رییس جهاد دانشگاهی: محققان خارجی از پژوهشگاه رویان فرصت مطالعاتی می خواهند.

تاريخ انتشار: 26/8/1391

به گزارش ایرنا، ˈمحمدحسین یادگاریˈپنجشنبه شب در جمع مدیران فرهنگی خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد:‌ ما ثابت کرده ایم که با تفکر جهادی و با پشتوانه ایمانی می توان یک شبه ره صدساله را رفت و در علم چنان پیش تاخت که چشم جهان را خیره کرد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی در نظر دارد که
ˈرویانˈهای مختلف در رشته ها و بخش های دیگر نیز ایجاد کند و توفیقاتی را که در عرصه علمی به دست آورده در دیگر زمینه ها نیز تجربه کند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت:‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاد دانشگاهی را یک فرهنگ خوانده و آرزو کردند که این فرهنگ در همه مراکز علمی و تحقیقاتی کشور جریان یابد.

یادگاری افزود:‌ به فرموده مقام رهبری، غرب سعی دارد همانند عرصه دانش هسته ای، شورای حکام فناوری ایجاد کرده و از پیشرفت دیگران، بخصوص کشورهای مستقل در زمینه علم و فناوری جلوگیری کنند که البته در این کار موفق نمی شوند.

وی به دستاوردهای جهاد دانشگاهی در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: ما علاوه بر موفقیتهای که در زمینه سلول های بنیادین داشته ایم مقوله ساخت فرستنده های اف ام پرقدرت 10 کیلووات را، که فناوری آن تنها در اختیار سه کشور جهان بود را بومی سازی کرده ایم.

رییس جهاد دانشگاهی افزود: پژوهشگران ما اکنون در مقوله نفت و گاز ورود کرده و ساخت دستگاه حفاری نفت را آغاز کرده اند که درآینده نزدیک این دانش را نیز بومی خواهند کرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به آغاز فعالیت این نهاد در مقوله
ˈسبک زندگی اسلامیˈکه در سفر رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی مورد تاکید قرار گرفت ، پیشنهاد ایجاد ˈدبیرخانه دائمی دانشگاهی سبک زندگی ایمانیˈ‌ در این استان را داد.

ˈعلیرضا زجاجیˈافزود: این دبیرخانه می تواند با کمک دست اندرکاران و علاقمندان فعالیت در این بخش، در جهاد دانشگاهی خراسان شمالی فعال شده و در 19 مهر سال 1392در سالگشت سفر رهبر معظم انقلاب به این خطه،‌ یک سمینار ملی برگزار کند.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 

 

دورترین جسم جهان کشف شد.

تاريخ انتشار خبر: 27/8/1391

ستاره‌شناسان ناسا در جدیدترین دستاورد خود از کشف دورترین جسم جهان توسطتلسکوپ‌های فضایی اسپیتزر و هابل خبر داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این جسم در حقیقت یککهکشان موسوم بهMACS0647-JD در فاصله 13.3 میلیارد سال نوری از زمین بوده که تنهاتوسط یک عدسی نسبتهای میان‌کهکشانی قابل مشاهده است.

نور این کهکشان جوان که بسیار کوچکتر از راه شیری بوده، از 420 میلیون سال پس ازانفجار بزرگ باقی مانده، از این رو می‌تواند یک دیدگاه ارزشمند را از ذات جهاناولیه عرضه کند.

این کهکشان کوچک کمتر از 600 سال نوری گسترده است؛ در حالیکه کهکشان راه شیری150 هزار سال نوری وسعت دارد.

به اعتقاد ستاره‌شناسان، احتمالا این کهکشان در طول زمان با کهکشانهای کوچک دیگرادغام می‌شود.

MACS0647-JD بطور غیرمستقیم توسط هابل مشاهده شده، چراکه نور آن بسیار ضعیف است. بین این کهکشان و زمین در فاصله 5.6 میلیارد سال نوری یک خوشه کهکشانی موسوم بهMACS J0647+7015 وجود داشته که بیشتر از ماده تاریک ساخته شده است.

این خوشه به قدری بزرگ بوده که می‌تواند نور را در اطراف خود خم کرده و مانند یکعدسی گرانشی با قطر میلیونها سال نوری عمل کند.

نور به دست آمده از این عدسی ابتدا توسط هابل مشاهده شده و سپس مشاهدات اسپیتزرنیز آنرا تائید کرد.

این عنوان پیش از این به کهکشانSXDF-NB1006-2 در فاصله 12.91 میلیارد سال نوریاز زمین اختصاص داشت که توسط تلسکوپهای سوبارو و کک در هاوایی شناسایی شده بود.

جزئیات این اکتشاف در مجلهAstrophysical منتشر شده است.

 

منبع: خبرگزاري ايسنا

 

 

ربات‌های نرم، جایگزین آندوسکوپی‌های تهاجمی می‌شوند

محققان آزمایشگاه نانورباتیک دانشگاه کارنگی ملون موفق به تولید یک کپسول رباتیک پیچ‌وتابدار برای آندوسکوپی شده‌اند که در بدن قابل کنترل هستند.

