صدور مجوز راه اندازی شش مرکز رشد جدید در دانشگاه آزاد اسلامی

 

 

جلسه شورای راهبری و سیاستگذاری مراکز رشد  دانشگاه آزاد اسلامی به منظور  تبیین و تشریح سیاستهای دانشگاه در زمینه مراکز رشد و همسو شدن با برنامه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

این جلسه با حضور دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری و رئیس شورای راهبری و سیاستگذاری مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی، نماینده  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر اعضاء برگزار گردید.

دکتر واشقانی فراهانی در سخنانی هدف از تشکیل این شورا را توسعه کمی و کیفی مراکز رشد و نیز سیاستگذاری مناسب و نظارت بر عملکرد این مراکز و کمک به راه اندازی در واحد های دانشگاهی و استفاده حداکثری از امکانات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی عنوان نمودند و اظهار داشتند به منظور شناسایی از ایده ها و اختراعات بایستی بستر سازی لازم از طریق دانشگاه و با حمایت همه جانبه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری  برای مراکز رشد انجام شود . در ادامه  دکتر واشقانی به توانمندی های موجود و قابل دسترس دانشگاه اشاره کردند و افزودند  پایش و نظارت مستمر مراکز رشد از اهم وظایف معاونت پژوهش و فناوری است و مراکز رشد بایستی استانداردهای لازم را برای انجام  فعالیت کسب نمایند و خروجی این مراکز  تشکیل شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور توانمند می باشد.

همچنین دکتر کریمیان اقبال نماینده وزارت علوم و تحقیقات مدیر کل محترم دفتر برنامه ریزی امور فناوری گزارشی از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور ارائه نمودند وفرمودند  نگاه  وزارت علوم به مراکز رشد و دولتی و غیر دولتی یکسان می باشد و شعار وزارت علوم در این زمینه انسجام درونی و تعامل بیرونی است سپس  اظهار داشتند دانشگاه آزاد اسلامی دارای  توانمندی های بالایی است و در ابعادی قوی تر از دانشگاه های دولتی می باشد که بایستی از توانمندی ها حمایت کرد.

در این جلسه برنامه کسب و کار مراکز رشد مورد بررسی قرار گرفت و موافقت اولیه راه اندازی آن ها به تصویب رسید این مراکز شامل:  

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  کرج با موضوع تخصصی : سازه‌های نوین، خودرو، الکترونیک، متالورژی، 

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  قوچان با موضوع تخصصی : مهندسی شیمی و انرژی ،

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  ارومیه  با موضوع تخصصی: دامپزشکی،

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  لاهیجان  با موضوع تخصصی: علوم کشاورزی و منابع طبیعی،

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  نراق  با موضوع تخصصی: نانوتکنولوژی،

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  ساری با موضوع تخصصی: فناوری اطلاعات در صنعت 

نخستین كارگاه آموزشي مشورتي مديران مراكز رشد فناوري واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي

 

نخستین كارگاه آموزشي مشورتي مديران مراكز رشد فناوري واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي متقاضی راه اندازی مراکز رشد با موضوع تهيه برنامه كسب و كار (BP) تاریخ یازدهم اسفند ماه  با حضور 30 نفر از 28 واحد دانشگاهی در سالن کنفرانس میهمانسرای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .

دکتر ثمری مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی هدف از این کارگاه  را توانمند سازی مدیران مراکز رشد برای توسعه کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان و بستر سازی لازم برای استفاده از نتایج تحقیقات ، ایده ها و اختراعات در واحد های دانشگاهی عنوان کرد .

در ادامه دکتر ثمری ضمن اشاره به اهمیت مراکز رشد افزودند  در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 40 مرکز رشد واحد فناور دارد که 16 مرکز از شورای سیاستگذاری و راهبری مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی  و 24 مرکز به صورت اقماری از پارک های علم و فناوری استان ها مجوز فعالیت دریافت نموده اند .

ایشان خاطر نشان شدند پایش و نظارت مستمر مراکز رشد از اهم برنامه دفتر ارتباط با صنعت و جامعه می باشد و این مراکز رشد بایستی استانداردهای لازم را برای فعالیت کسب نمایند و به سوی کیفی شدن فعالیت خود توجه داشته باشند  و شبکه سازی مراکز رشد واحد های دانشگاهی از دیگر برنامه های دفتر ارتباط با صنعت و جامعه می باشد. 

