مرکز تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دکتر کیوان

واحد دانشگاهی: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

 تاریخ تاسیس: 1381

نام و نام خانوادگی رئیس مرکز: دکتر حبیب وهاب زاده رودسری

تلفن های تماس: 01425342629

اولویت های تحقیقاتی:

- توجه جدی به جنبه های پایه ای و کاربردی تکنیکهای امور شیلات و آبزی پروری در مقاطع تحصیلی کارشناس،کارشناسی ارشد و دکترا

- تشویق بخش خصوصی داخل کشور جهت سرمایه گذاری مطمئن در رشته های مختلف صید ساحلی،و آبهای دور دست،عمل آوری محصولات شیلاتی متنوع با کاربردهای متفاوت

- ضرورت تبیین بیوتکنیک یا اصلاح آن در زمینه تکثیر و پرورش گونه های مختلف آبزیان

 

معرفی مختصر مرکز و دستاوردهای آن:

طرح اولیه یک پایگاه تحقیقاتی علوم شیلاتی توسط استاد فقید دکتر امین کیوان که از نوابغ علوم شیلاتی و پیشروان بود در سال 1375 ارائه و آغاز به فعالیت اجرایی جهت شکل گیری نمود. دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان زمینی را به مساحت حدود 2 هکتار از طریق سازمان منابع طبیعی و اشخاص در منطقه چمخاله که متناسب با نیازهای اصلی طرح بودتحت پوشش در آورد.این زمین از یکسو در مجاورت رودخانه مهم چمخاله(لنگرود) و از سوی دیگر در جوار ساحل دریای خزر واقع شده است.

 از اهداف اصلی طرح یاد شده آموزش و تربیت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های شیلات و علوم مرتبط نظیر محیط زیست و زیست شناسی دریا بطور کاملا عملی و آشنایی با اطلاعات نوین و فنون کاربردی این رشته بود تا بتوانند در بازارهای کار موفق و مولد از دیگر اهداف عمده این طرح بر عهده گرفتن وظایف تحقیقات مربوط به علوم یاد شده آشکار نمودن حقایق علمی در عرصه های ملی و بین المللی می باشد. بر این اساس کارگاهها و آزمایشگاههای تحقیقاتی برای گرایشهای اصلی شیلات شامل بیولوزی آبزیان،بیوتکنولوژی آبزیان،آب شناسی،تولید محصولات و فراورده های شیلاتی و صید آبزیان  پیش بینی شده بود.

این طرح در آن زمان مورد حمایت مسئولین وقت دانشگاه و نهادهای دولتی و نمایندگان مجلس واقع شد. تا سال 1385 امور مربوط به مالکیت تمرکز و احداث پایه های اصلی بناهای مربوط به  این پایگاه اجرا گردید .

در سال 1385 بنا به مصوبه معاونت پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد این پایگاه به عنوان مرکز پرورش ماهی دانشگاه ازاد اسلامی واحد لاهیجان به تصویب رسید.

از آن پس سرعت اجرای عملیات راه اندازی افزایش یافت ویک سوله به مساحت 1000متر مربع در دو طبقه جهت برپایی آزمایشگاهها احداث گردید.

در سال 1388 با توجه به تصویب این پایگاه و انتصاب رییس مرکز روند تکمیل تاسیسات شکل جدی تری به خود گرفت.

این مرکز اکنون مجهز به شش آزمایشگاه تخصصی تحقیقاتی شامل ماهی شناسی و بهداشت بیماریهای آبزیان،ژنتیک آبزیان،تغذیه آبزیان،آب شناسی و آلودگیهای آب، ازمایشگاه فیزیولوژی و بیوشیمی آبزیان و همچنین یک آزمایشگاه تحقیقات اکواریوم و ماهیان تزیینی میباشد در کنار این آزمایشگاهها یک کارگاه و نمایشگاه ابزار و ادوات صیادی و ناوبری مجهز به تمامی ادوات صید و صیادی شمال و جنوب کشور در طبقه همکف این مرکز دائر میباشد،بخش تکثیر و پرورش این مرکز شامل یک سالن بزرگ مجهز به انواع انکوباتورهای ماهیان گرمابی و سردابی  مخازن نگهداری بچه ماهیان و مولدین ماهیان سیستم چرخشی آب جهت پرورش ماهی و دو استخر خاکی در محوطه روباز مرکز مرکز میباشد،منبع تامین اب مرکز از چاهها و رودخانه میباشد که از مزایای مکانی آن محسوب میگردد.

راه اندازی و مسئولیت هر یک از بخشهای یاد شده در این مرکز به عهده اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان میباشد که همگی دارای مدارک دکترای تخصصی ورتبه های استادیاری میباشند و نکته قابل توجه در مورد تمامی آنها اینست که مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیلات خود را در دانشگاه ازاد اسلامی واحد لاهیجان گذرانده اند .

در حال حاضراساتید و  دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد شیلات دانشگاه آزاد اسلامی طرحهای تحقیقاتی ،پروزه ها و پایان نامه های تحصیلی خود را در این مرکز انجام میدهند که حاصل آن ها مقالات علمی و ایجاد راهکارهای علمی  جهت حل مشکلات و پاسخ به پرسشهای موجود در این رشته میباشد.از دیگر دستاوردهای این مرکز سیر مراحل نهایی دریافت یک شناور بصورت هبه و بازسازی آن جهت بکارگیری  در تحقیقات دریایی میباشد.همزمان مراحل دریافت پروانه تاسیس مزرعه پرورش ماهیان خاویاری نیز در حال انجام میباشد.بطوریکه تعداد 90 قطعه ماهی خاویاری از نوع فیل ماهی بطور موفقیت آمیزی درحال پرورش  ازمایشی در مرکز میباشند.