با یافته‌های محقق ایرانی رویای ساخت لیزرهای ارزان‌ نانوسیمی محقق می‌شود

تاريخ انتشار: 9/8/1391

مطالعات نظری محقق ایرانی دانشگاه واترلو نشان می‌دهد که ممکن است روزیتولیدکنندگان بتوانند از سیلیکون، لیزرها و ال‌ای‌دی‌های ارزان بسازند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، داریوش شیری، دانشجوی دکتری مهندسی نانوفناوریدانشگاه واترلو می‌گوید: ساخت لیزرها و دیودهای نورگسیل(LED) از سیلیکون توده‌یی،یکی از فراوان‌ترین مواد روی زمین، مدت‌ها هدف جامعه مهندسی فوتونیک بوده است؛ اماعلی‌رغم قیمت کم سیلیکون، این عنصر از خاصیت الکترونیکی ذاتی به نام باند گپغیرمسقیم که مانع از گسیل نور توسط این ماده می‌شود، رنج می‌برد. در نتیجه،لیزرهایی که به طور رایج ساخته می‌شوند از مواد گران‌تر دیگری استفاده می‌کنند.

وی می‌افزاید: محاسبات عددی پیچیده‌ای که شامل مطالعات مکانیک کوانتومی بود،ثابت کرد نانوسیم‌های سیلیکونی هنگامی که تحت کرنش مکانیکی قرار گیرند، تغییراترویایی در خواص گسیل نوری نشان می‌دهند.

یافته‌های او نشان می‌دهد که با کشیدن یا فشردن نانوسیم سیلیکون می‌توان تغییرمحسوسی در قابلیت‌های گسیل نوری‌ آن ایجاد کرد. عبور دادن یک جریان الکتریکی ازافزاره در حالت فشرده منجر به وارونگی جمعیت می‌شود، یعنی الکترون‌ها آماده گسیلنور هستند. همین که کرنش برداشته شود، طبق اصل اولیه فرایند لیزری، الکترون‌هاانرژی خود را در بسته‌های نور آزاد می‌کنند.

شیری می‌گوید: این مکانیزم لیزری منحصر به نانوسیم سیلیکونی است و در سیلیکونتوده‌یی قابل حصول نیست. رنگ نور گسیل شده می‌تواند با تغییر کرنش و نیز تغییر قطرنانوسیم کنترل شود.

قدم بعدی او همکاری با آزمایشگاهی است که توانایی ساخت نانوسیم‌های سیلیکونی راداشته باشد.

شیری، علاقه‌مند به کار با ساختارهای سیلیکونی سوزنی‌ شکل است که قطر آنها ازمقدار معمول 10 نانومتر به سه یا پنج نانومتر کاهش یافته باشد. با کاهش قطرنانوسیم، الکترون‌ها شانس بهتری برای از دست دادن انرژی به شکل نور دارند.

او انتظار دارد که دو تا پنج سال کار آزمایشگاهی طول بکشد تا نانوسیم‌های ساختهشده دارای اندازه ایده‌آل باشند.

جزئیات نتایج این کار تحقیقاتی در مجله‌ی«Nature» منتشر شده است.

منبع: خبرگزاري ايسنا

طراحی نخستین هواپیمای بدون سرنشین قابل تبدیل به ریزپرنده‌ها در کشور

تاريخ انتشار: 9/8/1391

هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت تبدیل به چندین ریزپرنده برای نخستین بار توسطدانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی شد.

مطالعه بیشتر...

معرفی قدرتمندترین ابر رایانه جهان

تاريخ انتشار خبر : 9/8/1391

واحدهای پردازش گرافیکی(GPU) که نخستین بار برای طراحی رایانه های مخصوص بازیطراحی شدند، برای ساخت پر قدرت‌ترین ابررایانه جهان به نام «تیتان» با حافظه 700ترابایتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لابراتوار ملیOak Ridge وزارت انرژی آمریکا با معرفی «تیتان» به عنوان پرقدرت‌ترین ابررایانه جهان،از توان 20 هزار تریلیون محاسبه در هر ثانیه توسط این سیستم خبر داد.

توان محاسباتی «تیتان» 20 تریلیون برابر رایانه‌های خانگی(PC) و 10 برابر بیشتراز ابررایانه «جگوار» است که توسط محققان همین مرکز طراحی شده است.