در هفته پژوهش از پژوهشگران و فرهيختگان عرصه انديشه‌هاي حضرت امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي همزمان با جشنواره فرهيختگان تجليل خواهد شد

 

رييس مركز فرهنگي دانشگاهي امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي اعلام كرد:

به منظور ترويج و گسترش مباني علمي و نظري انديشه­ هاي حضرت امام خميني(ره) و تشويق و حمايت از پژوهشگران و فرهيختگان آن عرصه، و معرفي برترين­ هاي پژوهش شامل كتاب، مقاله، پايان­ نامه كارشناسي ارشد و پايان­ نامه دكتري و همچنين پژوهشگر از باشگاه پژوهشگران جوان واحدهاي دانشگاهي كه تاكنون اثري را خلق نموده ­اند، همزمان با جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي كه در هفته پژوهش برگزار مي­گردد، تجليل خواهد شد. لذا از كليه واحدهاي دانشگاهي دعوت به عمل مي­ آيد كه در چارچوب بخشنامه 81/137855 مورخ 92/5/1 نسبت به ارسال اين آثار اقدام نمايند.

تشریح برگزاری جشنواره علمی ، پژوهشی و فناوری (فرهیختگان) دانشگاه آزاد اسلامی

 

دکتر افشار معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اظهار داشتند هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد بستری مناسب جهت تکریم مقام والای اندیشمندان و نخبگان عرصه علم و فناوری  شناسایی و معرفی پژوهشگران، فنآوران و نوآوران و كشف استعدادهاي برتر در زمينه­هاي مختلف علمي و صنعتي ، ایجاد انگیزه در  مخترعان، مبتکران، نوآوران و فن­آفرینان داخلی ،گسترش تجربه­های علمی و فنی و ايجاد زمينه تعامل و همكاري علمي بين محققين و  فراهم سازی فضایی پرشور و رقابتی بین اندیشمندان و دانشمندان می باشد .

وی ادامه داد این جشنواره بصورت ملی و در گستره واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در کشور و واحدهای دانشگاهی برون مرزی در گروههاي عمده آموزشي (علوم انساني، علوم پايه، فني و مهندسي، هنرو معماري، پزشكي ، كشاورزي ودامپزشكي)برگزار می­گرددو از برترین های پژوهش و فناوري دانشگاه شامل: کتاب ، مجله علمي ،مقاله، طرح پژوهشی ، انجمن علمي ادبي و هنري، مرکز تحقیقات ، مرکز رشد، واحد فناور ، شركت هاي دانش بنيان، نوآوری، مخترع، اختراع تجاری شده، ، رساله دکتری تخصصی و پایان نامه کارشناسی ارشد ، پژوهشگر و مدیر پژوهشی در سه شاخه هیات علمی، دانشجویی و دانش آموزی برگزیده و توسط مسئولین دانشگاه تقدیر بعمل خواهد آمد . ضمناً آثار برگزیده مرتبط با اندیشه های امام خمینی (ره) نیز در بخش ویژه ای مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

سپس معاون پژوهش و فناوری به روند اجرایی انتخاب و برگزاری جشنواره اشاره داشتند و فرمودند متقاضیان و دارندگان شرایط شرکت در بخشهای مختلف جشنواره بایستی ثبت نام اولیه در وب سایت (frt.iau.ir)جشنواره تا تاریخ 1392/05/31 انجام و مدارک و فرمهای تکمیل شده را تحویل معاونت پژوهش و فناوری واحد دانشگاهی دهند که در غیر این صورت در مرحله داوری پذیرفته نخواهد شد و واحد های دانشگاهی نیز مدارک ثبت نام کنندگان در وب سایت جشنواره را بررسی و پس از ارزیابی اولیه و بر حسب امتیازات کسب شده (بر اساس دستوالعمل جشنواره) حداکثر تا تاریخ 1392/06/15 به دبیرخانه مناطق ارسال نمایند و دبیر خانه مناطق نیز پس از بررسی و داوری در منطقه ، منتخبین خود را حداکثر تا تاریخ 1392/06/31 به دبیر خانه جشنواره مستقر در دفتر ارتباط با صنعت و جامعه معاونت پژوهش و فناوری بهمراه فایل الکترونیکی و صورت جلسه ارسال نمایند .

ضمناً زمان برگزاری جشنواره مصادف با هفته پژوهش و فناوری در آذر ماه خواهد بود.