دکتر واشقانی فراهانی: حذف نام دانشگاه آزاد اسلامی از لیست دانشگاه های برتر علوم پایه ناعادلانه است/ دلایل نامعلوم حذف نام دانشگاه آزاد اسلامی از سوی نهادهای مسئول

 

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به تازگی گزارش هایی درباره وضعیت انتشار مقالات علمی کشور و تولید علمی کشور از طرف نهادهای مسئول گزارش منتشر شده که در آن به سهم و نقش دانشگاه آزاد اسلامی اشاره ای نشده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی افزود: متاسفانه هنگام بررسی آمار علمی کشور در مقایسه با سایر کشورها، میزان تولید مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و تاثیر آن در رتبه کشور لحاظ می شود اما وقتی می خواهند سهم و دستاورد دانشگاه های کشور را با یکدیگر مقایسه کنند متاسفانه به دلایل نامعلوم نام دانشگاه آزاد اسلامی حذف می شود.

دکتر واشقانی فراهانی با طرح این سوال که چه منطقی پشت نادیده گرفتن سهم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علمی کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: از گوشه کنار شنیده می شود که می گویند دانشگاه آزاد اسلامی چند شعبه دارد. این موضوع واقعیت دارد و کسی آن را کتمان نمی کند که دانشگاه آزاد اسلامی متشکل از چند واحد است. ولی در کلان دانشگاه آزاد اسلامی یک هویت واحد دارد و به عنوان یک دانشگاه شناخته می شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مجله های بین المللی و پایگاه های بین المللی هم دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان یک مجموعه دانشگاهی می شناسند و در آمارشان دانشگاه آزاد اسلامی را بطور کلی گزارش می کنند. وی تاکید کرد: در ضمن تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که درگیر تحصیلات تکمیلی نبوده و در تولید علمی مشارکت ندارند. مجموعا حدود 10 درصد واحدها یعنی کمتر از 40 واحد مشارکت جدی در تولید علم دارند.

دکتر واشقانی فراهانی اظهار داشت: اخیرا بطور مشخص چند گزارش منتشر شده که وضعیت دانشگاه های برتر کشور را در علوم پایه مقایسه کرده، در این گزارش ها نیز نام دانشگاه آزاد اسلامی حذف شده در صورتی که دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه نخست قرار می گیرد. متاسفانه در گزارشی که به تازگی در مورد مقاله های پر استناد کشور از سال 2006 تا 2016 که توسط یک مرکز رسمی گزارش شده مجددا نام دانشگاه آزاد اسلامی در بین 11 دانشگاه کشور حذف شده است.

وی ادامه داد: بر اساس داده های پایگاه استنادی ISI از سال 2006 تا 2016 ایران 1029 مقاله پر استاد داشته که سهم دانشگاه آزاد اسلامی 219 مقاله است یعنی 23/1درصد مقاله های پر استناد کشور در این فاصله زمانی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر واشقانی فراهانی با بیان اینکه مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی طی این دوره از رشد کیفی نیز برخوردار شده اند، افزود: در سال 2015 بر اساس آمار ISI کل مقالات پر استناد ایران 220 مورد بوده که از این تعداد 65 مورد مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است، یعنی 29/5درصد مقالات پراستناد در سال 2015 متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است و نشان دهنده رشد کیفی مقالات این دانشگاه است.

وی با بیان اینکه مسئولان ذیربط باید آئینه تمام نمای واقعیت ها باشند، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است، اگر سهم دانشگاه آزاد اسلامی از تولیدات علمی کشور را کنار بگذاریم جایگاه ایران در رقابت با کشور های منطقه با افت قابل ملاحظه ای همراه می شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بر اساس آمار پایگاه ESI ، رتبه دانشگاه آزاد اسلامی بین دانشگاه های برتر دنیا 165 است اما هیچ اشاره ای در گزارش های داخل کشور به این رتبه نمی شود.

دکتر واشقانی گفت: این سوال مطرح است که چرا با دانشگاهی که بدون اتکا به بودجه دولتی و با شهریه دانشجویان، گردش مالی آن انجام می شود و سهم بزرگی در تولید علم کشور دارد این برخورد غیر موجه صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: قطعا 5/7 میلیون دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی، بیش از یک میلیون و 700 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی و بیش از 33 هزار عضو هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی و در مجموع خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی از این برخوردها ابراز نارضایتی کرده و گله مند هستند.

وی افزود: در سال 2015 ایران به لحاظ مشارکت در تولید جهانی علم در رتبه 16 دنیا قرار گرفته که حدود یک چهارم این تولیدات علمی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.