیم.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامی دانش‌آموختگان بیکار را بزرگ‌ترین مشکل کشور دانست و گفت: باید به سمت کارآفرینی حرکت کنیم که کارآفرینی نیز از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان امکان‌پذیر است.

وی به مدیران دانشگاه آزاد اسلامی توصیه کرد که به سمت منابع مالی متنوع بروند و بیان داشت: بهترین راهکار جذب درآمدهای متنوع ارتباط با صنعت است که این وظیفه را باید اعضای هیات علمی انجام دهند.

دكتر واشقانی فراهانی با بیان اینکه اساتید دانشگاه در کشور، پژوهش‌های بنیادی را با کثرت مقالات چاپ شده انجام می‌دهند، اذعان کرد: در کشور هنوز تحقیقات علوم بنیادی اصیل انجام نمی‌شود و پژوهش‌ها، هدفمند نیستند.

وی خاطرنشان کرد: پژوهش‌های کاربردی باید مساله‌ محور و مشتری‌مدار باشد و به جایگاهی برسیم که صنعت به دانشگاه سفارش کار بدهد.

به گزارش آنا صبح امروز مرکز رشد واحدهای فناور «شهید احمدی‌روشن» در واحد همدان با حضور با حضور معاون پژوهشی دانشگاه آزاداسلامی، رئیس واحد همدان، رئیس دانشگاه های بوعلی سینا، پیام نور، صنعتی همدان، رییس پارک علوم وفن اوری همدان، معاون استاندار، روسا واحد ها و مراکز منطقه 23 دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس به همراه جمعی از مسولین استانی افتتاح شد.