مطالعه بیشتر...

پدر علم گراف ایران برنده سیزدهمین جایزه ترویج علم شد.

تاريخ انتشار خبر: 26/8/1391

دکتر مهدی بهزاد- پدر علم گراف ایران- سیزدهمین جایزه ترویج علم ایران را در سال1391 از آن خود کرد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشویان ایران (ایسنا)، در مراسم سیزدهمین دورهجایزه ترویج علم ایران، در شامگاه روز پنجشنبه، انجمن ترویج علم ایران، جوایز ایندوره را در پنج بخش به 9 برگزیده اهدا کرد.

دکتر مهدی بهزاد به دلیل پایبندی به اخلاق حرفه‌یی و گستردگی فعالیت برای تمامیگروه‌های سنی و ایجاد بستری مناسب برای ارتقای بینش و تفکر علمی و فعالیت داوطلبانهو خلاقانه برای علاقه مند کردن تمام گروه‌های سنی به تفکر علمی و تألیف کتاب علمی- ادبی با عنوان «افسانه پادشاه و ریاضیات» شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.

این جایزه افزون بر زمینه اصلی در بخش‌های «پژوهش در ترویج علم»، «رسانه‌ها وترویج علم»، «نهاد مروج علم» و «جایزه بهمن بیگی – ویژه معلمان مناطق محروم کشور» نیز اهدا شد.

محمد وحیدی برای تألیف کتاب علم در جامعه برنده جایزه «پژوهش در ترویج علم»،اسماعیل میرفخرایی و فرج‌الله صبا برنده جایزه «رسانه ها و ترویج علم»، حمزه رزمجو،بوذر فریدون، رضا مال احمدی و کریم کاظمی- از معلمان عشایر ایران- برنده «جایزهبهمن بیگی – ویژه معلمان مناطق محروم کشور» و خانه کتابدار کودک و نوجوان و مؤسسهرنگین کمان سپید برنده جایزه «نهاد مروج علم» شدند.

دکتر مهدی زارع- دبیر جایزه ترویج علم ایران - در مراسم اهدای جوایز گفت: انجمنترویج علم ایران از همین جایزه ترویج علم شکل گرفته و نماد بیرونی انجمن در طولسال‌های فعالیت آن نیز جایزه ترویج علم بوده است.

وی ادامه داد: تا کنون نسبت به فعالیت‌های محدود انجمن که در حد این جایزه بوده،نقدهایی وارد شده است اما این جایزه نیز منشأ اثر بوده و پتانسیل‌های زیادی را درزمینه ترویج علم، شناسایی و نیروهای خوبی به انجمن معرفی کرده است.

به گفته این عضو انجمن ترویج علم ایران از زمان اعلام برگزاری این جایزه درخردادماه، 80 کاندیدا برای انتخاب در پنج بخش به انجمن معرفی شدند.

دکتر داریوش فرهود- پدر علم ژنتیک ایران- نیز درباره اخلاق در علم گفت: آنچه کهما از اخلاق می شناسیم ادب مضاعف است، اما اخلاق پیشینه طولانی دارد. طبق مطالعاتما از زمان اسلام تا مشروطه در ایران نزدیک به چهار هزار ادیب، شاعر و اندیشمند درایران زندگی می کرده اند اما تنها آنانی ماندگار شده اند که از اخلاق صحبتکرده‌اند.

وی ادامه داد: اخلاق در میان جامعه ایرانی سالهاست که شناخته شده است و از ایننظر ایران تنها متعلق به خودش نیست و بخشی از یک فرهنگ جهانی شده است. بسیاری ایرانرا در دنیا به نام مفاخر آن می شناسند و ادبیات و اخلاق ایرانی را جزو مفاخر جهانمی‌دانند.

فرهود با اشاره به نقش سخن کوروش بر سردر سازمان ملل خاطرنشان کرد: این موضوعمایه افتخار و مباهات است، اما آنچه اهمیت آن را مضاعف می کند جامعه ای است که چنینفردی در آن رشد یافته است. اگر ارزشی هست باید برای تمام جامعه آن روز قائل شد.

به گفته وی اهمیت اخلاق در علم هم اکنون تا اندازه‌ای است که بسیاری از رشته هایعلمی خود را تولیت اخلاق در علم می‌دانند. اخلاق در علم شاخه‌های بسیار زیادی دارد و طبق دسته بندی انجام شده به بیش از 80 زمینه مانند اخلاق در سیاست، اخلاق در کشورداری، اخلاق در جنگ، اخلاق در محیط زیست و اخلاق در پرستاری و حتی اخلاق در مذهب تقسیم می‌شود.

منبع: خبرگزاري ايسنا

رونمایی از سایت اسناد و مدارک علمی و فنی هوا فضا در آینده

دبیر ستاد توسعه فناوری هوا فضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رونمایی سایت اسناد و مدارک علمی و فنی هوا فضا طی ماه‌های آینده خبر داد.

مطالعه بیشتر...