از قدرت محاسباتی خیره‌کننده ابررایانه «تیتان» برای انجام تحقیقات در حوزهانرژی، مواد، بررسی تغییرات آب و هوایی، موتورهای کارآمد و سایر بخش‌ها استفادهخواهد شد.

پر قدرت‌ترین ابر رایانه جهان شامل 18 هزار و 688 نود(Node)، هرکدام از ترکیبیک پردازنده 16 هسته‌ایAMD Opteron 6274 و واحد پردازش گرافیکیNVIDIA Tesla K20 است.

این ترکیب به ابر رایانه «تیتان» این امکان را می‌دهد که با وجود افزایش توانمحاسباتی، در فضایی معادل ابر رایانه «جگوار» و با مصرف انرژی اندکی بیشتر جای بگیرد.

منبع: خبر گزاري ايسنا

محققان ایرانی موفق به ساخت دستگاه آنالیز حرارتی تفاضلی مواد شدند

تاريخ انتشار:  9/8/1391

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه آنالیز حرارتی تفاضلیمواد شدند که سال‌هاست به دلیل تحریم از دسترس محققان کشور دور بوده است.

مهندس سیامک عظیمی نام، دانش آموخته فیزیک کاربردی و الکترونیک دانشگاه منچسترانگلیس و مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاریدانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که دستگاه آنالیز حرارتی تفاضلی یکی از انواعتجهیزات بررسی و آنالیز حرارتی مواد است، گفت: این دستگاه برای تعیین تغییراتآنتالپی و مقدار ظرفیت حرارتی ویژه مواد در فشار ثابت در یک واکنش شیمیایی از نوعواکنش گرماگیر یا واکنش گرمازا به کار می‌رود.

وی افزود: این دستگاه بر پایه مقایسه رفتار حرارتی ماده مرجع و نمونه موردآزمایش کار می‌کند.

عظیمی نام تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی دو ماده را برای به دست آوردن مادهجدید با یکدیگر ترکیب می‌کنیم، این دستگاه درجه حرارت تشکیل ماده جدید را نشانمی‌دهد؛ بنابراین با دست آوردن این اطلاعات درترکیب مواد برای ایجاد ماده جدید،میزان حرارت مورد نیاز به دست می‌آید و مورد استفاده محققان قرار می‌گیرد.

وی با باین این که دستگاه آنالیز حرارتی تفاضلی به طور گسترده در صنایع دارویی ومواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: کاربرد ویژه این دستگاه درموارد سرامیکی، لعاب‌ها و سیمان است که اخیرا در حوزه نانو فناوری نیز کاربردهایزیادی پیدا کرده است.

به گفته وی، همچنین این دستگاه در بررسی رفتار حرارتی به عنوان یکی از اصلی‌ترینتکنیک‌ها در کنار آنالیز تغییرات وزن و میزان تبادلات انرژی ماده در حین تغییر دمامورد استفاده قرار می‌گیرد.

عظیمی نام در خصوص بخش‌های تشکیل دهنده این دستگاه گفت: دستگاه آنالیز حرارتیتفاضلی شامل بخش‌های کنترل، الکترونیک، مکانیک، حرارت، نرم‌افزار است. همچنین«پروب» که یکی از المان‌های مهم این دستگاه بوده و وظیفه اندازه‌گیری را بر عهدهدارد به دست محققان این شرکت ساخته شد.

وی با بیان این که تا کنون سفارش ساخت سه قلم از این دستگاه دریافت شده است،گفت: در حال حاضر دستگاه‌های موجود در کشور متعلق به کشورهای ژاپن، آلمان وآمریکااست که به دلیل تحریم‌ها، خدماتی را دریافت نمی‌کنند و واردات هم به کشور ندارد.

عظیمی نام افزود: قیمت نمونه خارجی دستگاه حدود 200 میلیون تومان است که نمونهساخت داخل بین 60 تا 80 میلیون تومان عرضه می‌شود.

منبع: خبرگزاري ايسنا

افزایش همکاری‌های علمی و پژوهشی ایران و بلاروس

خبرگزاری فارس: افزایش همکاری‌های علمی و پژوهشی ایران و بلاروس

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در نشست مشترک مدیران معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نماینده آکادمی علوم بلاروس، دو طرف بر افزایش

مطالعه بیشتر...